Toksyczne rzeczy: każdy ma je w domu, niszczą zdrowie i psychikę. Pozbądź się ich!

Według najnowszych badań wiele towarów konsumpcyjnych jest wypełnionych chemikaliami, które trwale niszczą ludzkie zdrowie. Jakich toksycznych rzeczy powinieneś szybko pozbyć się w domu w trosce o swoje zdrowie?

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w organizmie jest 298 niebezpiecznych bakterii. Większość z nich wynika z używania dóbr konsumpcyjnych, z którymi zwykle spotykamy się w życiu.

Substancje toksyczne stale gromadzą się w organizmie, tworząc podatny grunt dla wielu chorób.

Mowa tu o niepłodności, wadach rozwojowych, ale także niektórych rodzajach nowotworów. Co zatem od razu wyrzucić z kuchni, salonu czy łazienki?

Dla zdrowia fizycznego i psychicznego musisz pozbyć się nie tylko toksycznych rzeczy z domu, ale także unikać pewnych osób, których wpływ na ciebie może być toksyczny. 

Plastikowe pudełka na żywność

Jasne, gospodynie domowe drapią się po głowach – co za wstyd! W końcu pudełka są poręczne i można w nich przechowywać dużo jedzenia.

Więc w czym problem? Na pierwszy rzut oka nic – dania są dłużej świeże i wszystko wygląda świetnie.

Ale naukowcy odkryli, że po kilku myciach pudełka stają się mętne, pękają i uwalniają dużo chemikaliów do żywności.

Z tych pudełek dostajesz wtedy „bastion”, który zawiera ftalany – substancje zaburzające poziom hormonów w organizmie.

Rezultatem mogą być choroby, takie jak zaburzenia odporności, cukrzyca, otyłość, a czasem nawet rak.

Dlatego lepiej wyrzucić plastik i przechowywać żywność w szklanych pudełkach.

Gotowe dania w plastikowych opakowaniach

Są po prostu skarbem! Wystarczy, że przełożysz je na patelnię (lub do rondla), podgrzejesz, doprawisz i już po kilku minutach jedzenie będzie na stole.

Jednak w przypadku tych przekąsek problemem jest podgrzewanie. Jeśli gotujesz jedzenie w oryginalnym opakowaniu, ryzykujesz wprowadzeniem do organizmu sporej dawki chemikaliów.

Jeśli jednak przełożysz je na talerz, a następnie włożysz do mikrofalówki, nic złego Ci się nie stanie.

Dlatego nie zapominaj, że w tym przypadku opakowanie jest tak naprawdę tylko „pojemnikiem”, wybierz dobrą starą porcelanę do serwowania i podgrzewania jedzenia.

Patelnie nieprzywierające

Magia! Patelnie z nieprzywierającą powierzchnią są bardzo popularne w wielu gospodarstwach domowych ze względu na tę funkcję.

I nic dziwnego, że wszystko, co na nich usmażysz, wygląda świetnie. Wiele patelni z powłoką nieprzywierającą zawiera śladowe ilości rakotwórczego kwasu perfluorooktanowego.

Jeśli masz w domu porysowane patelnie z powłoką nieprzywierającą, pozbądź się ich. To uratuje twoje zdrowie.

Patelnie wykonane z żeliwa lub stali nierdzewnej nie są tak doskonałe, ale niosą ze sobą praktycznie zerowe ryzyko dla organizmu.

Odświeżacze powietrza

Węch jest jednym z najstarszych zmysłów. Wpływa na Twoją psychikę i aktualny nastrój.

Dlatego wielu z nas uwielbia różne odświeżacze powietrza. Niestety wiele z tych preparatów zapachowych jest wytwarzanych na bazie syntetycznej i zawiera ftalany.

Substancje te poważnie zaburzają układ hormonalny i na przykład mogą znacznie zmniejszyć liczbę plemników u mężczyzn.

W dzisiejszych czasach przy perfumowaniu pianek do golenia, szamponów, odżywek, żeli pod prysznic ftalany są jedną z przyczyn niepłodności.

Antyperspiranty

Nikt nie chce, żeby było czuć od niego pot. Dlatego antyperspiranty znajdują się na prawie każdej łazienkowej półce.

Niestety, wiele z tych produktów zawiera związki glinu i inne chemikalia, które dostają się do organizmu przez gruczoły potowe.

Są w nim przechowywane i mogą być jednym z wyzwalaczy raka piersi. Dlatego przy wyborze antyperspirantu lepiej sięgnąć po kosmetyki naturalne, które nie zawierają aluminium ani znienawidzonych parabenów.

Detergenty

Są częścią każdego gospodarstwa domowego. Jednak jeśli chodzi o ich skład chemiczny, nie są one tak czyste i niewinne, jak mogłoby się wydawać.

Zanim zaczniesz używać któregokolwiek ze środków czyszczących, sprawdź jego skład, aby sprawdzić, czy nie zawiera ftalanów lub detergentów.

Nietoksyczne produkty organiczne lub zwykły ocet, sól, soda oczyszczona lub mydło w proszku zapewnią ten sam efekt.