OdchudzanieJak pominięcie 1 posiłku dziennie wpływa na organizm

Jak pominięcie 1 posiłku dziennie wpływa na organizm

Post, nawet post przerywany, ma wiele długoterminowych korzyści zdrowotnych. Jednak krótkotrwałe skutki pomijania posiłków mogą objawiać się w bardzo nieprzyjemny sposób.

Epidemia otyłości zrodziła całą branżę programów odchudzających. Obecnie w modzie jest post przerywany, który polega na naprzemiennych okresach skrajnej redukcji kalorii z okresami normalnego odżywiania.

Zwolennicy postu twierdzą, że pomaga on schudnąć szybciej niż tradycyjna dieta, a także zmniejsza stany zapalne i inne ryzyko chorób serca.

Jednak ekspert ds. żywienia Adda Bjarnadottir ze MS twierdzi, że pomijanie posiłków nie jest odpowiednie dla wszystkich, zwłaszcza diabetycy i sportowcy powinni się od tego powstrzymywać bez nadzoru lekarza.

Krótkoterminowe skutki pomijania posiłków

Jeśli chodzi o regularne pomijanie posiłków, naukowcy wciąż zbierają dowody na temat potencjalnego długoterminowego wpływu na masę ciała i problemy zdrowotne, takie jak choroby serca i cukrzyca.

Niektóre korzyści zdrowotne wynikające z postu przerywanego zostały naukowo udowodnione , ale badania wciąż trwają. Ale jakie są krótkoterminowe skutki pomijania posiłków na organizm? Początkowe reakcje organizmu nie są zbyt korzystne. 

Spada poziom cukru we krwi i energia w organizmie

Regularne posiłki w ciągu dnia zapobiegają spadkom energii i zapewniają czujność i koncentrację. Jeśli pominiesz posiłek, Twojemu organizmowi zabraknie glukozy, głównego paliwa mózgu.

Niski poziom cukru we krwi może pozbawić Cię energii, powodując uczucie osłabienia i wyczerpania. Brak glukozy może również utrudniać koncentrację. Inne objawy niskiego poziomu cukru we krwi mogą obejmować drżenie, pocenie się i drażliwość.

Uczucie dużego głodu i przejadania się

Jeśli nie jesz wystarczająco często, możesz czuć się całkowicie przytłoczony potrzebą jedzenia. Trudno myśleć o czymkolwiek innym niż jedzenie, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości energii.

Jeśli przez dłuższy czas nie będziesz jadł jedzenia, poczujesz się bardzo głodny, a Twoje preferencje żywieniowe również ulegną zmianie. Osoby głodne często jedzą węglowodany i słodycze, ponieważ podnosi to poziom cukru we krwi i szybko poprawia nastrój. 

Problem w tym, że trwa to tylko przez krótki czas, chyba że oprócz węglowodanów doda się do diety tłuszcz, białko lub błonnik, aby złagodzić skok glukozy. Oznacza to , że wkrótce znów będą głodni.

Sięgają więc po więcej jedzenia, co może skutkować spożyciem ogromnej ilości kalorii. Oprócz przyrostu masy ciała przejadanie się może powodować nudności, zaparcia, wzdęcia i wyczerpanie.

Trudności w koncentracji i gorsza wydajność fizyczna

Brak jedzenia wpływa również na aktywność fizyczną i ćwiczenia. Kiedy ćwiczysz, trudno ci się skoncentrować na aktywności, jeśli jesteś głodny. Ponadto, jeśli nie będziesz jeść przed treningiem, odniesiesz z tego mniejsze korzyści.

To samo dotyczy sytuacji, gdy po treningu nie otrzymasz odpowiedniego pożywienia, ponieważ organizm nie jest w stanie uzupełnić glikogenu (co wymaga węglowodanów) i mięśni (co wymaga białka). Krótko mówiąc, jeśli jesteś aktywny fizycznie, nigdy nie jest rozsądne pomijanie posiłków.

Z tego powodu żadna dieta ograniczająca jedzenie, w tym post przerywany , nie jest zalecana sportowcom .

Więcej nastrojów

Pomijanie posiłków może sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczony i humorzasty niż zwykle. Jeśli pomijasz posiłki przez dłuższy czas lub robisz to często,  narażasz swój organizm na duży stres, gdy nie dostarczasz mu wystarczającej ilości pożywienia.

Może to spowodować obciążenie układu nerwowego, co oprócz zmęczenia może również prowadzić do wysokiego nastroju, wspomnianej drażliwości, obniżenia temperatury ciała i obniżonej funkcji hormonalnej.

Ryzyko zaburzeń odżywiania

Jeśli już wcześniej cierpiałeś na zaburzenia odżywiania, pomijanie posiłków może prowadzić do nawrotu choroby, a nawet rozwoju innego zaburzenia odżywiania . W końcu każdy rodzaj diety, łącznie z okresowym postem, a nawet okazjonalnym pomijaniem niektórych posiłków, może prowadzić do negatywnego związku z jedzeniem.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze