Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, czyli zmniejszoną czynność tarczycy, prawdopodobnie cierpisz na niepożądany przyrost masy ciała. Jest to wynik ogólnego spowolnienia metabolizmu.
Dietetyk Kim Chin opisuje zasady, dzięki którym można wyeliminować te i inne objawy niedoczynności tarczycy.
Tarczyca wpływa na cały organizm
Tarczyca produkuje hormony wpływające na cały metabolizm, czyli przemianę pożywienia w energię i następujące procesy.
Osłabiona funkcja tarczycy powoduje brak jej hormonów, a co za tym idzie spowolnienie całego metabolizmu.
Powoduje to wolniejsze spalanie kalorii i zatrzymywanie wody w organizmie, co skutkuje przyrostem masy ciała.
Inne częste objawy to zwiększone zmęczenie, dreszcze, zaparcia, słaba koncentracja i pamięć, suchość skóry, łamliwe i nadmiernie wypadające włosy, a nawet depresja.
Nasilenie objawów jest indywidualne w zależności od ciężkości choroby.
Postępuj zgodnie z zaleceniem lekarza
Jeżeli lekarz przepisał leki regulujące poziom hormonów tarczycy , należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zwykle konieczne jest przyjmowanie tych leków na czczo, najlepiej 1-2 godziny przed posiłkiem, ponieważ niektóre składniki odżywcze utrudniają wchłanianie tych leków.
Leki w odpowiednich dawkach stabilizują metabolizm, ale tylko poprzez zmianę trybu życia można pozbyć się już przybranych kilogramów i poprawić ogólny stan zdrowia.
Składniki odżywcze potrzebne tarczycy
Jod i selen są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Skoncentruj się na produktach bogatych w te mikroelementy.
Nie należy ich stosować nawet w suplementach diety bez zalecenia lekarza , ich nadużywanie może wręcz przeciwnie uszkodzić tarczycę. Aktywację hormonów tarczycy wspomagają także cynk i aminokwas tyrozyna.
Włącz te produkty do swojego menu
Rzeczą oczywistą powinna być zbilansowana dieta oparta na nieprzetworzonej żywności z naciskiem na odpowiednią ilość białka, czyli mięsa, ryb, jaj i nabiału.
Zwiększ także spożycie warzyw liściastych i korzeniowych, orzechów i nasion.
Możesz także włączyć stymulujące pokarmy i przyprawy, takie jak imbir, czosnek lub kurkuma, aby przyspieszyć metabolizm.
Dobrym wyborem jest także dieta niskowęglowodanowa. Unikaj jednak diet odchudzających, diet ketogennych i głodzenia, które powodują, że organizm magazynuje jeszcze więcej tłuszczu.
Ogranicz niektóre produkty spożywcze
Niektóre pokarmy zawierają goitrogeny, czyli substancje uniemożliwiające tarczycom wykorzystanie jodu.
Znajdują się w soi i produktach z niej wytwarzanych, w brokułach, kalafiorze, kapuście, kapuście, prosu czy manioku.
Problemy pojawiają się jednak głównie u osób z niedoborem jodu w organizmie. Nie trzeba całkowicie wykluczać tych produktów ze swojej diety, wystarczy nie spożywać ich zbyt często.
Ryzyko jest również znacznie zmniejszone poprzez ich obróbkę cieplną.
Zdecydowanie ogranicz spożycie żywności wysoko przetworzonej i węglowodanów prostych w postaci słodyczy, słodkich napojów i innych przekąsek.
Oprócz tego, że są ogólnie niezdrowe, zawierają wiele pustych kalorii i nie zawierają składników odżywczych, które spowodują dalszy przyrost masy ciała.
Przyjmując leki regulujące czynność tarczycy należy zachować ostrożność podczas spożywania alkoholu, który może wpływać na ich wchłanianie.
Kolejne niezbędne kroki
Aby skutecznie schudnąć przy niedoczynności tarczycy, należy uwzględnić w swoim życiu:
- Ćwiczenia – wybierz aktywność, która sprawia ci przyjemność i której możesz się trzymać. Nawet szybki marsz i piesza wędrówka wystarczą.
- Odpoczynek – zdrowy tryb życia wymaga nie tylko ruchu, ale równowagi pomiędzy aktywnością a odpoczynkiem. Nie zapomnij o wystarczającej ilości snu.
- Praca ze stresem – naucz się nie unikać stresu, ale z nim pracować. Angażuj się w zajęcia lub medytację, które pomogą Ci złagodzić stres.