Strona głównaZdrowie6 czynników, które powodują zatrzymanie płynów w organizmie

6 czynników, które powodują zatrzymanie płynów w organizmie

Zatrzymanie płynów to stan, który pojawia się z powodu nagromadzonego płynu w tkankach. Jest często wynikiem niezrównoważonego poziomu płynów w organizmie. 

[quads id=8]

Jeżeli w naszym organizmie zostaje naruszona równowaga może to spowodować wiele problemów w tym retencja płynów.

Kiedy nasz organizm działa prawidłowo może samoistnie wyeliminować nadmiar płynów wraz z moczem lub potem.

[quads id=10]

Czynniki przyczyniające się do zatrzymania wody w organizmie:

Odwodnienie

Picie mniejszej ilości płynów niż zalecana dzienna dawka (6-8 szklanek wody dziennie) może powodować odwodnienie organizmu, a stan jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. W przypadku odwodnienia organizm stara się nawodnić się poprzez wodę z różnych tkanek, co może prowadzić do zatrzymania płynów i innych poważnych problemów zdrowotnych.

[quads id=9]

Zbyt dużo sodu w diecie

Sód jest obecny w prawie każdym z produktów, które jemy na co dzień, więc jest to naprawdę trudne do uniknięcia. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości może spowodować wiele problemów zdrowotnych, w tym zatrzymanie płynów.

[quads id=5]

Przetworzona żywność

Przetworzona żywność jest bardzo szkodliwa – zawiera ona duże ilości cukru i sodu, które są jednym z głównych czynników ryzyka retencji płynów i wielu innych chorób i dolegliwości.

[quads id=4]

Niedobór potasu

Brak potasu w organizmie może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania narządów, braku równowagi płynu.

Niedobór magnezu

[quads id=3]

Magnez jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, potrzebujemy go około 200 mg każdego dnia. W przypadkach niedoboru magnezu dochodzi do zatrzymywania płynów. W celu zapobiegania niedoboru jedz orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i awokado w celu optymalizacji poziomu tego minerału w organizmie.

Niedobór witaminy B6

[quads id=7]

Brak tej witaminy jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania płynów. Jedz więcej tuńczyka, pistacji, bananów, kurczaka i słonecznika w celu rozwiązania problemu.

W celu zapobiegania zatrzymywania płynów w organizmie najważniejsza jest aktywność fizyczna. Zacznij już dziś chodzić na spacery, biegać, pływać i rób to minimum 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu lub częściej, jeśli masz czas, aby utrzymać poziom płynów w organizmie na odpowiednim poziomie.

Trzeba dostosować swoją dietę, jeśli chcesz uniknąć zatrzymywania płynów – jedz więcej owoców i warzyw, ponieważ zawierają one związki, które mogą usunąć nadmiar płynów z organizmu. Podczas odpoczynku umieść nogi na poduszce, aby zmniejszyć obrzęk kostek i zapobiec gromadzeniu się płynów w stawach.

Trzeba też nosić wygodne ubrania, zbyt obcisłe mogą zaburzać krążenie i powodować liczne problemy. Podczas kąpieli używaj letniej wody, gdyż gorąca może odwodnić organizm i powodować zatrzymywanie płynów.

Zobacz Też: