Dlaczego ludzie w Japonii śpią na podłodze: 5 powodów, dla których warto to wypróbować

spanie na podłodze

Jeśli dorastałeś w zachodnim kraju, prawdopodobnie przywykłeś do spania w miękkim łóżku.

Ale jeśli wejdziesz do japońskiej sypialni, prawdopodobnie nie znajdziesz w niej łóżka.

Jest wiele powodów, dla których Japończycy wolą spać na podłodze i to nie tylko ze względu na tradycję czy oszczędność miejsca w małym mieszkaniu. Jak się okazuje, spanie na podłodze ma imponujące efekty zdrowotne.

[quads id=8]

Japonia to wspaniały kraj, a fakt, że stwierdzono tutaj najdłuższą oczekiwaną długość życia na świecie jest wystarczającym powodem, aby zastanowić się nad wielowiekową tradycją spania na podłodze.

Możesz złagodzić ból pleców

[quads id=10]

Spanie na twardej, płaskiej powierzchni jest dobre dla pleców i może pomóc pozbyć się bólu, który może dręczyć Cię przez lata.

Podczas gdy miękkie łóżko może wydawać się wygodne, materac może z czasem stracić swoje właściwości powodując zginanie się kręgosłupa podczas snu, co może powodować ból pleców.

[quads id=9]

Eksperci zalecają umieszczenie sklejki pod materacem, jeśli jest zbyt miękki.

Możesz również wyprostować kręgosłup śpiąc na podłodze i zapobiec przyjmowaniu nienaturalnych pozycji podczas obracania się.

Możesz poprawić swoją postawę

[quads id=5]

Jeśli będziesz spać we właściwej pozycji, a Twój kręgosłup zostanie odpowiednio podparty, o wiele łatwiej będzie utrzymać proste plecy w ciągu dnia.

Spanie na podłodze może pomóc w poprawie złej postawy, ponieważ gdy plecy nie bolą, czujesz mniejszą presję, aby stać czy też siedzieć w niewłaściwej pozycji.

Może poprawić krążenie krwi

[quads id=4]

Spanie na podłodze stymuluje przepływ krwi, ponieważ waga jest równomiernie rozłożona i wywierany jest mniejszy nacisk na różne części ciała.

Spanie w naturalnej pozycji zapobiega również drętwieniu i mrowieniu spowodowanym słabym krążeniem.

Na przykład, jeśli śpisz na boku, zwinięty w kłębek, krew popłynie z powrotem do serca, co może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak zakrzepy krwi i żylaki.

Pomoże Ci wstać na czas

[quads id=3]

Jeśli trudno Ci wstać rano z miękkiego, ciepłego łóżka, nie jesteś sam. Dla wielu jest to poważna walka, aby nie nacisnąć przycisku drzemki, gdy rano zabrzmi alarm.

Jednak gdy będziesz spać na podłodze, jakość snu będzie lepsza, ale nie będziesz leżeć tak wygodnie, że będziesz chciał tam zostać cały dzień.

Możesz zaoszczędzić

[quads id=7]

Śpiąc na podłodze oszczędzasz także pieniądze. Przeciętna osoba wydaje na materac około 1000 złotych, a jeśli wybierzemy zły materac lub z jakiegoś powodu będziemy musieli go z czasem wymienić, to również kosztuje czas i energię.

Jednak spanie na podłodze może zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ nie musisz kupować ani ramy łóżka, ani materaca.

Kto nie powinien spać na podłodze?

Podłoga jest najtwardszą powierzchnią, na której można spać i chociaż ma swoje zalety zdrowotne, są tacy, którzy nadal nie chcą jej wypróbować.

Na przykład spania na podłodze powinni unikać ci, którzy:

• Są alergikami.

Ponieważ na podłodze gromadzą się różne zanieczyszczenia i kurz, osoby podatne na reakcje alergiczne mogą doświadczyć kaszlu lub kataru.

• Osoby cierpiące na jakąś formę choroby kości.

Ci, którzy cierpią na jakieś schorzenia układu kostnego, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku śpiąc na ziemi, ponieważ wywiera to większy nacisk na ich stawy.

• Starsze osoby.

Ponieważ mobilność maleje wraz z wiekiem, osoby starsze mogą mieć problemy ze spaniem na podłodze.

• Ci, którzy nie mogą spać w chłodzie.

Jeśli często budzisz się w nocy, aby się przykryć lepiej unikaj spania na podłodze, ponieważ sprawi to, że poczujesz jeszcze większy chłód.


ZOBACZ TAKŻE