Regularne picie tego popularnego napoju może zwiększyć ryzyko demencji

coca cola

Czasami popijanie posiłku zimnym napojem gazowanym wydaje się najlepszym pomysłem na świecie i chociaż okazjonalne picie tego typu napojów jest w porządku, to należy unikać ich picia znacznie częściej. Czemu?

[quads id=8]

Okazuje się, że napoje gazowane mogą mieć silniejsze powiązania z problemami poznawczymi, takimi jak demencja.

[quads id=10]

Przez lata ukazało się wiele prac naukowych, które pokazują negatywne skutki spożywania dużych ilości napojów gazowanych.

[quads id=9]

Badania pokazują, że napoje słodzone cukrem mogą przyczyniać się do przybierania na wadze, a także zwiększać ryzyko nadciśnienia, podwyższonego poziomu cukru we krwi, cukrzycy i chorób serca.

[quads id=5]

Nie wspominając o tym, że mogą przyczyniać się do osteoporozy i chorób wątroby. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że ogromne ilości cukru i syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy w napojach gazowanych mogą potencjalnie być tak samo szkodliwe dla wątroby jak picie alkoholu.

[quads id=4]

Jednak regularne picie dużej ilości napojów gazowanych może być również szkodliwe dla mózgu.

Na początku tego roku firma zajmująca się badaniami konsumenckimi 24/7 Tempo przeanalizowała badania dotyczące spożycia napojów gazowanych opublikowane przez organizacje non-profit zajmujące się zdrowiem, takie jak American Diabetes Association i American Heart Association.

[quads id=3]

Jednym z głównych problemów, jakie znaleźli były związki napoju gazowanego ze spadkiem funkcji poznawczych, takim jak rozwijająca się demencja, choroba Alzheimera lub podobne schorzenia.

Jeden z artykułów z 2017 roku odkrył, że ludzie, którzy regularnie pili napoje gazowane, byli trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój demencji i udaru mózgu niż ci, którzy tego nie robili.

[quads id=7]

Badanie było kontynuacją wcześniejszego większego badania, w którym odkryto, że ciągłe spożywanie słodkich napojów prowadzi do mniejszej objętości mózgu i gorszej pamięci.

W rzeczywistości uczestnicy mogli zacząć dostrzegać te skutki uboczne po spożyciu zaledwie dwóch sztucznie słodzonych napojów dziennie.

Chociaż naukowcy szybko wskazują, że obecnie nie ma bezpośredniego związku przyczynowego między napojem gazowanym, a demencją, warto się temu przyjrzeć.

Co więcej, przejście ze zwykłych napojów gazowanych na napoje dietetyczne lub inne sztucznie słodzone napoje nie rozwiąże podstawowego problemu.

„Wygląda na to, że spożywanie słodkich napojów nie ma wiele zalet, a zastąpienie cukru sztucznymi słodzikami nie pomaga”.

Jeśli chodzi o to, co powinieneś pić zamiast napojów gazowanych, jest tylko jedna alternatywa do rozważenia, choć jest to trochę nudne. Chodzi oczywiście o WODĘ!