Strona głównaZdrowie10 korzyści zdrowotnych imbiru

10 korzyści zdrowotnych imbiru

Imbir to naturalne zioło, które jest używane na całym świecie jako przyprawa. Ze względu na różne zdrowotne właściwości imbiru, zioło to jest również uważane za naturalne rozwiązanie na wiele problemów zdrowotnych.

Imbir może zapobiegać nudnościom, spazmatyce, ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwkaszlowe, które mogą zdziałać cuda dla twojego zdrowia.

Ponadto imbir jest doskonałym źródłem witamin A, C, E i kompleksu B, magnezu, fosforu, potasu, krzemu, sodu, żelaza, cynku, wapnia i beta-karotenu.

Aby czerpać korzyści lecznicze z imbiru, można go używać w postaci świeżej, suchej, sproszkowanej, soku lub oleju.

1. Rozstrój żołądka

Właściwości kalininowe obecne w imbirze można wykorzystać do usunięcia rozstroju żołądka . Pomaga także rozluźnić mięśnie żołądka i jelit, a tym samym zapobiega gazom i wzdęciom.

Eksperci ds. zdrowia często zalecają imbir w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak niestrawność lub kolka. Jest również często stosowany w leczeniu biegunki wywołanej bakteriami.

Aby poprawić trawienie, staraj się jeść imbir po każdym dużym posiłku. Imbir może również pomóc złagodzić różne objawy zatrucia pokarmowego.

2. Zapobiega przeziębieniom i grypie

Imbir wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu jest stosowany jako naturalne lekarstwo na przeziębienia i grypy. Ponadto imbir ma właściwości antywirusowe, antytoksyczne i przeciwgrzybicze. Poprzez wywoływanie pocenia i wydalanie ciepła łagodzi również łagodną gorączkę.

Spożywaj imbir kilka razy dziennie, gdy cierpisz na przeziębienie lub grypę. Pomoże to odtruć organizm w naturalny sposób, dzięki czemu poczujesz się lepiej i przyspieszysz proces powrotu do zdrowia.

Można również gotować jedną łyżeczkę imbiru w proszku lub dwie łyżeczki świeżo startego imbiru w dwóch szklankach wody i wdychać parę, aby złagodzić zatory i inne objawy związane z przeziębieniem.

3. Leczy poranne mdłości

Kobiety w ciąży, które cierpią na poranne nudności, mogą użyć imbiru, aby pozbyć się problemu. Imbir działa jak witamina B6 w leczeniu porannej choroby . Wiadomo, że witamina B6 skutecznie eliminuje nudności wywołane ciążą. Nawet gdy cierpisz na zwykłe nudności, można użyć imbiru, aby uzyskać natychmiastową ulgę.

Jeśli nie lubisz smaku surowego imbiru, możesz zdecydować się na suplementy imbiru.

4. Zmniejsza ból stawów

Imbir ma silne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w leczeniu bólu związanego z dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Według badań z 2001 r. stwierdzono, że ekstrakt z imbiru skutecznie zmniejsza objawy związane z zapaleniem kości i stawów kolan.

Aby wyleczyć ból, nałóż ciepłą pastę imbirową wymieszaną z kurkumą na dotkniętą chorobom powierzchnię dwa razy dziennie. Należy również włączyć do diety surowy lub gotowany imbir. Dodatkowo możesz dodać kilka kropel olejku z imbiru do kąpieli, aby złagodzić bolące mięśnie i stawy.

5. Zapobiega rakowi

W badaniu z 2007 roku opublikowanym w BMC Complementary and Alternative Medicine stwierdzono, że proszek genu imbiru wywołuje śmierć komórek raka jajnika.

W innym badaniu przeprowadzonym przez University of Minnesota stwierdzono, że imbir może również spowalniać wzrost komórek rakowych jelita grubego, a tym samym w dużym stopniu zapobiegać rakowi okrężnicy. Imbir ma także zdolność zwalczania innych rodzajów raka, w tym raka płuc, piersi, skóry, prostaty i trzustki.

6. Zmniejsza bóle menstruacyjne

Imbir ma właściwości przeciwzapalne i jest silnym naturalnym środkiem przeciwbólowym, dlatego może być stosowany w celu zmniejszenia bólów menstruacyjnych.

Kobiety cierpiące na bóle menstruacyjne mogą skorzystać z imbirowych kapsułek w proszku lub świeżego imbiru, aby uzyskać ulgę. Możesz również napić się herbaty imbirowej. To da ci natychmiastową ulgę od bólu i tkliwości spowodowanej skurczami, które często występują na początku miesięcznego cyklu miesiączkowego.

7. Migreny

Badania wykazały, że imbir może zapewnić ulgę w migrenach ze względu na zdolność powstrzymywania stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych.

W przypadku migreny napij się herbaty imbirowej, aby zablokować nieznośny ból i zatrzymać związane z tym zawroty głowy i nudności.

8. Kaszel

kaszel

Imbir jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, dlatego może być stosowany do łagodzenia bólu i podrażnienia bolesnego gardła. Może również pomóc w zmniejszeniu kaszlu, szczególnie gdy jest spowodowany przeziębieniem.

Możesz zjadać świeży korzeń imbiru lub pić sok imbirowy lub herbatę, aby powstrzymać kaszel. Możesz również masować klatkę piersiową i plecy olejem imbirowym, aby złagodzić i leczyć kaszel.

9. Wspomaga zdrowie serca

Imbir od dawna służy do wspomagania zdrowego serca. Obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega krzepnięciu krwi, co z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko różnych chorób serca.

To wysoka zawartość potasu powoduje, że imbir jest świetny dla zdrowia serca, a zawartość manganu w imbirze pomaga chronić serce, naczynia krwionośne i drogi moczowe.

10. Kontroluje cukrzycę

Imbir może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i zwiększyć skuteczność insuliny i innych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Eksperci zalecają picie jednej szklanki ciepłej wody zmieszanej z jedną łyżeczką soku imbirowego rano, aby uregulować poziom cukru we krwi .

Różne komplikacje zdrowotne związane z cukrzycą mogą być również w znacznym stopniu ograniczone przy pomocy imbiru. Regularne przyjmowanie imbiru może obniżać poziom białka w moczu, zmniejszać retencje wody i wydalanie moczu oraz zmniejszać ryzyko różnych rodzajów uszkodzeń spowodowanych niekontrolowanym poziomem cukru we krwi.

Podsumowując, jeśli wolisz naturalne rozwiązania dla różnych problemów zdrowotnych, które możesz napotkać to imbir jest jednym z elementów, który zawsze musisz trzymać w kuchni. Jednak ci, którzy przyjmują leki na serce lub wysokie ciśnienie krwi powinni przyjmować imbir pod nadzorem lekarza.

Zobacz Też: