Czy zauważyłeś białawy obszar w kształcie półksiężyca na swoich paznokcia? Niektórzy ludzie to mają, a inni nie, ale ci, którzy to posiadają powinni wiedzieć, że ta część paznokcia jest bardzo wrażliwa i odgrywa ważną rolę w twoim zdrowiu. 

półksiężyc

Jeśli go masz upewnij się, że go nie uszkodzisz. Ten półksiężyc nazywany jest lunulą i jest to faktycznie widoczna część korzenia paznokcia, dlatego jest tak wrażliwa. 

Jeśli przypadkowo go uszkodzisz cały paznokieć może być trwale zdeformowany, więc zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli jednak uszkodzisz resztę paznokcia, a on odpadnie lub zostanie usunięty chirurgicznie, lunula pozostanie nienaruszona i na swoim miejscu. 
RANKING SPALACZY TŁUSZCZU. Zobacz co pomoże Ci szybko schudnąć!

Lunula nie jest tak naprawdę biały, wygląda tylko tak, gdy widziany jest przez paznokieć. Jest najbardziej widoczny na kciuku, ale nie wszyscy widzą lunulę. W niektórych przypadkach eponychium, zgrubiała warstwa skóry otaczająca paznokcie u rąk i u nóg, może częściowo lub całkowicie pokryć lunulę.

Według tradycyjnej medycyny lunula zawiera bardzo ważne informacje o ogólnym zdrowiu danej osoby. Według tradycyjnej chińskiej medycyny brak lunuli wiąże się z anemią i niedożywieniem, podczas gdy blady lub niebieskawy odcień lunuli wskazuje na możliwą cukrzycę. 

Jeśli twój lunula ma czerwonawe smugi, możesz doświadczyć problemów sercowo-naczyniowych. Brak lunuli lub naprawdę niewielki lunula zwykle oznacza niestrawność w wyniku powolnego metabolizmu i przeciążenia toksyn w organizmie. 


RANKING SPALACZY TŁUSZCZU. Zobacz co pomoże Ci szybko schudnąć!

loading...
loading...

Aktualizacja: 10 grudnia 2018