Leki na zgagę uszkadzają Twoje serce, nerki i kości

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu doświadczyła problemów ze zgagą. Jeśli nie zareagujesz na czas i nie opanujesz tego problemu może to prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia przełyku, płuc, strun głosowych i gardła, a nawet spowodować zapalenie płuc, wrzody i problemy z oddychaniem. 


Nieleczona zgaga przez dłuższy czas może sprawić, że twoje życie stanie się nie do zniesienia. Obecnie wiele osób stosuje tabletki na zgagę, aby utrzymać stan pod kontrolą i opanować objawy. Najczęściej stosowanymi lekami na zgagę na całym świecie są inhibitory pompy protonowej (PPI).

Firmy farmaceutyczne oferują szeroką gamę leków na ten stan. Niektóre z nich są lekami bez recepty, ale są też inne, które są tylko na receptę.

Zgaga występuje z powodu cofania się kwasu żołądkowego do przełyku. Inhibitory pompy protonowej zmniejszają wytwarzanie kwasu w żołądku, a gdy sok żołądkowy dociera do przełyku nie powoduje tak dużego podrażnienia i bólu.

Nawet jeśli farmaceuci zalecają to jako szybkie rozwiązanie, te leki na receptę mogą powodować poważne zaburzenia i mieć niszczący wpływ na ogólny stan zdrowia. Ponadto badania wykazały, że aż 70% pacjentów nawet ich nie potrzebuje.

Jesteśmy tutaj, aby podzielić się z wami kilkoma poważnymi skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić w wyniku długotrwałego stosowania leków na zgagę.

Choroba nerek

Zespół naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Health przeprowadził analizę dwóch zestawów danych zebranych od ponad 250 000 osób, próbując znaleźć związek między stosowaniem PPI, a problemami z nerkami.

Odkryli, że pacjenci, którzy regularnie stosowali PPI mieli o 13% większą szansę na rozwój przewlekłej choroby nerek niż ci, którzy nie przyjmowali leków.

Według innych badań stosowanie PPI zwiększa ryzyko przewlekłej choroby nerek o 20-50%. Może to prowadzić do toksycznego przeciążenia, zatrzymania płynów i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Choroby serca

Badania chorób serca przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda w Kalifornii ujawniły, że regularne stosowanie PPI zwiększa szanse na atak serca o 16% i podwaja ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Inne badanie przeprowadzone przez Centrum Medyczne Uniwersytetu Stanforda również potwierdziło, że może to prowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych.

„Odkrycia pokazują, że inhibitory pompy protonowej mogą nie tylko obniżać poziom kwasu żołądkowego, ale także mogą wpływać na zdrowie samego naczynia krwionośnego”, powiedział współautor badania, dr Nicholas Leeper, kardiolog i profesor chirurgii na uniwersytecie .

Wszystko to dzieje się dlatego, że PPI zmniejsza poziom tlenku azotu, substancji chemicznej produkowanej przez nasz organizm w celu ochrony i rozluźnienia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca.

Ryzyko złamania

Długie stosowanie leków PPI może zwiększyć szanse na rozwój osteoporozy i złamania kości.
Pacjenci, którzy stosowali PPI przez 7 lat lub dłużej podwajają swoje szanse na złamanie związane z osteoporozą.

Z drugiej strony pacjenci, którzy regularnie stosują PPI przez 5 lat mają zwiększone ryzyko złamań biodra. Może również to wpływać na nadgarstki i kręgosłup oraz powodować obrażenia w tych obszarach.

Słabe wchłanianie składników odżywczych

Twój organizm wytwarza odpowiednią ilość kwasu żołądkowego, której potrzebujesz, aby wchłonąć wszystkie ważne składniki odżywcze. Zmniejszony poziom kwasu żołądkowego spowodowany PPI może prowadzić do niedoborów żywieniowych, zwłaszcza witaminy B12, magnezu, wapnia i żelaza.
Może to prowadzić do:
– drgawek
– zaburzeń rytmu
– skurczów mięśni
– niedokrwistości
– uszkodzenia nerwów – zaburzeń psychicznych
– demencji

PPI były również powiązane z zapaleniem płuc i zakażeniem Clostridium difficile, a terapia lekami PPI doprowadziła do zwiększenia śmiertelności szpitalnej u około 90% pacjentów.

Jak można leczyć i kontrolować refluks?

PPI zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego, co nie jest dobre, ponieważ kwas ma kluczowe znaczenie w absorpcji składników odżywczych i eliminuje złe bakterie i mikroby. Zdaniem ekspertów przedłużone stosowanie PPI i podobnych leków może zakłócić tę równowagę i prowadzić do infekcji i niedoborów żywieniowych.

Najlepszym sposobem leczenia refluksu jest soda oczyszczona. Po posiłku rozpuść ½ łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i spożywaj co dwie godziny, aż objawy znikną.
Wodorowęglan sodu jest już obecny w twoim systemie, wytwarzany przez trzustkę i nerki i jest doskonałym neutralizatorem kwasu.

Inną rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę jest to, że zgaga może być spowodowana brakiem kwasu żołądkowego i niemożnością trawienia przez organizm spożywanego pokarmu, co oznacza, że ​​leki będą miały jeszcze bardziej szkodliwy wpływ na twój system.

Zwykle jest tak w przypadku osób powyżej 50 roku życia. Zmniejszony poziom kwasu żołądkowego jest zazwyczaj wynikiem złej diety. Jeśli tak jest musisz wypić 1-2 łyżki octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance wody przed każdym posiłkiem, aby złagodzić objawy i pobudzić trawienie.


ZOBACZ TAKŻE