Strona głównaZdrowieEgzema: objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Egzema: objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Egzema (atopowe zapalenie skóry) to stan, który powoduje, że twoja skóra staje się czerwona i swędząca. Jest powszechny u dzieci, ale może wystąpić w każdym wieku.

Atopowe zapalenie skóry jest długotrwałe (przewlekłe). Może mu towarzyszyć astma lub katar sienny.

Nie znaleziono lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Leczenie i środki zaradcze mogą złagodzić swędzenie i zapobiec nowym epidemiom. Na przykład pomaga unikanie drażniących mydeł, regularne nawilżanie skóry i stosowanie leczniczych kremów lub maści.

Egzema – Objawy

Oznaki i objawy atopowego zapalenia skóry różnią się znacznie w zależności od osoby i obejmują:

 • Sucha skóra
 • Swędzenie, które może się nasilać, zwłaszcza w nocy
 • Czerwono-brązowo-szare łatki, szczególnie na dłoniach, stopach, kostkach, nadgarstkach, szyi,  klatce piersiowej, powiekach, wewnątrz zgięcia łokci i kolan oraz u niemowląt na twarzy i skórze głowy
 • Małe, wypukłe nierówności, które mogą zawierać płyn i stwardnieć podczas drapania
 • Zagęszczona, popękana, łuszcząca się skóra
 • Wrażliwa, opuchnięta skóra od drapania

Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoczyna się przed 5 rokiem życia i może utrzymywać się w okresie dojrzewania i dorosłości.


Kiedy iść do lekarza

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

 • Stan wpływa na sen i codzienne czynności
 • Masz infekcję skóry – szukaj czerwonych smug, ropy, żółtych strupów
 • Nadal odczuwasz objawy mimo stosowania domowych środków zaradczych

Egzema – Przyczyny

Zdrowa skóra pomaga zatrzymać wilgoć i chroni przed bakteriami i alergenami. Egzema jest związana z odmianą genu, która wpływa na zdolność skóry do zapewnienia tej ochrony. Pozwala to na wpływ na skórę czynników środowiskowych, drażniących i alergenów. U niektórych dzieci alergie pokarmowe mogą odgrywać rolę w wywoływaniu egzemy.

Czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka atopowego zapalenia skóry jest osobista lub rodzinna historia egzemy, alergii, kataru siennego lub astmy.

Egzema – Komplikacje

Egzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Powikłania atopowego zapalenia skóry mogą obejmować:

 • Astma i katar sienny. U ponad połowy małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry rozwija się astma i katar sienny.
 • Przewlekła swędząca, łuszcząca się skóra. Ten stan może spowodować, że zmieniona skóra stanie się przebarwiona, gruba i skórzasta.
 • Infekcje skóry. Powtarzające się drapanie, które łuszkadza skórę, może powodować otwarte rany i pęknięcia. Zwiększają one ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami, w tym wirusem opryszczki pospolitej.
 • Drażniące zapalenie skóry rąk. Dotyczy to szczególnie osób, których praca wymaga, aby ich ręce były ciągle mokre oraz wystawione na działanie ostrych mydeł, detergentów i środków dezynfekujących.
 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Ten stan jest powszechny u osób z atopowym zapaleniem skóry.
 • Problemy ze snem. Cykl drapania i swędzenia może powodować niską jakość snu.
NIE PRZEGAP!  12 oznak organizmu kiedy wątroba jest uszkodzona

Egzema – Zapobieganie

Egzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu zapalenia skóry i zminimalizować efekty suchej skóry po kąpieli:

 • Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Wybierz produkt lub produkty, które sprawdzą się w Twoim przypadku. Stosowanie wazeliny na skórze Twojego dziecka może pomóc w zapobieganiu rozwojowi atopowego zapalenia skóry.
 • Spróbuj zidentyfikować i uniknąć wyzwalaczy, które pogarszają stan. Rzeczy, które mogą pogorszyć reakcję skóry to pot, stres, otyłość, mydła, detergenty, kurz i pyłki. Zmniejsz swoją ekspozycję na wyzwalacze.Niemowlęta i dzieci mogą doświadczyć wybuchów po spożyciu niektórych pokarmów, w tym jaj, mleka, soi i pszenicy. Porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka na temat identyfikacji potencjalnych alergii pokarmowych.
 • Stosuj krótsze kąpiele. Ograniczyć kąpiele do 10 do 15 minut. I używaj ciepłej, a nie gorącej wody.
 • Używaj tylko delikatnych mydeł. Wybierz łagodne mydła. Dezodoranty i mydła antybakteryjne mogą usunąć więcej naturalnych olejków i przesuszyć skórę.
 • Ostrożnie osusz skórę. Po kąpieli delikatnie osusz skórę suchym miękkim ręcznikiem i nałóż krem ​​nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.
NIE PRZEGAP!  12 oznak organizmu kiedy wątroba jest uszkodzona

Egzema – Diagnoza

Do identyfikacji atopowego zapalenia skóry (egzema) nie jest wymagany test laboratoryjny. Twój lekarz prawdopodobnie postawi diagnozę, badając twoją skórę i przeglądając historię choroby. Może również zastosować testy płatkowe lub inne testy, aby wykluczyć inne choroby skóry lub określić warunki towarzyszące egzemie.

Egzema – Leczenie

Egzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Atopowe zapalenie skóry może być uporczywe. Aby go kontrolować możesz potrzebować różnych terapii przez miesiące lub lata. A nawet jeśli leczenie zakończy się sukcesem, objawy mogą powrócić.

Ważne jest wczesne rozpoznanie stanu, aby rozpocząć leczenie. Jeśli regularne czynności związane z nawilżaniem i innymi czynnościami samopomocy nie pomogą, lekarz może zasugerować jedną z następujących metod leczenia:

Leki

 • Kremy, które kontrolują swędzenie i pomagają w naprawie skóry. Lekarz może przepisać krem ​​lub maść kortykosteroidową. Zastosuj ją zgodnie z zaleceniami, po nawilżeniu. Nadużywanie tego leku może powodować działania niepożądane, w tym przerzedzenie skóry.
 • Leki zwalczające infekcje. Twój lekarz może przepisać krem ​​antybiotykowy, jeśli Twoja skóra ma infekcję bakteryjną lub pęknięcia. Lekarz może zalecić krótkotrwałe przyjmowanie antybiotyków doustnych w celu leczenia infekcji.
 • Leki doustne, które kontrolują zapalenie. W przypadku cięższych przypadków lekarz może przepisać doustne kortykosteroidy – takie jak prednizon. Leki te są skuteczne, ale nie można ich stosować długoterminowo z powodu potencjalnych poważnych działań niepożądanych.
NIE PRZEGAP!  Ten zielony sok zatrzymuje bóle głowy i migreny w ciągu 1 minuty

Wyprysk niemowlęcy

Leczenie wyprysku u dzieci (egzema dziecięca) obejmuje:

 • Identyfikacja i unikanie czynników drażniących skórę
 • Unikanie ekstremalnych temperatur
 • Smarowanie skóry dziecka za pomocą olejków, kremów lub maści

Jeśli nie poprawiają wysypki lub wysypka wygląda na zakażoną, należy skontaktować się z lekarzem dziecka. Twoje dziecko może potrzebować leków na receptę, aby kontrolować wysypkę lub leczyć infekcję. Lekarz może również zalecić doustny środek przeciwhistaminowy, aby złagodzić swędzenie i wywołać senność, co może być pomocne w swędzeniu i dyskomforcie w nocy.

