Nowo odkryta planeta może ułatwić znalezienie życia pozaziemskiego

nowa planeta

Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Według nowych badań opublikowanych w The Astrophysical Letters, astronomowie znaleźli podobną do Ziemi planetę bez atmosfery.

Planeta, która krąży wokół gwiazdy karłowatej typu M, która jest jednym z najczęstszych typów gwiazd w naszym wszechświecie może nawet ułatwić astronomom znalezienie życia pozaziemskiego.

Egzoplaneta, o której mowa nosi nazwę GJ 1252b i została odkryta jeszcze w 2020 roku. Od czasu jej odkrycia, astronomowie przyglądali się potencjalnie skalistej Super Ziemi, aby spróbować ustalić więcej na jej temat.

Podczas tych obserwacji przyjrzeli się promieniowaniu podczerwonemu na planecie po tym, jak duża część jej światła została przesłonięta podczas wtórnego zaćmienia. To co odkryli może ułatwić znalezienie życia pozaziemskiego.

Promieniowanie, na które patrzyli astronomowie ujawniło, że planeta ma temperatury w ciągu dnia, które osiągają szacunkowe wartości 2,242 stopni Fahrenheita (1 228 Celsjusza).

Temperatury te są tak gorące, że metale takie jak srebro, miedź i złoto stopiłyby się na powierzchni planety. Na podstawie tego ciepła uważają, że planeta nie ma atmosfery. Ale jak to ułatwia znalezienie życia pozaziemskiego?

Ponieważ planeta krąży wokół gwiazdy karłowatej typu M, a gwiazdy te są najczęściej spotykane we wszechświecie, możemy wykluczyć większość planet krążących wokół nich z równania.

Dzieje się tak dlatego, że gwiazdy te są tak gorące, że pozbawiają planetę jej ważnej atmosfery i podnoszą poziom ciepła tak wysoko, że szanse na znalezienie na nich życia pozaziemskiego są znikome.

Gwiazdy karłowate typu M, takie jak ta wokół której krąży GJ 1252b mają zazwyczaj więcej rozbłysków i aktywności słonecznej niż nasze Słońce, nawet gdy osiąga ono swój szczyt aktywności.

W związku z tym intensywne promieniowanie i ciepło oddziałują na planety znajdujące się w pobliżu tych gwiazd, co może doprowadzić do zniszczenia ważnych związków potrzebnych do podtrzymania życia pozaziemskiego na tych planetach.

Michelle Hill, astrofizyk z UC Riverside i jeden z autorów badania, mówi, że jest możliwe, aby planeta krążąca wokół gwiazdy karłowatej M miała atmosferę, jeśli byłaby wystarczająco daleko od gwiazdy.

Być może, gdy teleskop Jamesa Webba będzie mógł przyjrzeć się tym planetom bliżej, będziemy mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak prawdopodobne lub mało prawdopodobne będzie znalezienie na nich życia pozaziemskiego.

Na razie jednak wydaje się, że wszelkie życie pozaziemskie, które może tam istnieć będzie miało swój dom na innych planetach krążących wokół mniej intensywnych typów gwiazd.

Źródło: iopscience.iop.org


ZOBACZ TAKŻE