Obniża ryzyko śmierci z powodu raka płuc o 50%. Wystarczy jedna tabletka dziennie!

Wykazano, że pigułka zmniejsza o połowę ryzyko zgonu z powodu pewnego rodzaju raka płuc, jeśli jest przyjmowana codziennie po operacji usunięcia guza, zgodnie z wynikami badań klinicznych przedstawionymi w niedzielę.

Wyniki zostały zaprezentowane w Chicago na największej dorocznej konferencji onkologów, której gospodarzem było Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Rak płuc jest chorobą, która powoduje najwięcej zgonów, z około 1,8 miliona zgonów rocznie na całym świecie.

Leczenie opracowane przez grupę farmaceutyczną AstraZeneca nosi nazwę ozymertynib i jest sprzedawane pod nazwą Tagrisso. Jego celem jest określony rodzaj raka płuca u pacjentów cierpiących na tak zwanego raka niedrobnokomórkowego, który jest najczęstszym typem i wykazuje określony typ mutacji.

Te mutacje na tak zwanym receptorze naskórkowego czynnika wzrostu lub EGFR dotykają od 10% do 25% pacjentów z rakiem płuc w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz od 30 do 40% w Azji.

W badaniu klinicznym wzięło udział około 680 uczestników we wczesnym stadium choroby (stadia od 1b do 3a) w ponad 20 krajach. Najpierw trzeba było ich operować, aby usunąć guz, potem połowa pacjentów przyjmowała leczenie codziennie, a druga placebo.

Wynik pokazał, że przyjmowanie tabletki spowodowało 51% zmniejszenie ryzyka zgonu u leczonych pacjentów w porównaniu z placebo.

Po pięciu latach 88% pacjentów, którzy przyjęli leczenie, wciąż żyło, w porównaniu z 78% pacjentów, którzy przyjmowali placebo.

Dane te są „imponujące”, powiedział Roy Herbst z Yale University, który przedstawił je w Chicago. Lek pomaga „zapobiegać rozprzestrzenianiu się raka do mózgu, wątroby, kości” – dodał na konferencji prasowej.

Powiedział, że około jednej trzeciej przypadków raka niedrobnokomórkowego można operować po wykryciu.

„Myślę, że trudno mi wyrazić, jak ważne jest to odkrycie” – powiedział na konferencji prasowej Nathan Pennell z Cleveland Clinic Foundation.

„Zaczęliśmy wkraczać w erę spersonalizowanej terapii dla pacjentów we wczesnym stadium”, powiedział Pennell, który nie brał udziału w badaniach, i zauważył, że „powinniśmy zdecydowanie zamknąć drzwi do uniwersalnego leczenia dla osób z nie -drobnokomórkowy rak płuc”.

Zgodnie z komunikatem prasowym firmy AstraZeneca, ozymertynib jest już dopuszczony do obrotu w kilkudziesięciu krajach w różnych wskazaniach i został już podany około 700 000 osób.

Jego zatwierdzenie w Stanach Zjednoczonych we wczesnych stadiach w 2020 r. opierało się na wcześniejszych danych, które wykazały poprawę przeżycia wolnego od choroby, czyli czasu, w którym pacjent żyje bez nawrotu raka.

Ale nie wszyscy lekarze przyjęli leczenie, a wielu czekało na dane dotyczące całkowitego przeżycia, które zostały przedstawione w niedzielę, powiedział Herbst.

Podkreślił potrzebę badań przesiewowych pacjentów, aby dowiedzieć się, czy mają mutację EGFR. W przeciwnym razie, powiedział, „nie możemy zastosować tego nowego leczenia”.

Ozymertynib, którego celem jest receptor, powoduje działania niepożądane, które obejmują silne zmęczenie, wysypki skórne lub biegunkę.

Źródła: voanews.com, medicine.yale.edu


ZOBACZ TAKŻE