Pierwszy pacjent, któremu wstrzyknięto rewolucyjny wirus zabijający raka

Naukowcy wstrzyknęli pierwszemu ludzkiemu pacjentowi nowy wirus zabijający raka. Wirus, znany jako Vaxinia przeszedł pomyślne testy na zwierzętach. Jednak prawdziwy test jego skuteczności rozpoczyna się od tej nowej próby klinicznej.

wirus na raka

Łatwo jest usłyszeć słowo wirus i natychmiast pomyśleć o czymś złym. W końcu istnieje wiele śmiertelnych wirusów.

Jednak naukowcy wykorzystują nowy wirus zabijający raka, znany jako Vaxinia w eksperymentalnym leczeniu raka.

Mają nadzieję, że wirus wzmocni odpowiedź immunologiczną organizmu przeciwko rakowi. Sam wirus został zaprojektowany specjalnie do zabijania komórek rakowych. W poprzednich próbach na zwierzętach naukowcy zauważyli bardzo obiecujące wyniki.

Jednak sukces tych wirusów był bardzo ograniczony, delikatnie mówiąc. Tym razem jednak naukowcy stworzyli wirusy zabijające raka w taki sposób, aby nie tylko szkodziły komórkom nowotworowym, ale także aby były bardziej rozpoznawalne dla układu odpornościowego organizmu.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu odpowiedź organizmu będzie silniejsza, co pozwoli na lepszą walkę z rakiem.

Poprzednie próby kliniczne leków na raka również wykazały obiecujące wyniki. Ale, Vaxinia może pomóc otworzyć nowe drzwi.

Wczesne testy były pełne obietnic

Oczywiście przed przejściem do testów na ludziach, naukowcy przetestowali wirusa na zwierzętach. W wielu przypadkach widzieli ogromny sukces w kurczeniu się guzów we wczesnych eksperymentach na zwierzętach i w laboratoriach.

Zabijający raka wirus pokazał, że może zmniejszyć rozmiar guzów raka płuc, piersi, jajników, trzustki i okrężnicy.

Z tym sukcesem naukowcy postanowili przejść do testów na ludziach. Wyniki zaobserwowane na zwierzętach nie zawsze bezpośrednio przekładają się na ludzkich pacjentów.

Powodów jest oczywiście wiele, ale badacze mają nadzieję, że wirus ten może zwiększyć szansę pacjentów na walkę z rakiem.

Obecnie Vaxinia będzie testowana w badaniu 1 fazy obejmującym zaledwie 100 pacjentów chorych na raka. Pacjenci ci mają przerzuty lub zaawansowane guzy, a każdy z nich próbował co najmniej dwóch innych metod leczenia.

Badacze planują podawanie leku w dwóch różnych grupach. Pierwsza z nich otrzyma tylko Vaxinię. Druga grupa otrzyma zabijającego raka wirusa plus lek do immunoterapii.

Oczywiście badania fazy 1 dotyczą głównie bezpieczeństwa i znalezienia optymalnej dawki. Jako takie mogą nie udowodnić skuteczności wirusa jako całości. Jest to jednak ważny kolejny krok w poszukiwaniu alternatywnej metody walki z rakiem.

Obecnie oczekuje się, że próba zostanie zakończona na początku 2025 roku. Minie więc trochę czasu, zanim zobaczymy jakiekolwiek ostateczne wyniki.

Żródło: eurekalert.org


ZOBACZ TAKŻE