Strona głównaInformacjePoznaj to, czego nikt...

Poznaj to, czego nikt nie powiedział Ci o menopauzie

Brak okresów przez rok wskazuje, że kobieta przechodzi z fazy rozrodczej do fazy niereprodukcyjnej, tzn. wkroczyła w okres menopauzy. U większości kobiet menopauza rozpoczyna się około 50 roku życia, chociaż pierwsze objawy mogą pojawić się nawet 10 lat wcześniej.

Proces ten nie zachodzi z dnia na dzień, ale jest raczej stopniowy i ma inne doświadczenia u każdej kobiety. Chociaż najczęstszymi objawami są nieprawidłowe krwawienie z pochwy, uderzenia gorąca i zmiany nastroju, istnieją inne, rzadziej występujące objawy, o których nikt ci nie mówi.

 Częste kołatanie serca

Wiele kobiet doświadcza kołatania serca podczas menopauzy. Chociaż w niektórych przypadkach mogą na to wskazywać problemy z sercem, w innych wynikają z przepływów hormonalnych. Możesz łatwo odróżnić jedno od drugiego, że kołatanie serca trwa dłużej niż kilka minut, powoduje duszność lub powoduje omdlenie (lub prawie omdlenie) wskazując na poważniejszy stan wymagający pomocy medycznej.

Poziom złego cholesterolu może wzrosnąć

Oprócz regulacji okresów estrogen może również kontrolować poziom cholesterolu. Ponieważ poziom hormonu zmniejsza się w okresie menopauzy, LDL lub zły cholesterol prawdopodobnie wzrośnie podczas gdy HDL pozostanie taki sam. Jeśli jednak prowadzisz zdrowy tryb życia, który obejmuje regularny trening i zbilansowaną dietę możesz łatwo przeciwdziałać tym zmianom cholesterolu.

Włosy zaczną się przerzedzać

Przerzedzenie włosów lub nawet wypadanie włosów jest również objawem menopauzy. Ponadto włosy są podatne na wysuszanie i łamliwość w wyniku utrzymującego się braku równowagi hormonalnej. Dlatego eksperci ds. zdrowia zalecają stosowanie łagodnych szamponów i odżywek przeznaczonych do leczenia suchych włosów oraz unikanie zabiegów chemicznych, które mogą jeszcze bardziej osłabić i tak już przerzedzone włosy.

Niepokój może wzrosnąć

Uderzenia gorąca są nie tylko niewygodne, ale same w sobie przynoszą skutki uboczne. Podczas uderzenia ciało uwalnia duże ilości adrenaliny co powoduje kurczenie się tętnic. W rzeczywistości częstość akcji serca wzrasta o 8-16 uderzeń podczas uderzenia gorąca, ale mija po ustąpieniu zwykle od 30 sekund do 10 minut. Stan ten może wywołać niepokój.

Słaba pamięć

Innym skutkiem ubocznym uderzeń gorąca jest słaba pamięć. Jak mówi dr Philip Sarrel: „Na pamięć krótkotrwałą mają bezpośredni wpływ uderzenia gorąca ”. W rzeczywistości problemy z pamięcią i koncentracją są bardziej związane ze stresem niż z wahaniami hormonalnymi.

Możliwe jest zwiększenie masy ciała

Według badań w American Journal of Epidemiology nie ma bezpośredniego związku między przyrostem masy menopauzalnej, a zmianami hormonalnymi. W rzeczywistości głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego są brak aktywności fizycznej i spowolnienie metabolizmu. Utrzymanie zdrowego stylu życia, który obejmuje regularne ćwiczenia i zbilansowaną dietę może pomóc w zapobieganiu przybieraniu na wadze.

Współżycie możebyć nadal przyjemnością

Oprócz suchości pochwy, która ogólnie towarzyszy menopauzie z powodu obniżonego poziomu estrogenu, współżycie może być jeszcze lepsze, ponieważ nie odczuwasz już stresu związanego z nieplanowaną ciążą. Jeśli chodzi o suchość pochwy, istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu, jednym z naturalnych rozwiązań jest olej kokosowy.

Witamina E może zmniejszyć uderzenia gorąca

Prawie 90% kobiet w okresie menopauzy cierpi na uderzenia gorąca, które mogą wystąpić do 10 razy lub więcej w ciągu jednego dnia. Według dr Yen Tran ze szpitala St. Joseph’s w Orange w Kalifornii: „ Kobiety zazwyczaj odczuwają ekstremalne ciepło w górnej części ciała, szczególnie na twarzy, szyi i klatce piersiowej”.

Na szczęście witamina E okazało się skutecznym naturalnym rozwiązaniem tego problemu menopauzy. „ Badania pokazują, że przyjmowanie witaminy E zmniejsza uderzenia gorąca”, dodaje dr Yen Tran.

przeczytaj to też!

POPULARNE