Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze, które nie wymagają dużo światła

Dlaczego należy obawiać się zanieczyszczenia powietrza? Możesz wytrzymać dni bez jedzenia i godziny bez wody, ale bez powietrza wytrzymasz tylko kilka sekund/minut!

Średnio każdy z nas wdycha dziennie ponad 10 tyś. litrów powietrza. Aby więc żyć zdrowo, trzeba mieć czyste powietrze.

Biorąc pod uwagę wszystkie chemikalia, których używamy i jemy, prawdopodobnie nie trudno uwierzyć, że powietrze w naszych domach i lokalach jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.

Ale wcale nie musi tak być, skoro w prosty i naturalny sposób możesz oczyścić powietrze w swoim domu!

Według badań NASA następujące rośliny bardzo dobrze oczyszczają powietrze w pomieszczeniach:

Epipremnum aureum

Skutecznie oczyszcza powietrze z benzenu. Jego szerokie liście pomagają wchłonąć dużą ilość zanieczyszczeń.

Jest to łatwa w uprawie roślina, która nie wymaga specjalnych warunków, dzięki czemu jest dobrym wyborem do dekoracji i oczyszczania powietrza w wielu domach.

Chlorophytum comosum

Zwana rośliną pająka, rośliną samolotową lub kurą. Jest to atrakcyjna roślina, która jest również wspaniałym oczyszczaczem powietrza.

Jest znana z pochłaniania emisji gazów! Rośliny pająków są niezwykle łatwe w uprawie, więc jeśli jesteś początkującym w ogrodnictwie, jest to dla Ciebie świetny początek.

Dzięki obfitym liściom i drobnym białym kwiatom roślina pająka neutralizuje benzen, formaldehyd, tlenek węgla i ksylen — rozpuszczalnik stosowany w przemyśle skórzanym, gumowym i poligraficznym.

Hedera helix (bluszcz pospolity, bluszcz szypułkowy)

Działa niesamowicie oczyszczając powietrze, którym oddychasz. Posiada naturalną zdolność filtrowania zanieczyszczeń powietrza, w tym benzenu, formaldehydu, ksylenu i toluenu.

Aloes

Jest łatwym w uprawie, kochającym słońce sukulentem. Pomaga usuwać formaldehyd i benzen z powietrza, które mogą być produktem ubocznym chemicznych środków czyszczących, farb itp.


Aloes to mądry wybór na słoneczny parapet kuchenny lub wykusz. Poza zdolnościami do oczyszczania powietrza, żel znajdujący się w roślinie aloesu może leczyć skaleczenia i oparzenia.

Lilie

Pomagają usunąć amoniak, benzen i formaldehyd. Nie mówiąc już o tym, że stanowią piękną, pogodną dekorację Twojego salonu lub gabinetu.

Pamiętaj, aby trzymać je w zacienionych miejscach. Ważna jest dla nich również umiarkowana wilgotność.

Sansevieria trifasciata

Zwana także wężownicą, językiem teściowej lub mieczem świętego Jerzego to gatunek kwitnącej rośliny, która jest jedną z najlepszych do filtrowania formaldehydu.

Umieść jeden w swojej łazience, a będzie się rozwijał w słabym świetle i parnych, wilgotnych warunkach, jednocześnie pomagając odfiltrować niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza.

Azalie

To pieknekrzewy, które kwitną wiosną, a ich kwiaty utrzymują się często przez kilka tygodni.

Tolerują cień, jeśli wprowadzisz ten piękny kwitnący krzew do swojego domu, z łatwością zwalczysz formaldehyd i innych wrogów zdrowia.

Dracaena deremensis

Jest dobra do zwalczania zanieczyszczeń związanych z lakierami i olejami. Łatwo rośnie w pomieszczeniach, nawet bez bezpośredniego światła słonecznego!

Z pasiastymi liśćmi tworzącymi klastry na szczycie cienkiej łodygi. Ponieważ roślina ta może być toksyczna dla psów i kotów, najlepiej nadaje się do pomieszczeń, w których nie ma zwierząt.

Draceny

Powszechnie nazywana draceną czerwonobrzegą lub pleomele lub pieśnią Indii, jest piękną tropikalną rośliną, która doskonale nadaje się do usuwania ksylenu i formaldehydu.

Rośnie wolno i ma owalny kształt z otwartą koroną. Liście lancetowate są proste, ułożone spiralnie.

Stanowi również piękną roślinę doniczkową o wspaniałym popowym kolorze.

Chamaedorea sefritzii

Palma bambusowa lub palma trzcinowa to mała palma, która rozwija się w zacienionych pomieszczeniach i często produkuje kwiaty i małe jagody.

Znajduje się na szczycie listy roślin najlepiej filtrujących zarówno benzen, jak i trichloroetylen.

Jest to również wybór nr 1 w przypadku mebli, które mogą wydzielać formaldehyd!

Aglaonema modetum

Oczyści twoje powietrze, nie tracąc jednocześnie swoich wspaniałych liści przez cały rok. Jest łatwa w uprawie i tworzy kilka łodygowych kęp.

Filodendron hastatum

Lub filodendron ucha słonia – to jedna z najlepszych roślin do szybkiego usuwania formaldehydu z pomieszczeń prywatnych lub biurowych.


ZOBACZ TAKŻE