Egzema: objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Egzema (atopowe zapalenie skóry) to stan, który powoduje, że twoja skóra staje się czerwona i swędząca. Jest powszechny u dzieci, ale może wystąpić w każdym wieku.

Atopowe zapalenie skóry jest długotrwałe (przewlekłe). Może mu towarzyszyć astma lub katar sienny.

Nie znaleziono lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Leczenie i środki zaradcze mogą złagodzić swędzenie i zapobiec nowym epidemiom. Na przykład pomaga unikanie drażniących mydeł, regularne nawilżanie skóry i stosowanie leczniczych kremów lub maści.

Egzema – Objawy

Oznaki i objawy atopowego zapalenia skóry różnią się znacznie w zależności od osoby i obejmują:

 • Sucha skóra
 • Swędzenie, które może się nasilać, zwłaszcza w nocy
 • Czerwono-brązowo-szare łatki, szczególnie na dłoniach, stopach, kostkach, nadgarstkach, szyi,  klatce piersiowej, powiekach, wewnątrz zgięcia łokci i kolan oraz u niemowląt na twarzy i skórze głowy
 • Małe, wypukłe nierówności, które mogą zawierać płyn i stwardnieć podczas drapania
 • Zagęszczona, popękana, łuszcząca się skóra
 • Wrażliwa, opuchnięta skóra od drapania

Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoczyna się przed 5 rokiem życia i może utrzymywać się w okresie dojrzewania i dorosłości.

Kiedy iść do lekarza

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

 • Stan wpływa na sen i codzienne czynności
 • Masz infekcję skóry – szukaj czerwonych smug, ropy, żółtych strupów
 • Nadal odczuwasz objawy mimo stosowania domowych środków zaradczych

Egzema – Przyczyny

Zdrowa skóra pomaga zatrzymać wilgoć i chroni przed bakteriami i alergenami. Egzema jest związana z odmianą genu, która wpływa na zdolność skóry do zapewnienia tej ochrony. Pozwala to na wpływ na skórę czynników środowiskowych, drażniących i alergenów. U niektórych dzieci alergie pokarmowe mogą odgrywać rolę w wywoływaniu egzemy.

Czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka atopowego zapalenia skóry jest osobista lub rodzinna historia egzemy, alergii, kataru siennego lub astmy.

Egzema – Komplikacje

Egzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Powikłania atopowego zapalenia skóry mogą obejmować:

 • Astma i katar sienny. U ponad połowy małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry rozwija się astma i katar sienny.
 • Przewlekła swędząca, łuszcząca się skóra. Ten stan może spowodować, że zmieniona skóra stanie się przebarwiona, gruba i skórzasta.
 • Infekcje skóry. Powtarzające się drapanie, które łuszkadza skórę, może powodować otwarte rany i pęknięcia. Zwiększają one ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami, w tym wirusem opryszczki pospolitej.
 • Drażniące zapalenie skóry rąk. Dotyczy to szczególnie osób, których praca wymaga, aby ich ręce były ciągle mokre oraz wystawione na działanie ostrych mydeł, detergentów i środków dezynfekujących.
 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Ten stan jest powszechny u osób z atopowym zapaleniem skóry.
 • Problemy ze snem. Cykl drapania i swędzenia może powodować niską jakość snu.

Egzema – Zapobieganie

Egzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu zapalenia skóry i zminimalizować efekty suchej skóry po kąpieli:

 • Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Wybierz produkt lub produkty, które sprawdzą się w Twoim przypadku. Stosowanie wazeliny na skórze Twojego dziecka może pomóc w zapobieganiu rozwojowi atopowego zapalenia skóry.
 • Spróbuj zidentyfikować i uniknąć wyzwalaczy, które pogarszają stan. Rzeczy, które mogą pogorszyć reakcję skóry to pot, stres, otyłość, mydła, detergenty, kurz i pyłki. Zmniejsz swoją ekspozycję na wyzwalacze.Niemowlęta i dzieci mogą doświadczyć wybuchów po spożyciu niektórych pokarmów, w tym jaj, mleka, soi i pszenicy. Porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka na temat identyfikacji potencjalnych alergii pokarmowych.
 • Stosuj krótsze kąpiele. Ograniczyć kąpiele do 10 do 15 minut. I używaj ciepłej, a nie gorącej wody.
 • Używaj tylko delikatnych mydeł. Wybierz łagodne mydła. Dezodoranty i mydła antybakteryjne mogą usunąć więcej naturalnych olejków i przesuszyć skórę.
 • Ostrożnie osusz skórę. Po kąpieli delikatnie osusz skórę suchym miękkim ręcznikiem i nałóż krem ​​nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.

Egzema – Diagnoza

Do identyfikacji atopowego zapalenia skóry (egzema) nie jest wymagany test laboratoryjny. Twój lekarz prawdopodobnie postawi diagnozę, badając twoją skórę i przeglądając historię choroby. Może również zastosować testy płatkowe lub inne testy, aby wykluczyć inne choroby skóry lub określić warunki towarzyszące egzemie.

Egzema – Leczenie

Egzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Atopowe zapalenie skóry może być uporczywe. Aby go kontrolować możesz potrzebować różnych terapii przez miesiące lub lata. A nawet jeśli leczenie zakończy się sukcesem, objawy mogą powrócić.

Ważne jest wczesne rozpoznanie stanu, aby rozpocząć leczenie. Jeśli regularne czynności związane z nawilżaniem i innymi czynnościami samopomocy nie pomogą, lekarz może zasugerować jedną z następujących metod leczenia:

Leki

 • Kremy, które kontrolują swędzenie i pomagają w naprawie skóry. Lekarz może przepisać krem ​​lub maść kortykosteroidową. Zastosuj ją zgodnie z zaleceniami, po nawilżeniu. Nadużywanie tego leku może powodować działania niepożądane, w tym przerzedzenie skóry.
 • Leki zwalczające infekcje. Twój lekarz może przepisać krem ​​antybiotykowy, jeśli Twoja skóra ma infekcję bakteryjną lub pęknięcia. Lekarz może zalecić krótkotrwałe przyjmowanie antybiotyków doustnych w celu leczenia infekcji.
 • Leki doustne, które kontrolują zapalenie. W przypadku cięższych przypadków lekarz może przepisać doustne kortykosteroidy – takie jak prednizon. Leki te są skuteczne, ale nie można ich stosować długoterminowo z powodu potencjalnych poważnych działań niepożądanych.

Wyprysk niemowlęcy

Leczenie wyprysku u dzieci (egzema dziecięca) obejmuje:

 • Identyfikacja i unikanie czynników drażniących skórę
 • Unikanie ekstremalnych temperatur
 • Smarowanie skóry dziecka za pomocą olejków, kremów lub maści

Jeśli nie poprawiają wysypki lub wysypka wygląda na zakażoną, należy skontaktować się z lekarzem dziecka. Twoje dziecko może potrzebować leków na receptę, aby kontrolować wysypkę lub leczyć infekcję. Lekarz może również zalecić doustny środek przeciwhistaminowy, aby złagodzić swędzenie i wywołać senność, co może być pomocne w swędzeniu i dyskomforcie w nocy.

Egzema – Styl życia i domowe środki zaradczeEgzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Aby zmniejszyć swędzenie i złagodzić stan zapalny skóry, wypróbuj następujące środki samopielęgnacji:

 • Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Znajdź produkt lub kombinację produktów, która działają dla Ciebie. Możesz spróbować olejków, kremów, maści lub sprayów.
 • Zastosuj krem ​​przeciw świądowi na dotkniętym obszarze. Bezrekrecyjny krem ​​hydrokortyzonowy, zawierający co najmniej 1 procent hydrokortyzonu może tymczasowo usunąć swędzenie. Zastosuj go nie więcej niż dwa razy dziennie na obszar dotknięty, po nawilżeniu. Stosowanie balsamu pomaga kremowi medycznemu lepiej wnikać w skórę. Gdy reakcja ulegnie poprawie, możesz rzadziej używać tego rodzaju kremu, aby zapobiec nawrotom.
 • Weź doustnie lek przeciw świądowi. Opcje obejmują leki przeciwreumatyczne (antyhistaminy), takie jak cetyryzyna (Zyrtec) lub feksofenadyna (Allegra).
 • Nie drap. Zamiast drapać spróbuj naciskać na skórę. Zakryj obszar swędzący, jeśli nie możesz się powstrzymać przed drapaniem. U dzieci może pomóc przycinanie paznokci i zakładanie rękawic w nocy.
 • Zastosuj bandaże. Owinięcie uszkodzonego obszaru bandażami pomaga chronić skórę i zapobiegać drapaniu.
 • Weź ciepłą kąpiel. Mocz ciało przez 10 do 15 minut, a następnie osusz. Zastosuj krem ​​nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.
 • Wybierz łagodne mydła bez barwników i perfum. Użyj mydła, które jest niealkaliczne. Pamiętaj, aby całkowicie spłukać mydło.
 • Użyj nawilżacza. Gorące, suche powietrze w pomieszczeniu może działać drażniąco na wrażliwą skórę i pogarszać swędzenie i łuszczenie.
 • Noś gładkie teksturowane ubranie. Zredukuj podrażnienia, unikając ubrania szorstkiego, ciasnego. Noś odpowiednią odzież w czasie upałów lub ćwiczeń, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się.
 • Lecz stres i niepokój. Stres i inne zaburzenia emocjonalne mogą nasilić atopowe zapalenie skóry.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Wymieszaj kurkumę, imbir, mleko kokosowe i wypij przed snem! Wyniki z rana Cię zaskoczą!

Wzdęcia i rozstrój żołądka są obecnie częstymi problemami zdrowotnymi. Może to być szczególnie intensywne przed snem. Złe trawienie przed snem jest często powodowane refluksem, zgagą lub...

Lekarz ujawnia najsilniejszy naturalny antybiotyk, który zabija wszelkie infekcje

Richard Schulze, znany amerykański lekarz ujawnił przepis na silny naturalny antybiotyk skuteczny w leczeniu różnych schorzeń.Ten domowy antybiotyk, który jest przygotowany jako tonik ma właściwości przeciwgrzybicze...

Mleko czosnkowe: magiczny środek do złagodzenia rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest bólem spowodowanym podrażnieniem nerwu kulszowego. Ból może być bardzo intensywny i może utrzymywać się przez kilka dni, nawet w takim stopniu, aby...

Giardia lamblia: objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Giardioza to infekcja w twoim jelicie cienkim. Jest to spowodowane mikroskopijnym pasożytem zwanym Giardia lamblia . Giardioza rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażonymi ludźmi. I możesz dostać giardiozy przez...

Popraw krążenie krwi w sposób naturalny

Wiele osób cierpi z powodu słabego krążenia, jest to stan, który dotyka głównie kobiet, zwłaszcza tych, które są w ciąży lub mają zmiany hormonalne, które mogą mieć...

Spróbuj tego naturalnego napoju, aby szybko zasnąć

Ciągły nacisk na pracę i terminy mogą powodować stres i nieregularność nawyków żywieniowych. Stres jest największym powodem braku snu i może mieć długotrwałe niekorzystne skutki...

Poznaj wczesne oznaki cukrzycy, których powinieneś być świadomy

Dla osób cierpiących na cukrzycę wysoki poziom glukozy we krwi oznacza praktycznie truciznę. Komórki w organizmie zależą od glukozy pod względem energii, dlatego utrzymanie...

Ocet jabłkowy pomaga kontrolować cukrzycę

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który od wieków był używany w wielu celach terapeutycznych.Chociaż jego przydatność w kuchni jest prawdopodobnie najbardziej znana wiele kultur...

Wystarczy spalić liść laurowy w swoim domu. Zobacz jaki jest tego powód.

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno jest znaleźć trochę czasu dla siebie, zrelaksować się i po prostu cieszyć się życiem. Nieustannie pędzimy przez życie i nigdy...

Naturalna chińska mikstura na obniżenie cholesterolu

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu (jest również znany jako lipid), którego organizm potrzebuje, aby funkcjonować na optymalnym poziomie. Jednak obecnie coraz częściej pojawia się problem, że...