„Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, nie należy się mścić – zaczekaj”: 3 mądre przysłowia żydowskie

„Za dobro odpłać od razu, za wyrządzoną ci krzywdę – zostaw na później”.

Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, nie należy się mścić – zaczekaj

Ludzkie emocje są przyjaciółmi, jeśli potrafisz wysłuchać. Pierwszą emocją, która pojawia się w człowieku, jeśli został przez kogoś obrażony lub zraniony, jest złość.

Jest to pierwszy doradca i jeśli natychmiast posłuchasz tego, co mówi ta emocja, skończy się to źle.

Aby zrozumieć, jak naprawdę czujesz się z tym, musisz słuchać innych emocji – innych doradców.

Zrobienie tego jest łatwe – wystarczy poczekać. Złość to burza, która z pewnością przeminie. Później może pojawić się irytacja i niechęć. Wysłuchaj ich, ale nie rób nic.

Musisz przeczekać burzę, aby móc pozbyć się negatywnych emocji: być może, gdy burza minie, poczujesz ulgę. Jeśli tak się nie stanie, a ty nadal będziesz pragnął zemsty, będzie ona przemyślana – nie ma w tym żadnego wstydu.

Nie tłum negatywnych emocji, jakiekolwiek by one nie były: strach, lęk, złość – chcesz się ich jak najszybciej pozbyć i przejść do działania, ale jeśli chcesz osiągnąć prawdziwą mądrość i niczym Temida, bogini sprawiedliwości, podjąć dobrą decyzję, musisz wsłuchać się we wszystkie emocje – taka decyzja uchroni Cię przed wieloma kłopotami.

„Pomyśl, jak trudno jest zmienić siebie, a uświadomisz sobie, jak trudno jest zmienić innych”

Na drodze każdego człowieka pojawiają się tacy, z którymi czujesz się dobrze i komfortowo – tacy, z którymi nie musisz zastanawiać się, co powiedzieć – tacy, którzy potrafią Cię zrozumieć.

Natomiast też są tacy, z którymi bez względu na to, jak bardzo będziesz myślał nad tym co powiedzieć, będziesz czuł się niekomfortowo.

Nie myśl o tym, jak zmienić ludzi, z którymi nie czujesz się dobrze, z którymi jest ci niezręcznie: pomyśl o tym, jak trudno jest zmienić siebie, a uświadomisz sobie, że nie da się zmienić innych.

Mędrzec przychodzi tylko do osoby, która jest gotowa i chętna do zmiany – nigdy nie próbuje zmienić samej osoby, nie próbuje wzbudzić w niej pragnienia zmiany – to jej własne zadanie.

Nie próbuj zmieniać bliskiej osoby lub członka rodziny. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest pozwolić tej osobie na to, by sama się zmieniła: czasem wymaga to odsunięcia się.

Zaprzestanie komunikacji z kimś, kto nie podoba ci się, nie jest okazaniem słabości – jest okazaniem mądrości dla siebie i dla drugiej osoby. Nigdy nie poświęcaj swojego życia na zmienianie innych, nie udzielaj rad – człowiek jest w stanie zmienić tylko siebie.

Czasem to właśnie ty potrzebujesz, by człowiek się zmienił, ale on tego nie chce: odejście oznacza uwolnienie dwóch osób jednocześnie, a to jest mądrość, która przychodzi dopiero z wiekiem:

marnujemy młodość na te osoby, z którymi nie jest nam po drodze, ale starość musimy przeżyć tylko z tymi, którzy są nam najbliżsi.

„Jeśli ktoś cię krytykuje, to krytykuje przede wszystkim siebie”

Ten, kto najgłośniej mówi o moralności, zwykle sam tego nie przestrzega. Ten, kto próbuje odsłonić to, co złe w innych, sam jest przez to pochłonięty. Ludzie są skomplikowani: posiadają jednocześnie najpotężniejszy umysł ze wszystkich i najsilniejsze emocje, które niekiedy go przyćmiewają.

Jeśli ktoś mówi o tobie źle, nie oznacza to, że coś jest z tobą nie tak: bardziej prawdopodobne jest, że coś jest nie tak z osobą, która to mówi. Silni ludzie rozpoznają swoje słabości i nie boją się innych ludzi.

Natomiast słabi ludzie nie dostrzegają siły innych – szukają słabości, które sami posiadają, aby oczernić innych”.

Silny człowiek nigdy nie będzie wytykał słabości innej osobie – pomoże odnaleźć jej siłę i znajdzie sprzymierzeńca, a nie wroga. Każdy, kto rzuca kamieniem w kogoś innego, z pewnością trafi nim w siebie.

Nie przyjmuj krytyki: jeśli jesteś krytykowany, oznacza to, że jesteś postrzegany jako silna osoba. Mistrz olimpijski nigdy nie krytykuje tych, których pokonał, ale każdy, kto z nim przegrał, krytykuje mistrza olimpijskiego i przypisuje mu szczęście lub próbuje umniejszyć zasługi zwycięzcy.

Pragnienie krytyki jest oznaką, że zamiast krytykować powinieneś stać się silniejszy. Pamiętaj o tym, gdy będziesz krytykowany i gdy sam będziesz chciał zrobić to samo: na krytykę trzeba odpowiedzieć mądrością, tylko czysta woda może zmyć brud.


ZOBACZ TAKŻE