5 dolegliwości, które mogą wyleczyć liście orzecha włoskiego

Z orzecha włoskiego nie trzeba zbierać tylko dojrzałych orzechów, ciekawe są także jego liście. Zawierają wiele ważnych substancji, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i mogą być stosowane w leczeniu różnych dolegliwości.

Orzech królewski jest często uprawiany w czeskich ogrodach. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz zbioru orzecha włoskiego można zbierać także jego zielone liście. Choć nie przypadną Ci do gustu tak bardzo, z pewnością docenisz ich silne działanie antybiotyczne i ściągające. Już w zamierzchłych czasach liście orzecha włoskiego były często stosowane w medycynie ludowej, nie tylko w postaci herbaty, ale także okładów i kąpieli. A na jakie dolegliwości zdrowotne można je stosować?

Dlaczego liście orzecha włoskiego leczą?

Według naukowców liście orzecha włoskiego zawierają dużą ilość substancji bioaktywnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. To nie tylko witamina C, ale także ważne minerały, np. potas, magnez, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bogato reprezentowane są także polifenole, flawonoidy i juglon, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Juglon ma udowodnione właściwości antybakteryjne i doskonale eliminuje niepożądane bakterie i grzyby.

Jak przetwarzać liście

Możesz wykorzystać zebrane liście orzecha włoskiego, zarówno świeże, jak i suszone. Jeśli wybierzesz drugą opcję, zawsze susz liście w ciemnym i przewiewnym miejscu. W rezultacie liście powinny zawsze mieć zielony kolor.

Zatrzymaj stany zapalne w organizmie

Ponieważ liście orzecha włoskiego zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, a mianowicie flawonoidy, katechiny i kwas elagowy, jest to doskonały naturalny środek, który zmniejszy wszelkie stany zapalne w organizmie. Zmniejsza także towarzyszący ból, obrzęk i ewentualne zaczerwienienie. Odwar można stosować m.in. przy leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, ale także przy stanach zapalnych jelit i układu pokarmowego.

Przypraw Vale’a o ból głowy

Liście orzecha włoskiego zawierają także substancje o działaniu przeciwbólowym, takie jak kwas chlorogenowy. To ona odpowiada za ewentualne złagodzenie bólu, szczególnie wywołanego stresem czy migreną. Od Ciebie zależy, czy będziesz regularnie pić herbatę, czy też zafundujesz sobie kojące kąpiele. Można także zastosować okłady na głowę.

Lepsze trawienie bez zaparć

Dzięki dużej zawartości błonnika liście orzecha włoskiego pomogą także w coraz lepszym trawieniu. Jeśli wielokrotnie cierpisz na zaparcia, z pewnością wkrótce pozbędziesz się tej dolegliwości, a nawet jej zapobiegniesz. Błonnik pomaga w utrzymaniu perystaltyki jelit i zapobiega gromadzeniu się resztek w jelitach. Oprócz picia herbaty wywar można stosować także do okładów na brzuch.

Problemy dermatologiczne

Wywar z liści orzecha włoskiego można stosować także przy leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, niektóre egzemy i grzybice. Dzieje się tak za sprawą ich silnego działania antybakteryjnego i przeciwgrzybiczego. Wystarczy regularnie masować skażone miejsce lub nakładać na nie lecznicze okłady z naparu.

Zatrzymuje krwawienie

Ponieważ liście orzecha włoskiego mają działanie ściągające, są doskonałym pomocnikiem w tamowaniu krwawienia. Można go stosować nie tylko na drobne rany, ale także na krwawienia z nosa. Pod ich wpływem naczynia krwionośne kurczą się, przez co krwawienie zostaje zmniejszone, a ostatecznie całkowicie zatrzymuje się.