Czy wiesz, co kształt półksiężyca na twoich paznokciach oznacza? Będziesz zaskoczony!

Czy zauważyłeś białawy obszar w kształcie półksiężyca na swoich paznokcia? Niektórzy ludzie to mają, a inni nie, ale ci, którzy to posiadają powinni wiedzieć, że ta część paznokcia jest bardzo wrażliwa i odgrywa ważną rolę w twoim zdrowiu. 

Jeśli go masz upewnij się, że go nie uszkodzisz. Ten półksiężyc nazywany jest lunulą i jest to faktycznie widoczna część korzenia paznokcia, dlatego jest tak wrażliwa.

Jeśli przypadkowo go uszkodzisz cały paznokieć może być trwale zdeformowany, więc zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli jednak uszkodzisz resztę paznokcia, a on odpadnie lub zostanie usunięty chirurgicznie, lunula pozostanie nienaruszona i na swoim miejscu.

Lunula nie jest tak naprawdę biały, wygląda tylko tak, gdy widziany jest przez paznokieć. Jest najbardziej widoczny na kciuku, ale nie wszyscy widzą lunulę. W niektórych przypadkach eponychium, zgrubiała warstwa skóry otaczająca paznokcie u rąk i u nóg, może częściowo lub całkowicie pokryć lunulę.

Według tradycyjnej medycyny lunula zawiera bardzo ważne informacje o ogólnym zdrowiu danej osoby. Według tradycyjnej chińskiej medycyny brak lunuli wiąże się z anemią i niedożywieniem, podczas gdy blady lub niebieskawy odcień lunuli wskazuje na możliwą cukrzycę.

Jeśli twój lunula ma czerwonawe smugi, możesz doświadczyć problemów sercowo-naczyniowych. Brak lunuli lub naprawdę niewielki lunula zwykle oznacza niestrawność w wyniku powolnego metabolizmu i przeciążenia toksyn w organizmie.