Strona głównaZdrowieGlukoza: jaki jest bezpieczny poziom glukozy we krwi, normy

Glukoza: jaki jest bezpieczny poziom glukozy we krwi, normy

Glukoza znana jest też pod inną nazwą: cukier we krwi. Glukoza jest kluczem do utrzymania mechanizmów ciała w najwyższej sprawności.

Kiedy poziom glukozy jest optymalny, często pozostaje niezauważony. Ale kiedy poziom wychodzi poza granice, zauważysz niezdrowy efekt, jaki wywiera na normalne funkcjonowanie.

Czym dokładnie jest glukoza?

To najprostszy z węglowodanów, wraz z tłuszczem, glukoza jest jednym z preferowanych przez organizm źródeł paliwa w postaci węglowodanów. Ludzie otrzymują glukozę z chleba, owoców, warzyw i produktów mlecznych. Potrzebujesz jedzenia, aby stworzyć energię, która pomaga utrzymać cię przy życiu.

Jak organizm przetwarza glukozę?

Nasz organizm przetwarza glukozę kilka razy dziennie. Kiedy jemy, nasze ciało natychmiast zaczyna pracować nad przetwarzaniem glukozy. Enzymy rozpoczynają proces podziału z pomocą trzustki. Trzustka wytwarzająca hormony, w tym insulinę, jest integralną częścią tego, jak nasz organizm zajmuje się glukozą. Kiedy jemy, nasze ciało aktywuje trzustkę, która musi uwolnić insulinę, aby poradzić sobie z rosnącym poziomem cukru we krwi.

Jednak niektórzy ludzie nie mogą polegać na trzustce, która może nieprawidłowo pracować, czego efektem jest cukrzyca. Jednym z powodów cukrzycy jest to, że trzustka nie wytwarza insuliny w taki sposób, w jaki powinna. W tym przypadku ludzie potrzebują pomocy z zewnątrz (zastrzyki insuliny) do przetwarzania i regulacji poziomu glukozy w organizmie. Inną przyczyną cukrzycy jest insulinooporność, w której wątroba nie rozpoznaje insuliny zawartej w organizmie i nadal produkuje niewłaściwe ilości glukozy. Wątroba jest ważnym narządem do kontroli cukru, ponieważ pomaga w przechowywaniu glukozy i w razie potrzeby wytwarza glukozę.

Glukoza badanie

Badanie poziomu glukozy jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą. Większość osób z tym schorzeniem są zobligowani do kontroli cukru we krwi w ramach codziennej rutyny.

Jednym z najczęstszych sposobów testowania glukozy w domu jest bardzo proste badanie krwi. Zaczyna się od nakłucia palca, zwykle za pomocą małej igły zwanej lancetem, a następnie nałożenie kropli krwi na pasek testowy. Pasek umieszcza się w mierniku, który mierzy poziom cukru we krwi. Zwykle otrzymujesz wynik w mniej niż 20 sekund.

Glukoza norma

Utrzymywanie poziomu glukozy w pobliżu prawidłowego zakresu jest ważną częścią skutecznego i zdrowego funkcjonowania organizmu. Osoby chorujące na cukrzycę muszą zwracać szczególną uwagę na poziom glukozy. Przed jedzeniem, zdrowy zakres wynosi 90-130 miligramów na decylitr (mg / dL). Po godzinie lub dwóch powinien wynosić mniej niż 180 mg / dL.

Istnieje wiele powodów, dla których poziom cukru we krwi może się zwiększyć. Niektóre wyzwalacze obejmują:

  • ciężki posiłek
  • stres
  • inna choroba
  • brak aktywności fizycznej
  • nie przyjmowanie leków na cukrzycę

Poziomy są zbyt wysokie lub zbyt niskie?

W sytuacjach, gdy twój poziom glukozy jest zbyt wysoki, insulina pomoże go obniżyć. Dla osób z cukrzycą zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest oznaką, że mogą potrzebować podawania syntetycznej insuliny. W mniej poważnych sytuacjach aktywność fizyczna może pomóc obniżyć poxiom.

Poziom glukozy jest uważany za zbyt niski, gdy spada poniżej 70 mg / dL. Ten stan jest również znany jako hipoglikemia i może być bardzo poważny. Hipoglikemia może wystąpić, gdy osoby chore na cukrzycę pomijają leki. Może również wystąpić, gdy ludzie jedzą mniej niż normalnie i nadmiernie ćwiczą. Spożywanie posiłku lub picie soku może pomóc zwiększyć poziom glukozy. Osoby chore na cukrzycę często przyjmują również tabletki glukozy, które można kupić w aptece bez recepty.

Możliwe, że niski poziom cukru we krwi powoduje utratę przytomności. W takim przypadku ważne jest, aby szukać pomocy medycznej.

Co się stanie, jeśli poziomy nie zostaną uregulowane?

Istnieją długofalowe konsekwencje dla nieuregulowanych poziomów glukozy. Może to prowadzić do różnych warunków, w tym:

  • neuropatia
  • choroba serca
  • ślepota
  • infekcje skóry
  • problemy w stawach i kończynach, zwłaszcza w stopach
  • ciężkie odwodnienie
  • śpiączka

Poważniejsze powikłania obejmują cukrzycową kwasicę ketonową i hiperglikemiczny zespół hiperosmolarny , oba stany związane z cukrzycą. Ludzie, którzy obawiają się, że mogą mieć cukrzycę powinni natychmiast uzyskać pomoc od lekarza.

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń łatwiej jest poradzić sobie z problemami z glukozą, zanim staną się one zbyt zaawansowane. Zdrowe poziomy glukozy są ważną częścią utrzymania ciała w najlepszym wydaniu. Niezbędna jest dieta zdrowa, dobrze zaokrąglona, ​​uzupełniona ćwiczeniami.

Zobacz Też: