To dziwnie nazwane warzywo jest doskonałym źródłem magnezu i jest również skuteczne w walce z rakiem

Okra to składnik znany zwolennikom diety bezmięsnej czy fanom kuchni kreolskiej.

Okra (znana również jako gumbo lub bhindi) to subtropikalna roślina należąca do rodziny ślazowatych, która może być doskonałym źródłem niezliczonych niezbędnych składników dla naszego organizmu.

Chociaż w naszym kraju jest ona dostępna głównie w azjatyckich sklepach spożywczych warto poeksperymentować z recepturami z okry, ponieważ roślina zawiera znikome ilości tłuszczu i węglowodanów, ale i jest bogata w składniki odżywcze:

Źródło witamin K i C

Okra jest doskonałym źródłem witamin K i C. Ta pierwsza znana jest ze swojej roli w tworzeniu kości i krzepnięciu krwi oraz jest ważna w zapobieganiu osteoporozie, wzmacnianiu kości i zapobieganiu złamaniom kości.

Organizm nie jest w stanie wytworzyć jej samodzielnie, dlatego ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilość witaminy K z pożywieniem.

Zawiera korzystne przeciwutleniacze

Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki są chronione przez przeciwutleniacze, z których okra zawiera głównie polifenole i flawonoidy.

Dieta bogata w polifenole poprawia zdrowie serca, zmniejszając ryzyko powstawania zakrzepów i uszkodzeń oksydacyjnych, a także korzystnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia to pamięć i wspomaga procesy uczenia się.

Może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Nie tylko zawartość polifenoli przyczynia się do zdrowia serca, ale także niski poziom cholesterolu. 

Sprawdź to ➡ ➡  Zupa imbirowo-czosnkowa może pomóc pokonać przeziębienie, grypę

W eksperymencie na myszach odkrto, że myszy karmione dietą wysokotłuszczową zawierającą proszek okry miały niższy poziom cholesterolu niż myszy karmione tą samą dietą wysokotłuszczową bez proszku z okry.

Działanie przeciwnowotworowe

Okra zawiera białko zwane lektyną, które w eksperymencie laboratoryjnym zmniejszyło wzrost komórek raka piersi o 63% i zabiło 72% z nich. (Wciąż potrzebne są dalsze badania na ludziach.)

Ponadto zawartość kwasu foliowego przyczynia się również do jej działania przeciwnowotworowego.

Może obniżać poziom cukru we krwi

Zrównoważony poziom cukru we krwi jest kluczem do utrzymania naszego zdrowia. W jednym eksperymencie szczury karmione cukrem i okrą doświadczyły niższego wzrostu poziomu cukru we krwi niż ich odpowiedniki z grupy kontrolnej.

Osoby przyjmujące leki na cukrzycę powinny jednak uważać ze spożywaniem okry, ponieważ u niektórych osób może ona powodować zaburzenia wchłaniania.

Promuje dobry sen

Okra jest doskonałym źródłem magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, serca, układu naczyniowego, mięśni i nerek, a także odpowiada za funkcjonowanie mięśni szkieletowych, a także przyczynia się do głębokiego, niezakłóconego snu.


ZOBACZ TAKŻE