Strona głównaOdchudzanieCzy jedzenie w nocy rzeczywiście powoduje przyrost wagi?

Czy jedzenie w nocy rzeczywiście powoduje przyrost wagi?

Jedzenie w nocy od dawna wiązało się ze zwiększeniem masy ciała… Jednak obecnie powszechną mądrością jest to, że kaloria jest kalorią, niezależnie od tego, kiedy ją spożywasz, a to co powoduje przyrost wagi, to po prostu zjedzenie większej ilości kalorii niż spalenie.

Pij to na czczo przez tydzień, a będziesz zaskoczony wynikiem!

Przygotowanie tego napoju jest tak proste, że nie warto się zastanawiać czy warto tego spróbować. Zacznij już dziś! Zanim przejdziemy do przygotowania napoju należy wiedzieć,...

Wiele osób martwi się o przybieranie na wadze po jedzeniu później niż o określonej godzinie. Jedną z powszechnych sugestii jest nie jeść po godzinie 20, ale porady dotyczące jedzenia w nocy są mylące.

W rzeczywistości to co jesz jest o wiele ważniejsze niż kiedy jesz. Artykuł ten oddziela fakty od fikcji, jeśli chodzi o jedzenie późną nocą i przyrostem wagi.

Jedzenie i twój rytm dobowy

Pomysł, że jedzenie w nocy sprawia, że ​​przybierasz na wadze wynika z badań na zwierzętach, które sugerują, że organizm może zużywać spalone kalorie inaczej po określonym czasie dnia.

Niektórzy badacze stawiają hipotezę, że jedzenie w nocy jest sprzeczne z rytmem okołodobowym, czyli 24-godzinnym cyklem, który mówi ciału, kiedy spać, jeść i się budzić.

Zgodnie z rytmem dobowym, noc to odpoczynek, a nie czas na jedzenie.

W rzeczywistości kilka badań na zwierzętach potwierdza tę teorię. Myszy, które jedzą wbrew ich rytmowi okołodobowemu zyskują istotnie większą wagę niż myszy, które jedzą tylko w czasie czuwania, nawet jeśli spożywają taką samą ilość pokarmu.Jednak nie wszystkie badania na ludziach potwierdzają tę opinię. W rzeczywistości badania na ludziach wskazują, że niekoniecznie jest to czas, w którym jesz, ale jak dużo i co jesz, to się liczy najbardziej.

Na przykład badanie przeprowadzone u ponad 1600 dzieci nie wykazało związku między jedzeniem kolacji po godzinie 20, a nadwagą. W badaniu tym osoby spożywające posiłki w późnej fazie nie spożywały więcej kalorii.

Jednakże kiedy badacze śledzili nawyki żywieniowe 52 osób dorosłych odkryli, że ci, którzy jedli po 20-tej wieczorem spożywają więcej kalorii niż wcześniej. Dodatkowe kalorie spożyte przez osoby, które późno zjadły mogą doprowadzić do zwiększenia masy ciała w miarę upływu czasu.Ogólnie rzecz biorąc, kiedy całkowite spożycie kalorii mieści się w zakresie Twoich codziennych potrzeb, przyrost masy ciała nie wydaje się mieć związku z jedzeniem w nocy.

Nocni podjadacze mają tendencję do jedzenia więcej

Jednym z wyjaśnień na temat związku między jedzeniem w nocy, a przyrostem masy ciała jest tendencja do spożywania większej ilości kalorii przez osoby spożywające posiłki w nocy.

Bez względu na porę spożywanie większej ilości kalorii niż potrzeba doprowadzi do zwiększenia masy ciała.

Na przykład badacze przyjrzeli się zależnościom między czasem posiłku, a całkowitym spożyciem kalorii u 59 osób. Warto zauważyć, że osoby, które jadły bliżej pory snu, spożywały więcej kalorii niż osoby, które zjadły ostatni posiłek wcześniej.

Inne badanie wykazało, że osoby spożywające posiłki od 23-iej do 5 rano spożywały około 500 kalorii dziennie więcej niż osoby, które ograniczyły spożycie do godzin dziennych. Z czasem przeciętny nocny zjadacz zyskał 10 dodatkowych kilogramów.

Tak więc jedzenie w nocy może prowadzić do przyrostu masy ciała tylko wtedy, gdy zjesz nadmiar kalorii.

Jedzenie w nocy może mieć wpływ na wybory żywieniowe

Ci co jedzą w nocy nie tylko mają tendencję do spożywania większej ilości pokarmu, ale często również podejmują gorsze wybory żywieniowe.

W nocy możesz częściej wybierać niezdrowe, bogate w kalorie potrawy. Są to pokarmy o niewielkiej wartości odżywczej, takie jak chipsy, napoje gazowane i lody.

Jest wiele możliwych powodów. Jednym z  nich jest to, że późno w nocy podjadacze mogą nie mieć łatwego dostępu do zdrowej żywności.

Ludzie, którzy pracują na nocnych zmianach są tego dobrym przykładem. Wiele badań sugeruje, że osoby pracujące w porze nocnej mają tendencję do przekąszenia niezdrowej żywności dla wygody, ponieważ w nocy może brakować zdrowych opcji w miejscu pracy.


Emocjonalne jedzenie to kolejny czynnik prowadzący do gorszych wyborów żywieniowych w nocy. Ważne jest, aby odróżnić prawdziwy głód od jedzenia ze względu na stres, niepokój, nudę lub smutek.

Ponadto zmęczenie wiąże się ze zwiększonym spożyciem żywności i pożądaniem wysokokalorycznej żywności. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, które wpływają na apetyt podczas deprywacji snu.

Jeśli chodzi o przybieranie na wadze to co jesz jest ważniejsze niż kiedy jesz. Jeśli spożywasz pokarm w ramach swoich codziennych potrzeb kalorycznych nie przytyjesz po prostu przez jedzenie w nocy.

Jeśli jesteś naprawdę głodny po kolacji, rozważ wybór składników spożywczych i napojów o dużej zawartości składników odżywczych. Są to produkty o niższej kaloryczności i o wysokiej wartości odżywczej.


Niektóre wspaniałe opcje obejmują:

  • Marchewka i seler z dodatkiem pasty hummus
  • Plasterki jabłek
  • Zwykły popcorn
  • Garść mrożonych jagód, winogron

Czas i częstotliwość posiłków

Chociaż całkowita liczba spożywanych kalorii ma wpływ na Twoją wagę, badania pokazują, że mogą istnieć sposoby regulowania apetytu poprzez czas i częstotliwość posiłków.

Na przykład wiele badań wskazuje, że zjedzenie śniadania o większej kaloryczności może zapewnić ci pełnię dłużej i być może zapobiec przejadaniu się w nocy.

W jednym badaniu ludzie spożywający 600-kaloryczne śniadanie mieli mniejszy apetyt i znacznie mniej zachcianek w ciągu dnia niż ci, którzy spożywają 300 kalorii na śniadanie. Zwłaszcza zmniejszył się apetyt na słodycze.

Należy pamiętać, że śniadanie może nie być konieczne, jeśli jesz późno w nocy – przynajmniej nie w tradycyjnym czasie. Podążaj za wskazówkami głodowymi i być może zjesz swój pierwszy posiłek później niż zwykle.

Możesz również rozważyć częstsze spożywanie mniejszych posiłków. Niektóre, ale nie wszystkie badania sugerują, że może to pomóc w opanowaniu apetytu i złagodzić uczucie głodu w ciągu dnia.

Dlatego zmiana czasu i częstotliwości posiłków może być strategią na zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii poprzez opanowanie głodu.

Jedzenie w nocy podsumowanie

Fizjologicznie kalorie nie są liczone w inny sposób, jeżeli spożywasz je w nocy.

Waga Twojego ciała nie zwiększy się poprzez jedzenie w nocy, jeżeli nie przekroczysz dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Badania pokazują jednak, że osoby jedzące w porze nocnej zazwyczaj wybierają gorsze jedzenie i spożywają więcej kalorii, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Jeśli jesteś głodny po kolacji wybierz pożywne potrawy i napoje niskokaloryczne.

Jeden kubek tego napoju przed snem spala tłuszcz

Jeśli próbujesz pozbyć się nadmiaru kilogramów, prawdopodobnie wypróbowałaś długą listę diet i schematów żywieniowych, które w końcu doprowadziły do ​​rozczarowania i beznadziejności.  Wszystkie obiecują niesamowite...

Można również rozważyć jedzenie wyższej kaloryczności śniadań lub częstych, małych posiłków w ciągu dnia, aby zarządzać apetytem i zażegnać nocnych zachcianki.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły