Niedoczynność tarczycy odnosi się do stanu, w którym tarczyca nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonów, aby utrzymać normalne funkcjonowanie organizmu.

Aktywność małego gruczołu w kształcie motyla znajdującego się w szyi wpływa na różne układy w ciele. Hormony wytwarzane przez ten gruczoł (TSH, T3 i T4) regulują nastrój, metabolizm, poziomy energetyczne, temperaturę ciała, tętno i ciśnienie krwi.

Niektóre objawy niedoczynności tarczycy obejmują ciągłe zmęczenie, nagły przyrost masy ciała i niezdolność do utraty wagi, zwiększona wrażliwość na zimno, zaparcia, wyjątkowo sucha skóra, opuchnięta twarz, chrypka, wysoki poziom cholesterolu we krwi, bóle mięśni, ból stawów, przerzedzenie włosów i upośledzenie pamięć.

Objawy mogą być łagodne na początku, ale wraz z postępującym spowolnieniem metabolizmu stają się bardziej zauważalne.

Aby leczyć niedoczynność tarczycy, potrzebne są leki. Leczenie niedoczynności tarczycy syntetycznymi hormonami tarczycy jest prostą, bezpieczną i skuteczną opcją. Jednak niektóre produkty spożywcze mogą również pomóc w poprawie zdrowia tarczycy i zwiększyć efektywność metabolizmu.

Oto 10 najlepszych produktów, aby poprawić niedoczynność tarczycy.

1. Orzechy brazylijskie

Selen jest ważnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Chroni tarczycę przed zapaleniem przez produkty produkcji hormonów.

Badanie z 2015 roku opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism zauważa, że ​​niski poziom selenu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób tarczycy. Ponadto zwiększone spożycie selenu może zmniejszyć to ryzyko.

Najlepszym źródłem selenu są orzechy brazylijskie. Badanie z 2008 roku opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition mówi, że codzienne spożywanie dwóch orzechów brazylijskich jest skuteczne w zwiększaniu selenu.

W rzeczywistości włączenie tej wysokiej zawartości selenu w diecie może zapobiec potrzebie fortyfikacji lub suplementów w celu poprawy statusu selenu.

Ponieważ orzechy brazylijskie są bogate w aminokwasy L-argininę pomagają nawet zmniejszyć wagę.

Możesz jeść 2 lub 3 orzechy brazylijskie jako zdrową przekąskę lub dodać do sałatki.

2. Olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera zdrowe średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które pomagają ludziom cierpiącym na niedoczynność tarczycy. Te kwasy tłuszczowe stymulują wytwarzanie hormonów tarczycy, jak również utrzymują prawidłowe funkcjonowanie gruczołów.

Co więcej olej kokosowy wspomaga utratę wagi i obniża poziom cholesterolu, dwa typowe problemy związane z niedoczynnością tarczycy.

Wymień zwykły olej na olej kokosowy z pierwszego tłoczenia. W piekarnictwie można użyć oleju kokosowego zamiast masła. Możesz również jeść codziennie od 1 do 2 łyżek oleju kokosowego extra-virgin, dodając go do mleka, herbaty, gorącej czekolady lub koktajlu.

Uwaga: Nie należy spożywać więcej niż 3 łyżki oleju kokosowego dziennie.

3. Jogurt

Jogurt jest również dobry dla zdrowia tarczycy, ze względu na wysoką zawartość witaminy D. W rzeczywistości niedobór witaminy D jest związany z chorobą Hashimoto, jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

W badaniu z 2013 r. opublikowanym w raporcie Endocrine Practice stwierdzono, że witamina D może potencjalnie przyczyniać się do rozwoju choroby Hashimoto i / lub jej progresji do niedoczynności tarczycy.

Co więcej jogurt probiotyczny pomaga utrzymać równowagę „dobrych bakterii” w jelicie. Jogurt zawiera również znaczące ilości wapnia, białka i jodu, które są ważne dla tarczycy, a także ogólnego stanu zdrowia.

Staraj się jeść co najmniej 1 szklankę jogurtu dziennie.

4. Łosoś

Łosoś jest jedną z najlepszych ryb, które można jeść dla zdrowia tarczycy i metabolizmu. Ma również duże właściwości przeciwzapalne, ze względu na bogatą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Liczne badania dokumentują korzyści zdrowotne łososia.

Badanie z 2010 r. opublikowane w The Journal of Nutritional Biochemistry sugeruje, że kwasy tłuszczowe sygnalizują komórki tarczycy w wątrobie, aby spalić więcej tłuszczu.

Badanie z 2014 r. opublikowane w Acta Physiologica Hungarica donosi, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być przydatne jako środek neuroochronny przeciwko upośledzeniu funkcji poznawczych z powodu niedoczynności tarczycy.

Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko chorób serca, co jest kolejnym skutkiem ubocznym niezarządzanej niedoczynności tarczycy.

Ponieważ większość łososi sprzedawanych to te z hodowli, które są skażone PCBS (polichlorowane bifenyle) i rtęcią zaleca się wybrać łososia dzikiego. Kupując łososia, upewnij się, że jest oznaczony jako dziki. Zjedz go co najmniej dwa razy w tygodniu.