Strona główna Zdrowie 6 czynników, które powodują zatrzymanie płynów w organizmie

6 czynników, które powodują zatrzymanie płynów w organizmie

Zatrzymanie płynów to stan, który pojawia się z powodu nagromadzonego płynu w tkankach. Jest często wynikiem niezrównoważonego poziomu płynów w organizmie. 

Jeżeli w naszym organizmie zostaje naruszona równowaga może to spowodować wiele problemów w tym retencja płynów.

Kiedy nasz organizm działa prawidłowo może samoistnie wyeliminować nadmiar płynów wraz z moczem lub potem.

Czynniki przyczyniające się do zatrzymania wody w organizmie:

Odwodnienie

Picie mniejszej ilości płynów niż zalecana dzienna dawka (6-8 szklanek wody dziennie) może powodować odwodnienie organizmu, a stan jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. W przypadku odwodnienia organizm stara się nawodnić się poprzez wodę z różnych tkanek, co może prowadzić do zatrzymania płynów i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Zbyt dużo sodu w diecie

Sód jest obecny w prawie każdym z produktów, które jemy na co dzień, więc jest to naprawdę trudne do uniknięcia. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości może spowodować wiele problemów zdrowotnych, w tym zatrzymanie płynów.

Przetworzona żywność

Przetworzona żywność jest bardzo szkodliwa – zawiera ona duże ilości cukru i sodu, które są jednym z głównych czynników ryzyka retencji płynów i wielu innych chorób i dolegliwości.

Niedobór potasu

Brak potasu w organizmie może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania narządów, braku równowagi płynu.

Niedobór magnezu

Magnez jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, potrzebujemy go około 200 mg każdego dnia. W przypadkach niedoboru magnezu dochodzi do zatrzymywania płynów. W celu zapobiegania niedoboru jedz orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i awokado w celu optymalizacji poziomu tego minerału w organizmie.

Niedobór witaminy B6

Brak tej witaminy jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania płynów. Jedz więcej tuńczyka, pistacji, bananów, kurczaka i słonecznika w celu rozwiązania problemu.

W celu zapobiegania zatrzymywania płynów w organizmie najważniejsza jest aktywność fizyczna. Zacznij już dziś chodzić na spacery, biegać, pływać i rób to minimum 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu lub częściej, jeśli masz czas, aby utrzymać poziom płynów w organizmie na odpowiednim poziomie.

Trzeba dostosować swoją dietę, jeśli chcesz uniknąć zatrzymywania płynów – jedz więcej owoców i warzyw, ponieważ zawierają one związki, które mogą usunąć nadmiar płynów z organizmu. Podczas odpoczynku umieść nogi na poduszce, aby zmniejszyć obrzęk kostek i zapobiec gromadzeniu się płynów w stawach.

Trzeba też nosić wygodne ubrania, zbyt obcisłe mogą zaburzać krążenie i powodować liczne problemy. Podczas kąpieli używaj letniej wody, gdyż gorąca może odwodnić organizm i powodować zatrzymywanie płynów.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także


loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Wiele osób nakłada olejki eteryczne na podeszwy stóp. Stało się to popularnym nawykiem i jest często stosowane w połączeniu z refleksologią stóp. Istnieje 4 ważne...
Rak jest poważnym problemem w dzisiejszych czasach, rozprzestrzenia się szybciej niż oczekiwano z powodu współczesnego stylu życia, więc najlepszym możliwym naturalną obroną jest dobór odpowiednich składników,...
Łuszczyca jest niekontaktową, przewlekłą chorobą skóry, która powoduje powstawanie blaszek zgrubiałej, łuszczącej się skóry. Suche płatki skóry wynikają z nadmiernie szybkiej proliferacji komórek skóry. Łuszczyca...
Z biegiem lat nasze zmysły coraz bardziej zanikają, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, aby o nie zadbać. Ogólnie rzecz biorąc, im pacjent jest starszy, tym...
Nie od dziś wiadomo, że spożywanie dużych ilości piwa może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet możemy się od niego uzależnić, ale według przeprowadzonych badania warto...