Dlaczego NIGDY nie należy myć surowego kurczaka przed jego przyrządzeniem

To powszechny zwyczaj kulinarny, aby dokładnie umyć kurczaka przed gotowaniem. Jednak mycie surowego kurczaka przed jego ugotowaniem może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Bryzgająca woda z kranu może rozproszyć bakterie z kurczaka (na przykład campylobacter) na rękach, ubraniach i naczyniach kuchennych. W rzeczywistości krople wody mogą rozprzestrzeniać się nawet w odległości 50 cm we wszystkich kierunkach, a zatrucie pokarmowe wymaga tylko kilku komórek Campylobacter.

Bakteria ta jest najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych prowadzącą do bólu brzucha, ciężkiej biegunki, gorączki i wymiotów. Następnie objawy tego poważnego stanu zwykle pojawiają się 2-5 dni po zjedzeniu skażonej żywności.

Objawy zwykle ustępują bez leczenia przez ten sam okres. W poważniejszych przypadkach zakażenie Campylobacter może wywołać zespół jelita drażliwego, reaktywne zapalenie stawów, poronienie i zespół Guillain-Barre. Dlatego NIGDY nie należy myć surowego kurczaka przed jego przyrządzeniem.

Grupy szczególnie zagrożone to małe dzieci, osoby starsze i osoby z osłabionym układem odpornościowym, zwłaszcza dotknięte HIV i rakiem.

Ważne jest, aby wiedzieć, że mycie surowego kurczaka, zwłaszcza usuwanie pozostałości krwi nie czyni go czystszym ani wolnym od bakterii, osiągasz to tylko wtedy, gdy kurczak jest właściwie ugotowany.

Ponadto zamrażanie surowego kurczaka zmniejsza ilość Campylobacter, jednak nie usuwa ich całkowicie. Najbezpieczniejszym sposobem na całkowite wyeliminowanie Campylobacter jest prawidłowe ugotowanie kurczaka.

Chociaż nie jest to nic nowego, po opublikowaniu wyników ankiety przeprowadzonej przez Food Standards Agency (FSA) opublikowano ostrzeżenie o zwiększeniu świadomości na temat zatrucia pokarmowego Campylobacter, z którego wynika, że 44% osób nadal myje kurczaka przed gotowaniem.

Zapobiegaj zatruciu Campylobacter

Przykryj i schłodź surowego kurczaka

Aby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego Campylobacter, przykryj surowego kurczaka i przechowuj go na dnie lodówki, aby zapobiec kapaniu soków na inne potrawy, a tym samym ich skażenie.

Nie myj surowego kurczaka

Zawsze pamiętaj, że gotowanie, tj. wysoka temperatura zniszczy wszystkie obecne bakterie, w tym bakterie Campylobacter. Z drugiej strony mycie kurczaka może rozprzestrzeniać tylko zarazki.

Umyj używane naczynia

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest dokładne umycie i wyczyszczenie wszystkich przyborów kuchennych, desek do krojenia i powierzchni, których używa się podczas przygotowywania surowego kurczaka. Dokładnie umyj ręce używając mydła i ciepłej wody, ponieważ zapobiega to również rozprzestrzenianiu się campylobacter.

Dokładnie ugotuj kurczaka

Jak wspomniano powyżej właściwe gotowanie jest niezbędne do wyeliminowania ryzyka zatrucia pokarmowego Campylobacter. Przed podaniem upewnij się, że kurczak jest ugotowany w całości. Zrób nacięcie w najgrubszej część i sprawdź czy wydobywa się gorąca para oraz nie ma różowego, niegotowanego mięsa. Soki muszą również być czyste.


ZOBACZ TAKŻE