Egzema – Styl życia i domowe środki zaradczeEgzema objawy, leczenie, domowe środki zaradcze

Aby zmniejszyć swędzenie i złagodzić stan zapalny skóry, wypróbuj następujące środki samopielęgnacji:

 • Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Znajdź produkt lub kombinację produktów, która działają dla Ciebie. Możesz spróbować olejków, kremów, maści lub sprayów.
 • Zastosuj krem ​​przeciw świądowi na dotkniętym obszarze. Bezrekrecyjny krem ​​hydrokortyzonowy, zawierający co najmniej 1 procent hydrokortyzonu może tymczasowo usunąć swędzenie. Zastosuj go nie więcej niż dwa razy dziennie na obszar dotknięty, po nawilżeniu. Stosowanie balsamu pomaga kremowi medycznemu lepiej wnikać w skórę. Gdy reakcja ulegnie poprawie, możesz rzadziej używać tego rodzaju kremu, aby zapobiec nawrotom.
 • Weź doustnie lek przeciw świądowi. Opcje obejmują leki przeciwreumatyczne (antyhistaminy), takie jak cetyryzyna (Zyrtec) lub feksofenadyna (Allegra).
 • Nie drap. Zamiast drapać spróbuj naciskać na skórę. Zakryj obszar swędzący, jeśli nie możesz się powstrzymać przed drapaniem. U dzieci może pomóc przycinanie paznokci i zakładanie rękawic w nocy.
 • Zastosuj bandaże. Owinięcie uszkodzonego obszaru bandażami pomaga chronić skórę i zapobiegać drapaniu.
NIE PRZEGAP!  Ten zielony sok zatrzymuje bóle głowy i migreny w ciągu 1 minuty
 • Weź ciepłą kąpiel. Mocz ciało przez 10 do 15 minut, a następnie osusz. Zastosuj krem ​​nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.
 • Wybierz łagodne mydła bez barwników i perfum. Użyj mydła, które jest niealkaliczne. Pamiętaj, aby całkowicie spłukać mydło.
 • Użyj nawilżacza. Gorące, suche powietrze w pomieszczeniu może działać drażniąco na wrażliwą skórę i pogarszać swędzenie i łuszczenie.
 • Noś gładkie teksturowane ubranie. Zredukuj podrażnienia, unikając ubrania szorstkiego, ciasnego. Noś odpowiednią odzież w czasie upałów lub ćwiczeń, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się.
 • Lecz stres i niepokój. Stres i inne zaburzenia emocjonalne mogą nasilić atopowe zapalenie skóry.


Naturalny antybiotyk na zapalenie pęcherza i nerek

Ludzie cierpiący na zapalenie pęcherza moczowego doświadczają bardzo uporczywego bólu. Ucisk na pęcherz, ból i stała konieczność oddawania moczu to niektóre z objawów tej choroby. Istnieje naturalny...

Zastosowanie i zalety natki pietruszki w zdrowiu i urodzie

Natka pietruszki to bardzo godna polecenia roślina dla kobiet. Jest nie tylko skuteczna w łagodzeniu bolesnych objawów menstruacyjnych, ale także zwalcza objawy menopauzy i zapobiega...

Jak bezpiecznie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Zatrzymywanie wody w organizmie jest normalne i powszechne. Jednak gdy twoje ciało zatrzymuje zbyt dużo wody, może to być niewygodne. A jeśli próbujesz schudnąć, dzienne wahania wagi...

Anemia sierpowata (Niedokrwistość sierpowata) – objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest dziedzicznym zaburzeniem krwi charakteryzującym się wadliwą hemoglobiną (białkiem z czerwonych krwinek, które przenosi tlen do tkanek organizmu). Co to jest anemia sierpowata? Niedokrwistość...

Glukoza: jaki jest bezpieczny poziom glukozy we krwi, normy

Glukoza znana jest też pod inną nazwą: cukier we krwi. Glukoza jest kluczem do utrzymania mechanizmów ciała w najwyższej sprawności. Kiedy poziom glukozy jest optymalny, często...

Najzdrowsze śniadanie: oczyść swoje ciało z toksyn

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia twierdzi, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dlatego zawsze powinno zawierać zdrowe wybory żywieniowe. Śniadanie, które polecamy poniżej, jest jednym...