Jak odetkać ucho? Przyczyny i najlepsze sposoby na zatkane ucho.

Istnieje wiele różnych sposobów jak odetkać ucho. Niektóre z nich obejmują leki, ale są też takie, które można samemu przygotować w domu.

Co powoduje zatkanie ucha?

Tak jak ludzie często mają zatkane nosy mogą też mieć zatkane uszy z różnych powodów. Zatkane uszy mogą się pojawić z powodu:

  • za dużo woskowiny w trąbce Eustachiusza
  • woda w twoim uchu
  • zmiana wysokości (być może zauważyłeś problemy podczas lotu)
  • infekcje zatok
  • infekcje ucha środkowego
  • alergie

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak odetkać ucho sposoby

Istnieje wiele różnych sposobów rozwiązania problemu zatkanych uszu. Niektóre z nich obejmują leki, ale inne możesz zrobić z rzeczy, które prawdopodobnie już masz w domu. W niektórych szczególnych przypadkach może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania recepty.

Oto kilka wskazówek jak odetkać ucho. Wiele z tych metod zmiękcza woskowinę i po prostu pozwala jej się wydostać na zewnątrz.

Zatkanie nosa

Łatwym sposobem jest zatkanie nosa, a następnie próbowanie wydychania powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu ust w pozycji zamkniętej (wydymamy policzki).

Olej mineralny

Rozgrzej dwie lub trzy łyżki oleju, ale uważaj, aby nie był zbyt gorący. Sprawdź to na dłoni lub nadgarstku, aby upewnić się, że jest to bezpieczna temperatura i nie podrażnia skóry. Następnie użyj zakraplacza, aby umieścić jedną lub dwie krople w uchu. Trzymaj głowę pochyloną przez 10 do 15 sekund. Zrób to kilka razy dziennie przez pięć dni.

Nadtlenek wodoru (woda utleniona)

Nadtlenek wodoru może być również dobrym sposobem, aby odetkać ucho. Najpierw połącz nadtlenek z ciepłą wodą w misce. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zastosować go w taki sam sposób, jak w przypadku oleju. Najprawdopodobniej doświadczysz syku – trzymaj głowę pod kątem, aż odgłos zniknie.

Krople do uszu

Możesz kupić krople do uszu w lokalnej aptece. Używaj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Ciepły kompres lub para wodna

Spróbuj umieścić ciepły kompres na uchu lub spróbuj wziąć gorący prysznic. Prysznic może pomóc w dostaniu się pary do przewodu słuchowego. Tylko pamiętaj, aby pozostać przez co najmniej 5-10 minut pod prysznicem.

[su_box title=”ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ” box_color=”#00bbff”]Ważne jest, aby pamiętać, że ucho jest niezwykle wrażliwą częścią ciała. Większość specjalistów w zakresie uszu, nosa i gardła zazwyczaj nie instruuje pacjentów, aby regularnie czyścili uszy.
Jeśli tak, ważne jest, aby zachować ostrożność i lekki dotyk. Naklejenie bawełnianego wacika i wirowanie go każdej nocy może wydawać się dobrym sposobem leczenia lub zapobiegania gromadzeniu się woskowiny, ale może powodować problemy w tej delikatnej części ciała. Kiedy czyścisz ucho, upewnij się, że używasz lekkiego dotyku. Podczas mycia ucha używaj ciepłej, mokrej szmatki na zewnętrznej części.[/su_box]

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Nie przegap: [su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”2″ tax_term=”5″ order=”desc” orderby=”rand”]

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kiedy iść do lekarza?

Istnieje wiele sposobów na rozwiązywanie problemów z tym jak odetkać ucho w domu, ale czasami wizyta u lekarza może pomóc przyspieszyć proces odzyskiwania lub przynajmniej bardziej skutecznie go rozpocząć. Zastanawiając się nad tym, czy zgłosić się do lekarza, rozważ inne objawy.

Jeśli masz którekolwiek z poniższych pytań, skontaktuj się z lekarzem:

  • utrata słuchu
  • zawroty głowy
  • ból ucha
  • dźwięk dzwonka

Te rzeczy nie muszą oznaczać, że coś jest nie tak. Mogą po prostu wskazać lekarzowi konkretny sposób działania.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak odetkać ucho podsumowanie

Dobrą wiadomością jest to, że zatkane ucho mimo że jest niewygodne, zwykle jest łatwe do wyleczenia. Tylko niektóre przypadki mogą wymagać interwencji medycznej.

Zatkane ucho może być rozpraszające i denerwujące, dlatego chęć pozbycia się tego problemu jak najszybciej jest zrozumiała. Czas potrzebny na pozbycie się problemu może się różnić w zależności od przyczyny i tego, jak szybko zdecydujesz się przystąpić do działania.

Uszy zatkane z powodu wody lub ciśnienia mogą zostać szybko odetkane. Odetkanie ucha z powodu infekcji lub woskowiny może trwać do tygodnia. W niektórych okolicznościach, szczególnie w przypadku infekcji zatok może to potrwać dłużej niż tydzień. Skuteczne leczenie pomoże przyspieszyć czas regeneracji.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: