Kardiolog dzieli się wczesnymi objawami, które mogą wystąpić „miesiące” przed zawałem serca

Zdaniem kardiologa problemy z oddychaniem mogą być pierwszą oznaką zbliżającego się zawału serca.

Wywołane przez odcięcie dopływu krwi do serca, zawały serca są często przedstawiane jako nagłe wypadki, które pojawiają się znikąd. 

Chociaż często tak jest, badania sugerują, że pacjenci mogą również wcześniej odczuwać subtelne objawy.

Na przykład ankieta przeprowadzona wśród ponad 500 kobiet , które przeżyły zawał serca, wykazała, że ​​95 procent tych pacjentek zauważyło znaki ostrzegawcze „mniej więcej miesiąc przed” zdarzeniem, według Harvard Medical School.

Profesor Carr-White powiedział: „Często mogą nie występować żadne poprzedzające objawy, ale prawdopodobnie w ponad 50 procentach przypadków występują wcześniejsze objawy.

„Wiadomo, że objawy te występują w ciągu dni, tygodni, a nawet miesięcy przed faktycznym wystąpieniem zawału serca , ale te czasy różnią się w zależności od osoby. 

„W wielu badaniach zaobserwowano, że objawy te częściej dotykają kobiet niż mężczyzn, a ponieważ często mijają po krótkim czasie, często są ignorowane i pomijane przez osoby na nie cierpiące”.

Ekspert powiedział, że najwcześniejsze objawy mogą obejmować ucisk w klatce piersiowej lub duszność podczas wysiłku lub stresu.

Jednak ankieta przeprowadzona przez Harvard Medical School zidentyfikowała niezwykłe zmęczenie jako najbardziej widoczny objaw, skierowany do 71 procent uczestników.

Powód, dla którego możesz zacząć doświadczać napadów zmęczenia, sprowadza się do dodatkowego obciążenia serca.

Narząd próbuje pompować, podczas gdy obszar przepływu krwi jest zablokowany, co powoduje zmęczenie ciała.

Chociaż mogą pojawić się wczesne objawy, ważne jest, aby być świadomym i natychmiast reagować na następujące objawy zawału serca:

  • Ból w klatce piersiowej (uczucie ucisku, ciężkośc)
  • Ból w innych częściach ciała (może się wydawać, że ból rozprzestrzenia się z klatki piersiowej na ramiona, szczękę, szyję, plecy i brzuch)
  • Uczucie pustki w głowie lub zawroty głowy
  • Duszność
  • Mdłości (nudności) lub wymioty
  • Przytłaczające uczucie niepokoju (podobne do ataku paniki)
  • Kaszel lub świszczący oddech.

NHS wyjaśnia, że ​​te objawy mogą wskazywać na trwający atak serca , który jest uważany za poważny nagły wypadek medyczny.

Brak krwi w sercu podczas ataku może poważnie uszkodzić mięsień sercowy i zagrażać życiu, sprawiając, że pomoc medyczna staje się priorytetem.

„Zadzwoń pod numer 112 i poproś o karetkę, jeśli podejrzewasz zawał serca” – apeluje służba zdrowia.

Profesor Carr-White dodał, że jeśli cierpisz na jakiekolwiek wczesne objawy, które nie wskazują na trwający zawał serca, powinieneś zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego i „poinformować go o swoich obawach”.


ZOBACZ TAKŻE