3 suplementy, które łagodzą objawy zapalenia stawów i zmniejszają stan zapalny

Miliony ludzi cierpi obecnie na artretyzm i inne problemy ze stawami. W zależności od rodzaju zapalenia stawów, który masz może on powodować problemy, takie jak ból, stan zapalny, sztywność stawów, a nawet trudności w poruszaniu się.

Nie ma lekarstwa na artretyzm, jednak istnieją sposoby zarówno na zmniejszenie ryzyka choroby, jak i złagodzenie objawów.

Dieta jest jednym ze sposobów minimalizowania skutków artretyzmu.

Mając to na uwadze, dietetyk z Pure Sports Medicine, doktor Linia Patel w szczególności zaleciła spożywanie pokarmów przeciwzapalnych, w tym przyjmowanie suplementów wraz ze zdrową dietą.

Dr Patel zalecił trzy suplementy, aby to osiągnąć.

„Suplementy, takie jak tłuszcze omega-3, kurkuma i witamina D, również odgrywają rolę w procesie zapalnym” – powiedziała.

Co mówią badania?

Jest to poparte różnymi badaniami. W jednym artykule opublikowanym w Mediterranean Journal of Rheumatology w 2020 r. stwierdzono, że tłuszcze omega-3 mogą złagodzić objawy u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Napisano: „Kwasy tłuszczowe omega-3 wydają się zapobiegać lub łagodzić eksperymentalne zapalenie stawów. Mogą mieć korzystny wpływ w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

„Badania kliniczne wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć modulujący wpływ na aktywność choroby, a mianowicie na liczbę obrzękniętych i bolesnych stawów.

„Wydaje się, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą modulować aktywność choroby w reumatoidalnym zapaleniu stawów”.

Oddzielne badania z czasopisma BMJ Open Sport and Exercise Medicine dowiodły korzyści kurkumy dla pacjentów z zapaleniem stawów.

Stwierdzono: „W porównaniu z placebo wydaje się, że kurkuma przynosi korzyści w przypadku bólu i funkcji choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego”.

A artykuł opublikowany w czasopiśmie Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism w 2021 roku ustalił związek między niedoborem witaminy D, a zapaleniem stawów.

„Wydaje się, że niedobór witaminy D jest bardzo powszechny u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i że niedobór witaminy D może być związany z ciężkością choroby w RZS.

„Ponieważ niedobór witaminy D został powiązany z rozlanym bólem mięśniowo-szkieletowym, wyniki te mają implikacje terapeutyczne.

„Suplementacja witaminy D może być potrzebna zarówno w celu zapobiegania osteoporozie, jak i łagodzenia bólu u pacjentów z RZS”.

Dieta

Dr Patel zalecił najlepsze pokarmy łagodzące objawy zapalenia stawów.

„Uważa się, że istnieje wiele pokarmów, które wpływają na proces zapalny, chociaż mechanizm nie jest rozstrzygający” – powiedziała.

„Ogólnie rzecz biorąc, dieta przeciwzapalna to sposób odżywiania oparty na pełnowartościowej żywności, dużej ilości kolorowych warzyw i owoców oraz równowadze białka, pełnoziarnistych węglowodanów i zdrowych tłuszczów w każdym posiłku.

„Jest to również dieta, która zawiera niewielkie ilości ultra przetworzonej żywności, która jest bogata w rafinowane węglowodany, tłuszcze trans, przetworzone posiłki i nadmiar alkoholu.

Diety, które są uważane za przeciwzapalne, obejmują dietę śródziemnomorską, dietetyczne podejście do leczenia nadciśnienia tętniczego (dieta DASH) oraz dietę wegetariańską (lub dietę bogatą w błonnik).


ZOBACZ TAKŻE