Strona głównaZdrowieSłuchanie tego rodzaju muzyki przed snem pomaga szybciej zasnąć i się wyśpisz!

Słuchanie tego rodzaju muzyki przed snem pomaga szybciej zasnąć i się wyśpisz!

Wraz z wiekiem coraz trudniej jest przespać całą noc, a nawet coraz częściej pojawiają się problemy z zasypianiem.

[quads id=8]

 Niezależnie od tego, czy kręcisz się i obracasz w łóżku, czy nieustannie budzisz się przez całą noc, poranek przychodzi stanowczo za szybko, a cały dzień to walka ze zmęczeniem. 

Nowe badania pokazują, że konkretna kategoria muzyki może w rzeczywistości mieć duży wpływ na sposób snu.

[quads id=10]

Zły sen dotyka od 40 do 70 procent osób starszych, a niedawne badania naukowe wykazały, że mniej spokojny sen może prowadzić do większego ryzyka demencji i przedwczesnej śmierci. 

Aby dowiedzieć się, jak walczyć z tymi problemami, w nowym badaniu opublikowanym w Journal of the American Geriatrics Society przyjrzano się, jak muzyka może konkretnie wpływać na jakość snu dorosłych powyżej 60 roku życia.

[quads id=9]

Naukowcy zbadali 288 uczestników w wieku 60 lat i starszych. Przeprowadzono 5 randomizowanych badań i wykorzystano Pittsburgh Sleep Quality Index do obserwacji czasu trwania snu, latencji, głębokości, zaburzeń i innych czynników, które mierzą jak spokojna jest noc snu.

Dokonali dwóch ważnych odkryć: po pierwsze, uczestnicy, którzy słuchali muzyki przez około 30 do 60 minut przed snem, mieli zazwyczaj wyższe wyniki jakości snu niż ci, którzy nie słuchali muzyki. 

[quads id=5]

Innymi słowy, częściej zasypiają szybciej, zasypiają z mniejszą liczbą zakłóceń i mają głębsze cykle snu. Po drugie, uczestnicy, którzy słuchali tak zwanej muzyki uspokajającej mieli lepszą jakość snu niż ci, którzy słuchali muzyki „rytmicznej”.

Jaka jest różnica między nimi? Muzyka uspokajająca ma około 60 do 80 uderzeń na minutę i ma łagodną melodię, podczas gdy muzyka rytmiczna ma około 80 do 120 uderzeń na minutę i często jest głośniejsza z wyraźniejszym uderzeniem.

[quads id=4]

Niektóre świetne uspokajające dźwięki obejmują muzykę klasyczną, jazz, utwory do medytacji i dźwięki otoczenia. Muzyka uspokajająca jest również grana na odpowiednich instrumentach, takich jak fortepian, instrumenty smyczkowe i dzwonki, w przeciwieństwie do bębnów, itp.

Więc następnym razem, gdy będziesz szykować się do łóżka, dobrym pomysłem może być ściszenie muzyki ze swojej top listy i ustawianie w kolejce jakiegoś Beethovena lub Louisa Armstronga, aby szybko zasnąć i mieć spokojny sen . Przecież każdy z nas zasługuje na spokojny sen!

Zobacz Też: