Naukowcy ostrzegają: ta witamina zwiększa ryzyko raka piersi

Nowe badania z University of Missouri budzą obawy dotyczące komercyjnego suplementu diety w postaci powszechnie dostępnej tutaj witaminy B3, znanej jako rybozyd nikotynamidu.

Stwierdza, że ​​zwiększa ryzyko raka piersi nawet trzykrotnie. Zespół skupiony wokół chemika Eleny Goundovej odkrył to za pomocą nowej, nieinwazyjnej metody.

Suplement diety B3, a tym samym rybozyd nikotynamidu został uznany za korzystny w sektorach sercowo-naczyniowym, metabolicznym i neurologicznym.

Teraz zespół naukowców pod kierownictwem profesora nadzwyczajnego chemii z University of Missouri, Eleny Gound, odkrył, że może on zwiększać wzrost pewnej formy raka i powodować przerzuty aż do mózgu.

Dokonali tego odkrycia za pomocą technologii obrazowania bioluminescencyjnego, którą wykorzystali na małych zwierzętach i opublikowali na swojej stronie internetowej .

Wykorzystali sondę do zidentyfikowania określonych nowotworów, które są wysoce wrażliwe na rybozyd nikotynamidu, takich jak potrójnie ujemny rak piersi.

Wyniki badania sugerują, że witamina B3, jako sztuczny suplement diety, może zwiększać częstość występowania raka i jego rozprzestrzeniania się w mózgu. „Odkrycia te nie były badane na ludziach” – powiedziała Gounová, która jest głównym autorem badania.

„Niektórzy ludzie przyjmują witaminy i suplementy diety, ponieważ automatycznie zakładają, że witaminy i suplementy mają tylko pozytywny wpływ na zdrowie, ale bardzo niewiele wiadomo na temat ich rzeczywistego działania” – powiedziała Gounová. „Z powodu tego braku wiedzy zainspirowaliśmy się do studiować podstawowe pytania dotyczące funkcjonowania witamin i suplementów w organizmie.”

Goun podjęła badania po śmierci swojego 59-letniego ojca, który zmarł trzy miesiące po zdiagnozowaniu raka jelita grubego. Była zainteresowana lepszym naukowym zrozumieniem metabolizmu raka, tj. energią, za pomocą której rozprzestrzenia się on w organizmie.

Rybozyd nikotynamidu jest dobrze znanym suplementem, który pomaga zwiększyć poziom energii komórkowej . Komórki nowotworowe żywią się tym rodzajem energii poprzez wzmożony metabolizm. A docent chemii chciał dokładnie zbadać rolę suplementu w biologii raka.