3-dniowa dieta wojskowa – Jak stracić nawet 5kg w ciągu weekendu!

Zwolennicy bardzo niskokalorycznej „diety wojskowej” twierdzą, że przy dokładnym przestrzeganiu diety można schudnąć nawet 5 kg w mniej niż tydzień. Ale czy rzeczywiście możesz stracić 5 kg w ciągu zaledwie trzech dni, a jeśli tak, to czy jest to w ogóle zdrowe?

Wielu ekspertów uważa, że ​​kiedy ludzie  tracą na wadze bardzo szybko  z powodu poważnego ograniczenia spożycia kalorii, w rzeczywistości tracą połączenie wody, trochę masy tłuszczowej, a także trochę masy mięśniowej.

Szybki spadek wody, która jest magazynowana w mięśniach i innych tkankach jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego ktoś może tak szybko zrzucić kilogramy, przestrzegając planu ograniczającego kalorie, takiego jak trzydniowa dieta wojskowa.

Problem z „dietami awaryjnymi” polega na tym, że kiedy dieta się skończy i ludzie powrócą do swoich normalnych sposobów odżywiania, prawdopodobnie odzyskają większość lub całość utraconej wagi.

Czy dieta wojskowa jest skutecznym i wartym wypróbowania planem odchudzania, czy tylko kolejną modą ostatniego roku?

Czym jest dieta wojskowa?

Dieta wojskowa to bardzo niskokaloryczny plan diety, który niektórzy ludzie stosują kilka dni w tygodniu w nadziei na szybką utratę wagi.

Do jakiej utraty wagi może prowadzić dieta wojskowa? Innymi słowy, jakiego typu „wyników przed i po” można się spodziewać? Według tych, którzy promują dietę, po rozpoczęciu tej diety można stracić do 5 kg w ciągu 3–7 dni.

Jednak nie ma wielu dowodów na to, że taka szybkość utraty wagi wystąpi u każdej osoby, a nawet jeśli tak, to z pewnością nadal istnieją pewne wady diety wojskowej, o których należy pamiętać.

Dieta wojskowa jest czasami nazywana „trzydniową dietą wojskową” ze względu na ograniczenie kalorii przez trzy dni w tygodniu.

Dieta wojskowa jak działa? Dieta jest podzielona na dwie części w okresie jednego tygodnia: przez trzy dni z rzędu ograniczasz spożycie kalorii, przestrzegając ścisłego planu posiłków, a następnie przez kolejne cztery dni „zdejmujesz” dietę i jesz normalnie.

Przez cztery dni w tygodniu, kiedy kalorie nie są celowo ograniczane, możesz jeść wszystko, na co masz ochotę, chociaż niektórzy ludzie również decydują się na ograniczenie kalorii w te dni, aby jeszcze bardziej przyspieszyć utratę wagi.

Dieta wojskowa nie wyklucza żadnych określonych rodzajów żywności, takich jak wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego lub wszystkie zboża i nie jest bardzo uboga w jeden określony makroskładnik (węglowodany, tłuszcz lub białko).

Dieta wojskowa sprzyja utracie wagi po prostu dlatego, że ma bardzo mało kalorii – ale to niekoniecznie oznacza, że ​​jest zdrowa.

Ile kalorii ma dieta wojskowa? Uważne przestrzeganie diety przez trzy dni pozwoli utrzymać dzienne spożycie kalorii na poziomie zaledwie około 800–1100, czyli znacznie mniej niż dorośli potrzebują, aby utrzymać swoją wagę i pokryć wszystkie swoje potrzeby odżywcze.

Czy można pić wodę na diecie wojskowej? Tak, ponieważ woda dostarcza zero kalorii.

Historia diety wosjkowej

Czy ktoś z doświadczeniem wojskowym rzeczywiście pomógł w stworzeniu trzydniowej diety wojskowej? Chociaż nazwa sugeruje, że ludzie, którzy chcą wstąpić do wojska lub już w nim są, stosują tę dietę, aby szybko schudnąć i być może zachować formę, nie ma żadnych dowodów na to, że dieta wojskowa rzeczywiście ma jakikolwiek związek z wojskowy.

