Strona głównaInformacjeCzy potrafisz dostrzec dwa...

Czy potrafisz dostrzec dwa koty w tej iluzji optycznej w mniej niż 10 sekund?

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze wierzymy w to, co widzimy. Tyle tylko, że czasami pewne pozory mogą mylić nasze oczy i umysły. Dotyczy to zwłaszcza złudzeń optycznych.

Z pewnością nasze zmysły zbierają informacje, które natychmiast przesyłają do mózgu. Tyle że każdy mózg może je inaczej interpretować, jeśli rzeczywistość została zniekształcona.

Stąd błędne postrzeganie otoczenia. Można powiedzieć, że te wizualne łamigłówki, pełne intryg i tajemnic mają coś, co łaskocze nasze umysły.

Jest to również bardzo satysfakcjonujące ćwiczenie dla mózgu. Chcesz się sprawdzić, czy masz doskonałe zdolności poznawcze? To zaczynajmy!

Czy potrafisz dostrzec oba koty w mniej niż 10 sekund?

Obraz, który znajdziesz niżej doskonale ilustruje złudzenie optyczne, o którym mówimy. Na pierwszy rzut oka atmosfera wydaje się bardzo zwyczajna.

To rodzina znajdująca się w salonie. Widzimy więc mężczyznę czytającego gazetę, jego żonę rozmawiającą z nim i ich małą córeczkę bawiącą się lalkami.

Ale na tej czarno-białej ilustracji są też zwierzęta. A dokładniej dwa koty. Zapewne jak szybko się przyjrzysz, prawdopodobnie nie będziesz w stanie ich łatwo odróżnić. Ryzykujesz w rzeczywistości pomyleniem ich z elementami wystroju.

Jednak masz tylko 10 sekund, aby je dostrzec. Jest to wystarczająco dużo czasu dla każdego, kto ma oczy rysia. Ale zdecydowanie za mało dla tych, którzy mają trudności z koncentracją i nie zwracają uwagi na szczegóły. Jak myślisz do której grupy należysz?

Jeśli nie udało Ci się znaleźć kotków w ciągu 10 sekund, udostępnij tą iluzję znajomym klikając w poniższy przycisk

[mashshare]

Rozwiązanie złudzenia optycznego

Ten obraz szybko stał się wirusowy: warto wiedzieć, że jeśli pierwszy kot nie sprawiał zbyt wielu problemów, to 99% badanych osób zdecydowanie nie zdołało wykryć drugiego kota w narzuconym czasie.

Więc jaki jest werdykt? Czy udało Ci się znaleźć dwa kotki bez przekroczenia 10-sekundowego regulaminu?

Jeśli tak, to gratulujemy Ci sprawności umysłowej i niezwykłej ostrości wzroku.

Przyjrzyj się uważnie obrazowi jeszcze raz. W pobliżu nóg dżentelmena to, co niektórzy wzięli za drewniany przedmiot, było rzeczywiście jednym z dwóch kotów.

I to zwierzę było najłatwiejsze do znalezienia. Bo mimo wszystkich wysiłków większości internautów nie udało się  znaleźć drugiego kota na obrazku.

I nie bez powodu jest ukryty po stronie kobiety: siedzi dokładnie na jej nogach, na białym kocu, który spowodował całkowite zamieszanie.

Ponieważ, w przeciwieństwie do drugiego, ten kot jest cały biały. Dlatego bardzo trudno było go wykryć.
Dowiedz się, gdzie ukrywały się dwa koty na poniższym obrazku:

Jak rozpoznać złudzenie optyczne?

Ważne jest, aby podkreślić, że istnieją różne rodzaje  złudzeń optycznych, z których każdy oferuje różne postrzeganie. Odkrywając ich różnicę, będziesz w stanie lepiej je zrozumieć i zrozumieć ich znaczenie.

  • Dosłowne złudzenie optyczne:  Dzieje się tak, gdy umysł otrzymuje informacje wizualne i dostrzega szczegóły, które w rzeczywistości nie istnieją w danym obrazie lub kontekście. W tym przypadku dzieje się tak, że oko i mózg skupiają się na określonych przedmiotach. Skupiony na jednym fragmencie obrazu może przegapić pewne precyzyjne szczegóły i mieć zniekształcone postrzeganie rzeczywistości.
  • Poznawcze złudzenie optyczne:  zmienia wiedzę i założenia dotyczące obiektu. Ta iluzja powstaje, gdy dochodzi do interakcji z przekonaniami i założeniami na świecie, co skutkuje nieświadomymi wnioskami.
  • Fizjologiczne złudzenie optyczne: Ten inny typ skupia się na stymulowaniu mózgu poprzez nadmierny wpływ na oczy, taki jak jasność, pochylenie, kolor, ruch i inne efekty optyczne.

przeczytaj to też!

POPULARNE