Strona głównaInformacjeTe dziwaczne grzyby zombie...

Te dziwaczne grzyby zombie mogą pomóc w leczeniu raka

Naukowcy być może odkryli kolejny nieoczekiwany sposób leczenia raka. Leczenie wynika z grzybów cordyceps, które są znane wielu jako grzyby zombie ze względu na ich zdolność do infekowania, zabijania i wzrostu na owadach.

grzyby Cordyceps

Rodzina grzybów zawiera ponad 600 różnych gatunków, a niektóre z tych gatunków zostały odkryte, aby zaoferować właściwości zwalczania raka.

To fajny pomysł, aby pomyśleć o grzybie zombie, który może dosłownie wyrosnąć z martwego robaka, będąc w stanie ewentualnie pomóc w walce z rakiem.

Oprócz walki z rakiem, grzyby te mogą być również kluczowe w opracowywaniu nowych leków przeciwwirusowych, wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers.

Naukowcy pracujący nad badaniem twierdzą, że zawiera ono bioaktywny związek, który może otworzyć całkowicie nowe drzwi.

Aby naprawdę sprawdzić skuteczność grzybów zombie, musieliśmy jednak znaleźć skuteczny sposób ich uprawy. Wcześniej cordyceps był uprawiany na ziarnach, takich jak brązowy ryż, jednak poziom kordycepiny w próbkach był bardzo niski.

W związku z tym naukowcy zaczęli podejrzewać, że ziarna nie są dobrym pożywieniem dla grzybów. Zamiast tego spróbowali więc hodować je na różnych owadach.

grzyby Cordyceps na owadzie

Odkryli, że owady stanowiły najlepsze pożywienie dla grzybów zombie, które mogły rosnąć i rozprzestrzeniać się, a poziom kordycepiny w tych próbkach był znacznie większy, co pozwoliło na większą ogólną skuteczność.

Tak więc, mając stały sposób na uprawę kordycepsu na wysokim poziomie, zaczęli przyglądać się możliwościom, jakie te grzyby mogą zaoferować, a są one liczne.

Ale, aby naprawdę zbadać te możliwości i być może stworzyć jakiś nowy rodzaj leczenia raka lub leków przeciwwirusowych, potrzebujemy lepszych sposobów zbierania owadów potrzebnych do uprawy grzybów zombie.

Kiedy już to wymyślimy, być może będziemy na dobrej drodze do stworzenia kolejnego wirusa zabijającego raka, a nawet wymyślenia nowych sposobów na zabicie raka skóry i innych strasznych chorób nękających ludzi.

Źródło: eurekalert.org

przeczytaj to też!

POPULARNE