Naukowcy wyhodowali kawałek ludzkiego serca i ono rzeczywiście bije

Naukowcy wyhodowali w laboratorium kawałek ludzkiego serca. Nowy model nie jest całym sercem. Jest to raczej model komory, jednej z głównych części serca.

ludzkie serce

Naukowcy twierdzą, że dokonali inżynierii wstecznej milimetrowego naczynia. Dzięki temu udało im się stworzyć model, który nie tylko bije jak prawdziwy, ale także może pompować przez siebie płyn, tak jak w żywym ludzkim sercu.

Możliwość dogłębnego zbadania części ludzkiego serca była trudna. Dzieje się tak dlatego, że istnieje tylko kilka możliwości zbadania, jak chore lub zdrowe serce pompuje krew.

Organy uzyskane w wyniku autopsji zapewniają autentyczność. Ponieważ jednak nie są one funkcjonalne, nie dają wglądu w aktywność serca.

Kultury tkanek są również często są płaskie. W rezultacie nie oddają one w pełni hydrauliki serca, które jest trójwymiarową, pulsującą masą tkanki.

Dzięki nowemu modelowi Sargol Okhovation, inżynier biomedyczny z Uniwersytetu w Toronto, zauważa w oświadczeniu, że będą mogli „zmierzyć objętość wyrzutową – ile płynu jest wypychane za każdym razem, gdy komora się kurczy – jak również ciśnienie tego płynu”.

Jest to ogromny krok naprzód w badaniu serca i chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza jeśli będą mogli zaprojektować choroby w tych wyhodowanych w laboratorium sercach.

Hodowanie części ludzkiego serca w laboratorium pozwoli naukowcom badać poszczególne części narządu. Model ten powinien również pozwolić na sprawdzenie, jak funkcjonuje żywe serce pod wpływem nowych metod leczenia.

Otwarcie nowych drzwi dla badań nad chorobami układu krążenia

Najbardziej oczywistą korzyścią z wyhodowania ludzkiego serca w laboratorium jest to, że pozwala nam to zobaczyć organ w trakcie jego funkcjonowania.

Ponieważ model stworzony przez inżynierów rzeczywiście bije, możemy zobaczyć, jak płyn opuszcza serce i z jaką siłą to robi. Może to pomóc nam w ustaleniu lepszych sposobów leczenia chorób układu krążenia.

Badania nad chorobami układu krążenia i ich leczeniem bardzo się poprawiły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Jednak problemy z sercem nadal pochłaniają życie prawie 18 milionów ludzi rocznie.

Dzięki nowym modelom, takim jak ten naukowcy będą mogli przenieść badania na nowe poziomy. Co więcej badacze twierdzą, że w przyszłości możliwe jest stworzenie żywego, bijącego organu do przeszczepu.

Obecnie, wymaganie przeszczepu narządu często wymaga czekania na liście na dostępnego dawcę. Niestety, osoba potrzebująca przeszczepu nie zawsze może przeżyć ten okres oczekiwania.

Jeśli uda nam się wyhodować ludzkie serca i inne narządy, przeszczepy staną się o wiele bardziej opłacalne, ponieważ będziemy mieć stały dostęp do organów nadających się do przeszczepu.


ZOBACZ TAKŻE