Lekarze ostrzegają każdego po 40-tce, aby zaprzestał przyjmowania Ibuprofenu.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że jeden z najpopularniejszych dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych – Ibuprofen – może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Niepokojące jest to, że ten zwykły lek przeciwbólowy jest stosowany regularnie w leczeniu szerokiej gamy dolegliwości od bólów głowy po stany zapalne stawów lub ból mięśni.

Ibuprofen, także znaleziony jako Motrin i Advil, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub NLPZ, które według statystyk medycznych powodują co najmniej 16 000 zgonów rocznie. Niestety, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że tego typu środki przeciwbólowe mają negatywny wpływ na ich zdrowie.

Według badań negatywny wpływ ibuprofenu wiąże się z większym ryzykiem niewydolności serca i nagłego zatrzymania krążenia, uszkodzenia DNA, wysokiego ciśnienia krwi, niedokrwistości, poronienia, grypy, uszkodzenia nerek i upośledzenia słuchu. W rzeczywistości cała grupa leków przeciwzapalnych i niesteroidowych wywołuje te skutki uboczne.

Lepiej dmuchać na zimne

Co robi ibuprofen w organizmie? Blokuje sekrecję prostaglandyny, prostacykliny i tromboksanu, związki lipidowe, które działają jako mediatory stanu zapalnego i bólu. Gdy ibuprofen jest metabolizowany w wątrobie, poważnie atakuje ten narząd, powodując uraz, niewydolność wątroby lub choroby wątroby, takie jak żółtaczka.

Według FDA:

 • Ryzyko zawału serca i udaru wzrasta nawet przy krótkotrwałym stosowaniu, a ryzyko może rozpocząć się w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia stosowania NLPZ .
 • Ryzyko zawału serca i udaru mózgu zwiększa się z wyższymi dawkami NLPZ podjętych przez dłuższe okresy czasu.
 • Ryzyko jest nieco wyższe dla osób, które już mają choroby serca.

Leki te są również powiązane z nadciśnieniem tętniczym i niosą o wiele większe ryzyko dla osób po 40-tce. Pomimo tragicznych ostrzeżeń na temat NLPZ poważnych zagrożeń dla zdrowia, większość ludzi nadal ucieka się do tych środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, ponieważ jest to łatwiejsza alternatywa, która zapewnia natychmiastowa ulga w bólu.

Naturalna alternatywa

Kurkuma jest niewątpliwie jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia przypraw na świecie. Oprócz poprawy smaku twoich potraw, ale działa również jako naturalny środek przeciwbólowy. Mówiąc dokładniej, kurkuma jest najsilniejszym naturalnym środkiem przeciwzapalnym i istnieją dowody na poparcie tego. Ta przyprawa okazała się skuteczniejsza w łagodzeniu artretycznego bólu kolana niż ibuprofen. Chodzi o to, że kurkumina, substancja czynna w kurkumie ma właściwości przeciwbólowe podobne do ibuprofenu. Łagodzi ból, wywołując odpowiedź w receptorze opioidowym w mózgu. Ale w przeciwieństwie do leków, kurkuma nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani uzależnienia.

Według najnowszych badań opublikowanych w Journal of Alternative and Complementary Medicine , kurkuma może skutecznie łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Przez okres sześciu tygodni badani byli podzieleni na dwie grupy i otrzymywali odpowiednio 800 mg ibuprofenu lub 2,000 mg kurkumy dziennie. Pod koniec badania grupa przyjmująca kurkumę miała większą poprawę i mniej skutków ubocznych niż druga grupa.

Suplement z kurkumy

Składniki:

 • 1/3 szklanki kurkumy w proszku
 • szczypta zmielonego czarnego pieprzu
 • 3 łyżeczki miodu
 • 1 łyżeczka stopionego oleju kokosowego

Wskazówki:

 1. W misce wymieszaj wszystkie składniki, aby utworzyć pastę.
 2. Weź odrobinę pasty i zrób z niej małą kulkę. Zrób to samo z resztą pasty.
 3. Umieścić kulki z kurkumą w zamrażarce na około 1 godzinę, a następnie wyjmij.
 4. Przechowuj w szklanym pojemniku w lodówce.
 5. Weź 2-3 kulki z kurkumą dziennie.

Ważne: Aby zwiększyć wchłanianie kurkumy w organizmie, zawsze mieszaj ją z tłuszczem, takim jak olej kokosowy i szczyptą czarnego pieprzu.

POPULARNE ARTYKUŁY

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Kasza jaglana – fakty, korzyści zdrowotne i wartość odżywcza

Kasza jaglana to małe ziarna żółtego koloru, może poprawić ogólne samopoczucie, dostarczając składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia. To małe ziarno ma lekko orzechowy smak.Można...

Najbardziej skuteczny domowej roboty preparat na rozstępy i cellulit

Eksfoliacja pobudza krążenie i pomaga odmłodzić komórki skóry, a po złuszczeniu skóra staje się bardziej gładka. Złuszczanie może nie tylko oczyścić skórę, ale także usunąć...

Zwalczaj żylaki za pomocą octu jabłkowego i zielonych pomidorów

Żylaki są rozszerzonymi żyłami. Dzieje się tak z powodu problemów z krążeniem kiedy krew próbuje wrócić do twojego serca. Są jednym z najczęstszych problemów estetycznych jakie mają kobiety. Generalnie rozwijają się...

Oto 6 naturalnych sposobów na przyśpieszenie twojego metabolizmu

Kiedy większość ludzi myśli o słowie "metabolizm", myśli o utracie wagi. Jednak to nie wszystko twój metabolizm obejmuje grupę  procesów chemicznych, które przekształcają składniki odżywcze z pożywienia,...

Jedz te 6 rodzajów żywności, aby naturalnie oczyścić wątrobę!

Z wszystkich przetworzonych produktów spożywczych, dodatków i konserwantów oraz zanieczyszczenie środowiska powodują, że do naszego organizmu dostają się toksyny, które muszą być z niego usunięte, żeby...

Umieściła kurkumę wokół oczu, a kilka dni później SZOK

Kurkuma to bardzo mocna przyprawa, wie o tym chyba każdy! Jednak jedna kobieta zastosowała pastę z kurkumy wokół oczu i nie uwierzysz w wyniki! Są niesamowite...