Strona głównaZdrowie7 naturalnych sposobów oczyszczania tętnic

7 naturalnych sposobów oczyszczania tętnic

Czy wiesz, że główną przyczyną śmierci naświecie są choroby sercowo-naczyniowe? Ale dobrą wiadomością jest to, że zdrowe tętnice mogą pomóc w uniknięciu tej choroby. Miażdżyca oznacza zakłócony dopływ krwi do serca, co może prowadzić do dusznicy bolesnej lub bólu w klatce piersiowej.

Dla tych z was, którzy nie wiedzą co to jest miażdżyca, jest to stan, w którym tętnice są twarde i zwężone z powodu nagromadzenia tłuszczu i cholesterolu w ich ścianach.

Jeśli masz nadmierny poziom LDL (zły cholesterol), oznacza to zwiększone ryzyko zablokowania tętnic. Oprócz cholesterolu trójglicerydy mogą być również szkodliwe.

Wątroba wytwarza je po spożyciu nadmiernej ilości kalorii lub alkoholu. Stres, wysokie ciśnienie krwi, stany zapalne naczyń krwionośnych, palenie tytoniu i poziom cukru we krwi mogą powodować uszkodzenia wewnętrznych ścian tętnic, powodując gromadzenie się płytki.

Istnieje jednak sposób na odwrócenie gromadzenia się płytki, a wszystko sprowadza się do stylu życia i diety.

W tym poście dowiesz się jak całkowicie wyczyścić tętnice, a tym samym uniknąć tych wszystkich problemów zdrowotnych.

7 sposobów na oczyszczenie tętnic w naturalny sposób

1. Dieta śródziemnomorska

Prawdopodobnie słyszałeś, że przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety jest korzystne dla zdrowia serca, a dieta śródziemnomorska okazała się najlepszym planem dietetycznym do tego celu.

Jest bogata w przeciwutleniacze, nienasycone tłuszcze i błonnik. Mieszkańcy regionu śródziemnomorskiego zazwyczaj lubią produkty pełnoziarniste, owoce morza, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, oliwę z oliwek.

Ta dieta zawiera więcej warzyw i owoców niż typowa dieta. Jeśli jesz tę dietę podtrzymującą serce, możesz obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu, normalizować poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

2. Skoncentruj się na tłuszczach

Według American Heart Association twoje tłuszcze trans i nasycone powinny być ograniczone do 5-6 procent dziennych kalorii, czyli około 13 g dla diety 2000 kalorii.

Zalecają także spożywanie większej ilości tłuszczów wielonienasyconych i jednonienasyconych.

Innymi słowy należy unikać sera, masła, śmietany, pączków, ciastek i innych wypieków zawierających szkodliwe tłuszcze trans.

Powinieneś skupić się na tłustych rybach takich jak sardynki i łosoś oraz niesolone nasiona i orzechy. Jeśli chodzi o czerwone mięso zawsze wybieraj najcieńsze kawałki.

3. Ogranicz spożycie soli i cukru

Spożywanie zbyt dużej ilości soli, zwłaszcza przetworzonejj może zwiększyć ciśnienie krwi i zablokować tętnice. Ale cukier jest jeszcze bardziej szkodliwy, ponieważ może przyczyniać się do wysokiego poziomu cukru we krwi , cholesterolu i otyłości.

American Heart Association wyjaśnia, że ​​dzienne spożycie cukru dla kobiet nie powinno przekraczać 100 kalorii lub 6 łyżeczek cukru, podczas gdy dla mężczyzn – 150 kalorii lub 9 łyżeczek. Porcja świeżych owoców wypełnionych przeciwutleniaczami może zaspokoić apetyt na słodycze.

4. Spożywaj pokarmy przyjazne dla tętnic

Pokarmy, które pomogą utrzymać tętnice w czystości, to:

Owies i ciecierzyca – Owies i ciecierzyca zawierają rozpuszczalne błonnik, który przyczepia się do cholesterolu w układzie trawiennym i usuwa go, zapobiegając przedostawaniu się do tętnic.

Granaty – Wyniki jednego badania przeprowadzonego na pacjentach z chorobą tętnic szyjnych wykazały, że grupa, która otrzymywała sok z granatów przez okres jednego roku obniżyła pogrubienie tętnic nawet o 30 procent.

Orzechy – Jeśli spożyjesz 50-100 gramów orzechów, takich jak orzechy włoskie, orzechy pekan i migdały co najmniej 5 razy w tygodniu drastycznie obniżysz poziom cholesterolu całkowitego i LDL.

Czosnek – To warzywo zawiera związki siarki, które obniżają poziom cholesterolu. Jedno badanie wykazało, że spożywanie czosnku przez okres od 6 do 8 miesięcy może obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu w surowicy, a także zwiększyć poziom dobrego cholesterolu.

Awokado – awokado zawiera bogate w przeciwutleniacze witaminy A, C i E, błonnik rozpuszczalny i tłuszcze jednonienasycone, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i LDL, podnosząc jednocześnie dobry cholesterol HDL.

5. Bądź aktywny fizycznie

Aby utrzymać zrównoważony poziom trójglicerydów i cholesterolu, ćwicz co najmniej pół godziny dziennie, 5 razy w tygodniu. Połącz trening oporowy o niskiej intensywności, taki jak pompki z ćwiczeniami aerobowymi o umiarkowanej intensywności, takimi jak jazda na rowerze lub szybki marsz.

6. Wystarczająca ilość snu

Sen służy nie tylko zmniejszeniu poziomu złego cholesterolu, ale także prawie każdego aspektu zdrowia. Brak snu związany jest z otyłością, ponieważ wpływa na równowagę hormonów regulujących głód – leptynę i grelinę.

7. Rzuć palenie

Ten śmiertelny nawyk jest odpowiedzialny za 1 na 3 zgony spowodowane chorobami układu krążenia. Dym papierosowy zawiera szkodliwe substancje chemiczne, które mogą powodować zapalenie komórek wyściełających naczynia krwionośne.

Ponadto palenie może obniżyć poziom dobrego cholesterolu i sprzyjać tworzeniu się płytki w tętnicach.

Jeśli rzucisz palenie masz szansę cofnąć niektóre spowodowane szkody. Na przykład ryzyko zawału serca znacznie zmniejszy się w ciągu roku od rzucenia palenia, podczas gdy w ciągu 5 lat ryzyko udaru będzie takie samo jak u osoby niepalącej.

Zobacz Też: