Strona główna Informacje Nowy tatuaż zmienia kolor, gdy zmienia się poziom cukru we krwi

Nowy tatuaż zmienia kolor, gdy zmienia się poziom cukru we krwi

Posiadanie cukrzycy typu 1 lub 2 wymaga, aby dana osoba zawsze wiedziała jaki ma poziom cukru we krwi. Zwykle wymaga to czasu i może być dość inwazyjne – zwykle ludzie nakłuwają palec specjalnym urządzeniem i umieszczają małą kroplę krwi na pasku testowym.

Inni mają urządzenie  wszczepione  tuż pod skórą, które nieustannie mierzy poziom cukru we krwi i wysyła informacje do zewnętrznego urządzenia.

Zespół naukowców z Harvardu ma dość ciekawą alternatywę. Używając specjalistycznego atramentu opracowali tatuaż z biosensorami, który zmienia kolor w zależności od poziomu cukru we krwi.

Znany jako  atrament DermalAbyss  – obecnie wciąż w fazie sprawdzania koncepcji i niedostępny dla ogółu społeczeństwa jest w stanie śledzić poziom pH, a także stężenia sodu i glukozy w krwioobiegu. Kiedy w organizmie jest za dużo glukozy atrament staje się brązowy. Jeżeli jest za dużo sodu staje się zielony (przynajmniej w świetle UV). Fioletowy i różowy wskazują na zmieniający się poziom pH.

„Tusz DermalAbyss prezentuje nowatorskie podejście do biointerfejsów, w których powierzchnia ciała jest renderowana jako interaktywny wyświetlacz” – wyjaśnia zespół w  filmie promocyjnym.

Atrament dynamiczny nie jest bezpośrednio podłączony do twojego krwioobiegu, w rzeczywistości monitoruje twój płyn śródmiąższowy, substancję, która otacza komórki tkanek. Woda, jony i substancje rozpuszczone – w tym sole, cukry, tłuszcze i aminokwasy oraz hormony – nieustannie przemieszczają się przez ten płyn przez ściany naczyń włosowatych.

Obecnie jest testowany tylko na skórze świni, która jest bardzo podobna do naszej. Jednak na pewno działa – ale nadal wymagane są badania kliniczne na ludziach, aby sprawdzić czy jest bezpieczny i nie ma skutków ubocznych. Czy są jakieś reakcje alergiczne, które ludzie mogą mieć na tusz? Czy technologia z czasem się nie zepsuje?

Mimo to można śmiało powiedzieć, że jest to nowatorskie i ekscytujące rozwiązanie problemu, który od dawna towarzyszy ludziom. Tylko czas pokaże, czy to się uda. Oczywiście nadal jest inwazyjny – ale tylko na początku, po czym staje się po prostu częścią twojej biologii.

Naukowcy podkreślają, że tatuaż może przybrać dowolny kształt lub formę, dzięki czemu każda osoba będzie mogła mieć swój wyjątkowy tatuaż – podobnie jak konwencjonalne tatuaże.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także


loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Kamienie żółciowe są utwardzonymi nagromadzeniami płynów trawiennych, które tworzą się w drogach żółciowych. Objawy kamieni żółciowych są różne i zwykle ludzie nie są świadomi...
Naukowcy zgadzają się, że picie tylko jednej szklanki ciepłej wody z dodatkiem soli morskiej każdego dnia może być niezwykle korzystne dla twojego organizmu. Może...
Według ekspertów ds. zdrowia powinniśmy jeść co najmniej 2 porcje ryb na tydzień. Głównym powodem, dla którego ryba jest jednym z najzdrowszych pokarmów na...
Często stosowane w komediach i kreskówkach poślizgnięcie się na skórce od banana to bez wątpienia komiczna formuła. Jednak niewiele osób wie, że skórki bananowe...
Najnowsze statystyki pokazują, że rak jelita grubego stał się jednym z najczęstszych typów raka na świecie, dotykając zarówno mężczyzn jak i kobiety. Ta straszna choroba...