9 mechanizmów obronnych organizmu, które wydają się dziwne

Bez wątpienia człowiek i jego ciało jest jednym z najbardziej interesujących organizmów na świecie.

Posiada on ogromny zbiór bardzo dokładnych i precyzyjnych systemów biologicznych, nasz organizm pracuje 24 godziny na dobę, bez zatrzymywania się nawet na chwilę. Mechanizmy obronne naszego organizmu to zbiór bardzo ciekawych faktów, o których istnieniu pewnie nie mieliście bladego pojęcia.

9 mechanizmów obronnych naszego ciała, które nie są wyimaginowane

1. Ziewanie

Każdy z nas myśli, że ziewanie jest oznaka przemęczenia czy też znudzenia, jednak nasz organizm w ten sposób chce schłodzić przegrzany, przeciążony mózg, który w danym momencie otrzyma zbyt duża ilość informacji.

2. Kichanie

Kiedy nasze nozdrza wypełniają się zarazki, bakteriami czy też kurzem, kichanie pomaga nam usunąć je z przewodu oddechowego.

3. Przeciąganie się

To instynktowne zachowanie, które wykonujemy zaraz po przebudzeniu pozwala przygotować się naszemu organizmowi do codziennego wysiłku fizycznego.

Rozciąganie służy do przywrócenia przepływu krwi, wzmacnia i rozciąga mięśnie i poprawia stan naszego umysłu.

4. Czkawka

Kiedy w porze posiłku przejadamy się, jemy zbyt szybko lub połykamy zbyt duże kęsy następuje podrażnienie nerwów odpowiedzialnych za przełykanie, w wyniku czego nasz organizm włącza mechanizm obronny w postaci czkawki.

5. Miokloniczne szarpnięć (zrywy mięśniowe)

Często kiedy zasypiamy następuje mocny skurcz mięśni, dzieje się to nagle i mimo woli, przypominający porażenie prądem. Właśnie w tym momencie nasze mięśnie kurczą się i czujemy się tak, jakbyśmy spadali z łóżka czy też robili krok do przodu i nie czuli gruntu pod  nogami.

Dzieje się tak, ponieważ nasze tętno spada, częstotliwość oddechu zmniejsza się, a to są sygnały, które nasz mózg interpretuje jako zbliżająca się śmierć i wysyła natychmiastowe impulsy nerwowe do mięśni. Nasz organizm próbuje nas uratować przed śmiercią!

Zryw mięśniowy jest niewątpliwie najbardziej imponującym mechanizmem obronnym organizmu.

6. Pomarszczone dłonie i stopy

To jest niesamowite! Kiedy nasz organizm jest narażony na zbyt dużą ilość wilgoci, nasze dłonie i stopy stają się pomarszczone, ponieważ nasz mózg interpretuje to tak, że jeśli jest zbyt dużo wilgoci, to otaczające nas środowisko jest niebezpieczne i może dojść do poślizgu. Pomarszczone stopy i dłonie ułatwiają przyczepność i pozwalają uniknąć upadku.

7. Utrata pamięci

Najczęściej przytrafia się w sytuacjach tragicznych lub nieprzyjemnych. Mózg reaguje w ten sposób w celu uniknięcia bólu związanego z zapamiętywaniem złych chwil i chce zabezpieczyć nasze zdrowie psychiczne.

8. Gęsia skórka

Gęsia skórka powstaje w celu zapobiegnięcia utraty ciepła przez pory, dzieje się to najczęściej w niesprzyjających warunkach klimatycznych, kiedy to mechanizm ten próbuje ogrzać nasze ciało.

9. Łzy

Łzy chronią błonę śluzową naszych oczu przed obcymi ciałami, ale są także instrumentem „emocjonalnej obrony”. Kiedy cierpisz emocjonalnie z jakiegoś powodu, mózg poprzez stworzenie nowego mechanizmu irytacji tak silnego jak płacz, może odwrócić Twoją uwagę na ból, który w danej chwili doświadczyłeś.

Nasz organizm jest godny podziwu. Dbaj o niego i zawsze utrzymuj go w jak najlepszym stanie!

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Tajemnica azjatyckich kobiet, aby schudnąć i wyglądać młodziej

Zaledwie kilka miesięcy temu ujawniono niewiarygodną tajemnicę azjatyckich kobiet, jak w prosty sposób zrzucić zbędne kilogramy, wyglądać młodziej i dodatkowo zwiększyć odporność organizmu. Czy zauważyłeś doskonały wygląd...

Dzięki tej roślinie już nigdy nie zobaczysz pająków i owadów w domu!

Czy masz problem z owadami, na przykład komarami, muchami, a nawet pająkami? Próbujesz się ich pozbyć z domu, ale one zawsze wracają?Nie martw się, nie...

Niesamowite efekty masażu łyżeczkami, efekty w ciągu 12 dni!

Gdy ludzie się starzeją prawdopodobnie zauważyłeś, że na twarzy pojawiają się zmarszczki i obrzęk oczu. Są to normalne oznaki starzenia się, ponieważ wraz z...

15-minutowy naturalny przepis, który usunie zbędne owłosienie

Wiele kobiet zmaga się z niechcianym zarostem. Na rynku jest wiele produktów, które oferują całkowite i bezbolesne usuwanie niechcianych włosów, ale zazwyczaj są dość drogie...

Śliwka – potężna multiwitamina wspomagająca zdrowie serca

Śliwka jest uważana za prawdziwą naturalną multiwitaminę. Ten owoc jest bogaty w witaminy o niskiej wartości energetycznej, a ich stosunek jest optymalny dla ogólnego stanu...

Jak kontrolować nietrzymania moczu w sposób naturalny

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu. Oznacza to, że dana osoba nie jest w stanie utrzymać swojego pęcherza. Pojawia się na różnych etapach życia i częściej...