Na przykład reporter z CNN przeprowadził wywiady z kilkoma osobami z armii USA — w tym z jednym specjalistą od żywienia, który pomaga opracowywać plany posiłków dla aktywnych członków wojska — aby poznać ich opinie na temat diety.

Osoby te dokonały przeglądu diety, powiedzieli CNN, że większość ludzi w wojsku nigdy nawet nie słyszała o „3-dniowej diecie wojskowej”, wojskowi zdecydowanie nie pomogli w opracowaniu diety, a 3-dniowy plan diety wojskowej „absolutnie nie przypominał diety do prawdziwej diety wojskowej”, ponieważ zawiera mniej kalorii i niższy poziom składników odżywczych. To nie są najlepsze recenzje 3-dniowej diety wojskowej.

Niektórzy twierdzą również, że 3-dniowa dieta wojskowa jest wspierana przez duże organizacje, w tym American Heart Association, Cleveland Clinic, Mayo Clinic i Birmingham Hospital. Ale znowu przedstawiciele tych organizacji oświadczyli, że nie są w żaden sposób związani z dietą wojskową i nie mieli nic wspólnego z jej stworzeniem — wzywając do zakwestionowania dostępnych recenzji diet wojskowych.

Nie jest do końca jasne, kto zapoczątkował dietę wojskową i nadal jest odpowiedzialny za jej rosnącą popularność, ale ogólnie nie ma ona zbyt wiarygodnej historii. Dieta wydaje się być niczym więcej niż kolejnym modnym schematem diety, który zyskał coraz większą popularność w Internecie.

Nie opublikowano żadnych badań wykazujących, że dieta wojskowa jest skuteczna, bezpieczna lub korzystna w jakikolwiek sposób w dłuższej perspektywie, więc wypróbowanie innej metody odchudzania wydaje się mądrym pomysłem.

Lista żywności

Co jesz na diecie wojskowej?

Pokarmy dozwolone w ramach diety wojskowej, które należy uwzględnić na liście zakupów i tygodniowym menu, obejmują:

 • Grejpfrut , jabłka i banany
 • Pełnoziarniste tosty i słone krakersy
 • Konserwy z tuńczyka
 • Twaróg i twardy ser cheddar
 • Jajka
 • Mięso dowolnego rodzaju
 • Zielona fasola, brokuły, marchew
 • Masło orzechowe
 • Lody waniliowe
 • Czarna kawa (bez dodatku śmietanki i cukru, ale stewia jest dozwolona) i woda

Istnieje wiele produktów spożywczych, których nie znajdziesz w menu planu diety wojskowej, nawet niektóre zdrowe produkty spożywcze, ponieważ nadal zwiększają ogólne spożycie kalorii. Podczas trzech dni diety wojskowej, kiedy kalorie są ograniczone, przykłady „pokarmów niezgodnych z planem”, których należy unikać, obejmują:

 • Wszelkie dodatkowe owoce lub warzywa
 • Rośliny strączkowe lub fasola
 • Dodatkowe źródła białka, w tym mięso lub ryby
 • Dowolny rodzaj dodanego tłuszczu, taki jak masło lub olej
 • Wszelkie słodziki zawierające kalorie, w tym cukier lub miód oraz sztuczne słodziki inne niż stewia
 • Wszelkie przyprawy lub napoje zawierające kalorie

3-dniowy plan diety wojskowej

Pamiętaj z góry, że przez 3 dni jesteś na diecie wojskowej, a potem masz 4 dni wolnego.

Według strony internetowej Military Diet, poniżej znajduje się przykładowy plan posiłków w diecie wojskowej (którego należy przestrzegać podczas trzech dni ograniczonego jedzenia):

Dzień 1

 • Śniadanie: czarna kawa , 1/2 zwykłego grejpfruta (lub inny owoc jako zamiennik), 1 kromka tostu z 2 łyżkami masła orzechowego.
 • Obiad: Woda lub kawa, 1/2 puszki tuńczyka (lub inny zamiennik białka), 1 kromka zwykłego tostu.
 • Kolacja: 3 uncje dowolnego mięsa lub ryby, 1 szklanka warzyw, takich jak fasolka szparagowa, 1 małe jabłko, 1/2 banana, 1 szklanka lodów waniliowych.
 • ŻADNA dodatkowa przekąska nie jest zawarta w diecie wojskowej między posiłkami, żadnych innych napojów i żadnych przypraw.

Dzień 2:

 • Śniadanie: 1 jajko (bez dodatku oleju lub masła), 1/2 banana lub innego równoważnego owocu, 1 kromka zwykłego tostu.
 • Obiad: 1 szklanka twarogu (lub zastąpienie go ekwiwalentem kalorycznym), 5 solonych warzyw, 1 jajko na twardo.
 • Kolacja: 2 hot dogi (lub zamiennik białka o takiej samej liczbie kalorii), 1 szklanka brokułów lub innego warzywa, 1/2 szklanki marchewki, 1/2 banana, 1 szklanka lodów waniliowych.

Dzień 3 (zwykle najbardziej restrykcyjny pod względem kalorii):

 • Śniadanie: 1 plasterek sera cheddar, 5 krakersów, 1 małe jabłko.
 • Obiad: 1 jajko i 1 tost.
 • Kolacja: 1 puszka tuńczyka, 1/2 banana, 1 szklanka lodów waniliowych.

W każdym tygodniu kolejne cztery dni są „dniami wolnymi”, w których można wrócić do normalnej diety. Następnie zaczynasz cykl od nowa, trzymając się tylko żywności z zatwierdzonej listy zakupów diety wojskowej.

Ewentualne pozytywne efekty

1. Prawdopodobnie powoduje utratę wagi

Czy dieta wojskowa jest skuteczna, jeśli chodzi o odchudzanie? Jeśli twoim jedynym celem jest szybkie schudnięcie, możesz rozważyć dietę wojskową jako skuteczne podejście.

Dorosłe kobiety i mężczyźni, którzy są umiarkowanie aktywni, zwykle potrzebują około 2000–2600 kalorii, aby utrzymać swoją wagę, więc jedzenie o wiele mniej (około 800–1000 kalorii) prawdopodobnie spowoduje szybką utratę wagi.

Biorąc to pod uwagę, nie jest to jedyny sposób i zdecydowanie nie najzdrowszy sposób, aby stać się szczuplejszym. Nie jest to również coś, z czym prawdopodobnie możesz się wiązać na dłuższą metę lub jeśli zdecydujesz się jeść poza domem i spotykać się towarzysko.

Jeśli spróbujesz diety wojskowej, być może zastanawiasz się, jak długo powinieneś się jej trzymać? Witryna Military Diet zaleca przestrzeganie diety przez około miesiąc, w którym strona twierdzi, że „możesz stracić do 15 kg”.

2. Zawiera owoce i warzywa

Chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, plan posiłków w diecie wojskowej obejmuje codziennie warzywa, takie jak marchew, brokuły i fasolka szparagowa.

Możesz je również zastąpić innymi rodzajami warzyw nieskrobiowych, które lubisz bardziej, takimi jak zielone warzywa liściaste/sałaty, takie jak szpinak, pomidory, kalafior, brukselka, grzyby, szparagi, papryka lub inne zielone warzywa.

To samo dotyczy bananów i jabłek; jeśli wolisz zastąp je innymi owocami, takimi jak kiwi, jagody, papaja, ananas, melon lub dwie małe figi lub morele.

3. Umiarkowanie bogata w białko, aby pomóc kontrolować głód

Bez względu na to, jaki rodzaj diety wybierzesz, unikanie niedoboru białka jest ważne z wielu powodów, w tym kontrolowania apetytu i zapobiegania utracie mięśni. Osoby, które jedzą więcej pokarmów wysokobiałkowych, zwykle zgłaszają, że czują się nasycone przez dłuższe przerwy między posiłkami i mają lepszą samokontrolę, jeśli chodzi o zapobieganie podjadaniu lub przejadaniu się.

Niektóre badania wykazały , że spożywanie niewystarczającej ilości białka podczas diety prowadzi do zmian apetytu, które mogą sprzyjać zwiększonemu spożyciu pokarmu, a posiłek wysokobiałkowy zazwyczaj prowadzi do spożycia mniejszej ilości kalorii (średnio o około 9 procent mniej) podczas następnego posiłku.

Dieta wojskowa nie jest wyjątkowa, ponieważ zawiera kilka pokarmów bogatych w białko (takich jak mięso, jajka lub twarożek), ale jest to jedna z zalet, jeśli chodzi o kontrolowanie spożycia kalorii.

4. Ma pewne podobieństwa do przerywanych postów i diet kalorycznych/węglowodanowych

Przerywany post można praktykować na wiele sposobów, w tym całkowicie pomijać posiłki (zwykle śniadanie); jedz tyle ile chcesz przez kilka dni w tygodniu, ale mocno ograniczaj kalorie w pozostałe dni (podobnie jak dieta wojskowa); lub ograniczenie godzin jedzenia tylko do sześciu lub ośmiu godzin dziennie, podczas gdy przez pozostałą część pościsz. Badania wykazały , że przerywany post ma pozytywny wpływ na utratę wagi.

Zagrożenia i skutki uboczne

1. Obejmuje pewną liczbę wysoko przetworzonej żywności

Nawet jeśli niektóre przetworzone produkty spożywcze, które znajdują się na liście diet wojskowych, mogą sprzyjać utracie wagi, nadal mogą być pełne pustych kalorii. Obejmuje to żywność, taką jak przetworzony chleb, masło orzechowe i lody, które nie są idealne pod względem poprawy zdrowia.

Główną wadą większości diet, które zbytnio koncentrują się na liczeniu i ograniczaniu kalorii, jest to, że nie podkreślają znaczenia jedzenia wysokiej jakości  pokarmów bogatych w składniki odżywcze.

Dieta wojskowa nie jest tutaj wyjątkiem. Kontrolowanie kalorii jest najwyższym priorytetem, podczas gdy powinno być maksymalizowane spożycie składników odżywczych i unikanie rafinowanej żywności.

2. Może mieć zbyt mało kalorii, powodując reakcję „Tryb głodowy”.

Tryb głodu  to termin określający stan metaboliczny, w którym organizm zaczyna zwalniać i spalać mniej kalorii, ponieważ rozpoznaje, że spożycie kalorii jest bardzo niskie. Próbowanie diety wojskowej przez kilka tygodni może nie wyrządzić żadnych rzeczywistych szkód, ale trzymanie się jej dłużej niż to zdecydowanie może.

Aby zapobiec dalszemu odchudzaniu, gdy kalorie są poważnie ograniczone, co organizm postrzega jako zagrożenie dla przetrwania, głód wzrasta, a mniej kalorii jest zużywanych na ważne procesy organizmu, takie jak naprawa tkanek, produkcja hormonów, wspieranie funkcji poznawczych, aktywność fizyczna, trawienie i libido.

3. Nie uczy zdrowych nawyków i nie jest zrównoważona

Celem wszelkich zmian w diecie powinna być pomoc w ustaleniu zdrowszych nawyków, które pozwolą Ci czuć się jak najlepiej. Dieta wojskowa nie nauczy Cię, jak skutecznie reagować na sygnały głodu lub sytości organizmu, nie przygotuje Cię do planowania zdrowych posiłków i samodzielnego gotowania na lata, ani nie poprowadzi Cię do znalezienia zdrowszych zamienników niezdrowych posiłków. pokarmy, które powodują przejadanie się.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: