To się dzieje, gdy wstrzymujesz oddawanie moczu

Wszyscy znamy sytuacje, w których jesteśmy zbyt zajęci, aby natychmiast podążać za naszym instynktem, aby ulżyć organizmowi. Niezależnie od tego czy chodzi o pracę, wykłady czy napięty harmonogram wstrzymywanie moczu jest czymś co świadomie robimy codziennie.

8

Choć może się to wydawać nieszkodliwe nałóg ten może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych na dłuższą metę.

Pęcherz jest workiem mięśniowym, który rozciąga się i kurczy w zależności od ilości moczu, w którym się on znajduje. Ściany są pokryte receptorami, aby ocenić w ilu % jest napełniony i wysłać sygnał do mózgu informując go o potrzebie udania się do toalety.

Sygnał jest zwykle wysyłany, gdy pęcherz jest w połowie pełny. Jednak to twój mózg ma ostatnie słowo w określaniu, kiedy naprawdę będziesz siusiać. W zależności od sytuacji możesz kontrolować siebie i ignorować bodziec z pęcherza moczowego do mózgu, aby oddać mocz.

Skutki uboczne odkładania potrzeby oddawania moczu

Zakażenie dróg moczowych

To problem zdrowotny nr 1, który wynika z częstego odkładania potrzeby oddawania moczu. Dzieje się tak z powodu gromadzenia się bakterii wokół otworu cewki moczowej.

Cewka moczowa jest rurką, która transportuje mocz z pęcherza na zewnątrz, więc gdy mocz zostaje zatrzymany bakterie mają tendencję do wchodzenia do niego i gromadzenia się.

Częste i regularne oddawanie moczu jest niezbędne do eliminacji bakterii z organizmu i zapobiegania rozwojowi bakterii.

Nadwrażliwy pęcherz

Istnieje wiele czynników wpływających na wrażliwość pęcherza na jedną osobę i najczęściej obejmują one spożywane przez Ciebie jedzenie i napoje.

Jednak trzymanie moczu może również przyczyniać się do wrażliwego pęcherza, głównie dlatego, że wpływa to na prawidłowe funkcjonowanie receptorów w ścianach pęcherza. Gdy pęcherz rozszerza się, aby pomieścić rosnące ilości moczu, czujniki lub receptory stają się nadaktywne co powoduje częstą potrzebę pójścia do toalety, częściej niż zwykle. To ostatecznie prowadzi również do zakażenia.

Zatrzymanie moczu

Zatrzymanie moczu to niezdolność osoby do całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Ostry lub przewlekły jest to stan potencjalnie zagrażający życiu, któremu towarzyszy duży ból i dyskomfort.

Przewlekłe zatrzymanie moczu trwa przez długi czas i może wywołać inne problemy, takie jak nietrzymanie moczu – niezdolność do utrzymania moczu, a także zakażenie dróg moczowych.

Ile czasu maksymalnie można wstrzymywać oddawanie moczu?

Nie ma pisemnej reguły, ponieważ różni się to zależnie od osoby. Jednak z medycznego punktu widzenia kiedy czujesz potrzebę siusia po prostu idź do toalety – nie odkładaj tego na później dopóki nie skończysz tego co robisz. Wkrótce tracisz ochotę i zapominasz o tym, ale twój pęcherz cierpi cały czas.

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Oczyść tętnice, zapobiegnij zawałowi serca i udarowi mózgu pijąc ten wspaniały eliksir

Z biegiem czasu dieta bogata w przetworzoną żywność może podnieść poziom cholesterolu, czego skutkiem może miażdżyca, złogi tłuszczu, które odkładają się w tętnicach, zwężając...

Te 5 symptomów jest wysyłane przez twoje ciało na miesiąc przed atakiem serca!

Niewydolność serca jest główną przyczyną śmierci na całym świecie. Zwykle pojawia się w wyniku zatkania naczyń krwionośnych spowodowane gromadzeniem się płytki na ścianach tętnic, poważnym...

Ten popularny napój niszczy twoją wątrobę! Czy pijesz go?

Kobieta o imieniu Mary Alwood z Anglii stale konsumowała Red Bulla, aby poradzić sobie z napiętym harmonogramem. Jej życie było rodzajem chaosu i potrzebowała energii,...

Wymieszaj to w wodzie i pij codziennie – szybko schudniesz

Chcesz stracić nadmiar kilogramów w zdrowy i szybki sposób? Mamy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie - mieszanka miodu i cynamonu.Jak to działa?Ta mieszanina jest skuteczna w...

Poznaj to, czego nikt nie powiedział Ci o menopauzie

Brak okresów przez rok wskazuje, że kobieta przechodzi z fazy rozrodczej do fazy niereprodukcyjnej, tzn. wkroczyła w okres menopauzy. U większości kobiet menopauza rozpoczyna...

Ten przepis uzdrowi Twoje kolana i odbuduje kości i stawy

Starzenie się naszego organizmu powoduje liczne dolegliwości związane z wiekiem, przede wszystkim coraz bardziej osłabiają się nasze kości i zużywają się stawy.Ból w kolanach, kości...