HomeZdrowieSłuchanie tego rodzaju muzyki...

Słuchanie tego rodzaju muzyki przed snem pomaga szybciej zasnąć i się wyśpisz!

Wraz z wiekiem coraz trudniej jest przespać całą noc, a nawet coraz częściej pojawiają się problemy z zasypianiem.

[quads id=8]

 Niezależnie od tego, czy kręcisz się i obracasz w łóżku, czy nieustannie budzisz się przez całą noc, poranek przychodzi stanowczo za szybko, a cały dzień to walka ze zmęczeniem. 

Nowe badania pokazują, że konkretna kategoria muzyki może w rzeczywistości mieć duży wpływ na sposób snu.

[quads id=10]

Zły sen dotyka od 40 do 70 procent osób starszych, a niedawne badania naukowe wykazały, że mniej spokojny sen może prowadzić do większego ryzyka demencji i przedwczesnej śmierci. 

Aby dowiedzieć się, jak walczyć z tymi problemami, w nowym badaniu opublikowanym w Journal of the American Geriatrics Society przyjrzano się, jak muzyka może konkretnie wpływać na jakość snu dorosłych powyżej 60 roku życia.

[quads id=9]

Naukowcy zbadali 288 uczestników w wieku 60 lat i starszych. Przeprowadzono 5 randomizowanych badań i wykorzystano Pittsburgh Sleep Quality Index do obserwacji czasu trwania snu, latencji, głębokości, zaburzeń i innych czynników, które mierzą jak spokojna jest noc snu.

Dokonali dwóch ważnych odkryć: po pierwsze, uczestnicy, którzy słuchali muzyki przez około 30 do 60 minut przed snem, mieli zazwyczaj wyższe wyniki jakości snu niż ci, którzy nie słuchali muzyki. 

[quads id=5]

Innymi słowy, częściej zasypiają szybciej, zasypiają z mniejszą liczbą zakłóceń i mają głębsze cykle snu. Po drugie, uczestnicy, którzy słuchali tak zwanej muzyki uspokajającej mieli lepszą jakość snu niż ci, którzy słuchali muzyki „rytmicznej”.

Sprawdź to ➡ ➡  Zajady: sprawdź objawy, przyczyny i leczenie

Jaka jest różnica między nimi? Muzyka uspokajająca ma około 60 do 80 uderzeń na minutę i ma łagodną melodię, podczas gdy muzyka rytmiczna ma około 80 do 120 uderzeń na minutę i często jest głośniejsza z wyraźniejszym uderzeniem.

[quads id=4]

Niektóre świetne uspokajające dźwięki obejmują muzykę klasyczną, jazz, utwory do medytacji i dźwięki otoczenia. Muzyka uspokajająca jest również grana na odpowiednich instrumentach, takich jak fortepian, instrumenty smyczkowe i dzwonki, w przeciwieństwie do bębnów, itp.

Więc następnym razem, gdy będziesz szykować się do łóżka, dobrym pomysłem może być ściszenie muzyki ze swojej top listy i ustawianie w kolejce jakiegoś Beethovena lub Louisa Armstronga, aby szybko zasnąć i mieć spokojny sen . Przecież każdy z nas zasługuje na spokojny sen!


ZOBACZ TAKŻE