Kolor kupy, który jest „wczesnym objawem” raka jelita grubego – widoczny w 89% przypadków

Nie jest niespodzianką, że położenie guza raka jelita grubego pobudza objawy w twoim brzuchu, a także w stolcu.

Pan Anthony Antoniou z The Princess Grace Hospital i London Digestive Centre powiedział:

„Chociaż rak jelita grubego może objawiać się na kilka różnych sposobów – w tym uczucie wzdęcia, zmianę nawyków jelitowych i ból brzucha – jednym z najczęstszych objawów jest krew w stolcu, znany również jako hematochezia”.

Hematochezia opisuje przejście świeżej krwi przez odbyt i często może być zmieszana z kałem.

Krew w stolcu może być wczesnym objawem, który można zauważyć z nadzieją na wczesne zidentyfikowanie problemu na bardziej uleczalnym etapie” – powiedział ekspert.

Co więcej, krwawienie z odbytu było jednym z najczęstszych objawów skierowanych do 89 procent pacjentów z rakiem jelita grubego w badaniach opublikowanych w czasopiśmie Annals of the Royal College of Surgeons of England.

Rekrutując 183 uczestników, zespół badawczy postanowił zbadać kluczowe oznaki i objawy raka jelita grubego.

Naukowcy podzielili pacjentów na dwie grupy w zależności od tego, jak zaawansowany był ich rak.

Głównym objawem 55 badanych we wczesnych stadiach była hematochezia, po której następowały inne zmiany w rytmie wypróżnień.

Pan Antoniou powiedział: „Jeśli krew jest tracona z jelita, zmieni się kolor stolca. Ta zmiana koloru będzie zależała od miejsca utraty krwi w jelicie.

„Jeśli utrata dotyczy górnego odcinka jelita grubego, stolec będzie ciemny lub nawet czarny. Utrata krwi z dolnego odcinka jelita objawia się jaśniejszym krwawieniem.

„Po wytarciu możesz nawet zauważyć krew na papierze toaletowym. Krew może być zmieszana ze stolcem lub oddzielona, ​​w zależności od tego, z którego miejsca w jelicie została utracona.

Ekspert nalegał na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu „od razu”, gdy zauważysz krew w kupce. Jednak nie jest to jedyny objaw, który może oznaczać wiadomość o raku jelita grubego.

Od zmian w kupce po wzdęcia, istnieje wiele innych znaków ostrzegawczych, które również należy zauważyć.

Pan Antoniou powiedział: „Niektórzy ludzie mogą doświadczać innych objawów i oznak, które mogą wskazywać na raka jelita grubego.

„Obejmują one niewyjaśnione zmiany nawyków jelitowych, takie jak zaparcia lub luźniejszy stolec, a nawet zmiana wielkości lub kształtu stolca.

Inne objawy to ból brzucha, dyskomfort i wzdęcia.

„Rak jelita grubego może również powodować objawy poza jelitem, które mogą nie być od razu związane z rakiem jelita grubego, w tym skrajne zmęczenie, utrata masy ciała i apetytu”.

NHS wyjaśnia , że ​​te objawy niekoniecznie oznaczają śmiertelną chorobę, ponieważ problemy zdrowotne, od celiakii po hemoroidy mogą również wywołać te objawy związane z krwią w kale.

Podczas gdy inne – „często łagodne” warunki mogą powodować takie objawy, zdaniem eksperta ważne jest, aby je sprawdzić.

„Jeśli zauważysz krew w stolcu lub zmianę rytmu wypróżnień, zawsze powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby przeprowadził badania” – powiedział Antoniou.


ZOBACZ TAKŻE