Strona głównaZdrowiePołącz to z WITAMINĄ C, aby oczyścić tętnice

Połącz to z WITAMINĄ C, aby oczyścić tętnice

Dziś omówimy temat łączenia witaminy C z innymi witaminami, bądź też pierwiastkami tak, aby dać naszemu organizmowi jak najwięcej korzyści.

czyste tętnice

Tak jak i w życiu, tak i w świecie witamin grupa zawsze zdziała więcej. Co ważne, efekty takiej współpracy często przewyższają rezultaty działania każdego z czynników z osobna.

Dowiedzmy się zatem, jakich nowych właściwości nabiera witamina C, gdy otrzyma od nas istotnego dla niej partnera.

Łączenie witaminy C oraz E

Najwięcej badań klinicznych opisuje łączenie witaminy C oraz witaminy E i od tej pary rozpoczniemy, a pierwszą dolegliwość, którą omówię będzie to miażdżyca.

Jeśli jeszcze ktoś nie wie, to tylko w dwóch słowach przypomnę. Miażdżyca to choroba naczyń krwionośnych, która powoduje utrudniony przepływ przez naczynia. Konsekwencją tego stanu może być np. zawał serca czy udar mózgu. I tu z pomocą przychodzi nam pierwsza para, czyli witamina C + witamina E.

Naukowcy dowiedli, iż długotrwała suplementacja witaminy C w dawce 250 miligramów oraz witaminy E w dawce 91 miligramów, dwa razy na dobę może spowolnić postęp miażdżycy u 74% pacjentów z grupy ryzyka, czyli u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Co ważne, zastosowanie łączonej suplementacji obu witamin przez okres trzech lat przełożyło się na mniejszy przerost grubości ścian tętnicy szyjnej niż stosowanie wyłącznie witaminy C lub wyłącznie witaminy E.

Przejdźmy do kolejnych właściwości tej pary. Miejmy na uwadze fakt, że obydwa związki wyróżniają się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, toteż łączona suplementacja witaminy C oraz witaminy E przekłada się na zredukowanie stresu oksydacyjnego, co jest wyjątkowo pożądanym zjawiskiem u kobiet z endometriozą.

W jednym z badań, w którym uczestniczyło 60 kobiet z rozpoznaną endometriozą, podzielono je na dwie grupy. Pierwsza grupa suplementowała 1000 miligramów witaminy C oraz 800 jednostek międzynarodowych witaminy E dziennie przez 8 tygodni. Druga grupa stosowała placebo, czyli nieaktywną substancje.

Po zakończeniu badania zaobserwowano złagodzenie takich objawów endometriozy jak: bolesne miesiączki, a ponadto wykazano spadek stężenia reaktywnych form tlenu.

Korzyści z suplementacji witaminy C łącznie z witaminą E, odczują także osoby palące papierosy. To właśnie one są bardziej narażone na szybszy spadek poziomu witaminy E w organizmie.

Jak dowodzą badania naukowe, stosowanie witaminy C u palaczy pozwala na ograniczenie spadku poziomu witaminy E do wielkości obserwowanej u osób niepalących. Wynika to z faktu, że witamina C jest niezbędna w procesie regeneracji witaminy E.

To połączenie docenią także osoby intensywnie trenujące, w organizmach których dochodzi do wzmożonej syntezy wolnych rodników. Naukowcy dowiedli, że w grupie sportowców stosujących łączoną suplementację witaminy C oraz witaminy E przez 35 dni, poziom reaktywnych form tlenu był mniejszy, co przełożyło się zdecydowanie na lepsze parametry krwi.

Łączenie witaminy C oraz cynku

Kolejna ważna para to połączenie witaminy C oraz cynku. W jednym z badań wykazano zasadność stosowania witaminy C w dawce 1000 miligramów oraz cynku w dawce 10 miligramów u pacjentów z przeziębieniem.

Łączenie witaminy C oraz D

W czasach, w których w przyśpieszonym tempie przyrasta nam ilość chorób jelitowych, warto także powiedzieć o zasadności łącznej suplementacji witaminy C oraz witaminy D jako środka zapobiegawczego, zmniejszającego ryzyko pojawienia się bardzo ciężkiej choroby jelit, a dokładniej mówiąc wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Witamina C oraz witamina D biorą udział w procesie tworzenia, ale co równie istotne regeneracji nabłonka jelitowego, dzięki czemu po jego ewentualnym uszkodzeniu szybciej się regeneruje. To zapobiega różnym chorobom jelitowym, bądź osłabia objawy już istniejących.

Łączenie witaminy C, koenzymu Q10 oraz witaminy E

Pamiętajmy również o wspaniałej trójce, czyli połączeniu witaminy C, koenzymu Q10 oraz witaminy E. To trio może pomóc niepłodnym mężczyznom. Jak dowiedziono w badaniu z 2018 roku: 80 miligramów witaminy C, 40 miligramów witaminy E oraz 120 miligramów koenzymu Q dziennie przez okres od trzech do sześciu miesięcy w znaczący sposób poprawia parametry nasienia.

Pamiętajmy również, że witamina C zawsze powinna być łączona z żelazem, gdyż poprawia jego wchłanianie. Wychwytuje bowiem żelazo niehemowe i przechowuje je w formie, którą organizm może łatwiej wchłonąć.

Jest to szczególnie istotna informacja dla osób na dietach wegańskich czy też wegetariańskich, gdyż dzięki optymalnej podaży witaminy C można poprawić wchłanianie żelaza niehemowego, które choć niewiele, ale jednak słabiej wchłania się niż żelazo hemowe z mięsa.

W końcu warto dodać, że jeśli zdecydujemy się na suplementacja witaminy C, warto sięgać po suplementy z zawartością ekstraktów roślinnych, gdyż dzięki temu połączeniu witamina C utrzymuje się w naszej krwi dłużej, dzięki czemu istnieje większa szansa na to, że nasze komórki ją wychwycą i wykorzystają do własnego metabolizmu.

Zobacz Też: