Strona głównaOdchudzanieJak zielona herbata może pomóc Ci schudnąć?

Jak zielona herbata może pomóc Ci schudnąć?

Zielona herbata jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie. Jest naładowana przeciwutleniaczami i różnymi związkami roślinnymi, które mogą korzystnie wpływać na Twoje zdrowie.

Niektórzy twierdzą nawet, że zielona herbata może zwiększać spalanie tłuszczu i pomagać w odchudzaniu. W tym artykule zbadano dowody dotyczące zielonej herbaty i utraty wagi.

Zawiera substancje, które mogą pomóc spalać tłuszcz

Liście herbaty zawierają wiele korzystnych związków. Jednym ze składników zielonej herbaty jest kofeina. Chociaż filiżanka zielonej herbaty zawiera o wiele mniej kofeiny (24-40 mg) niż filiżanka kawy (100-200 mg), wciąż zawiera wystarczająco dużo, aby uzyskać łagodny efekt.

Kofeina jest dobrze znanym stymulantem, który pomaga w spalaniu tłuszczu i poprawia wyniki ćwiczeń w wielu badaniach. Badania pokazują, że picie zielonej herbaty zwiększa ilość przeciwutleniaczy we krwi.

Ten zdrowy napój jest obciążony silnymi przeciwutleniaczami zwanymi katechinami. Najważniejszym z nich jest galusan epigalokatechiny (EGCG), substancja, która może pobudzić metabolizm.

Chociaż jedna filiżanka zielonej herbaty może podnieść poziom przeciwutleniaczy, w większości badań zbadano korzyści ekstraktu z zielonej herbaty, który jest skoncentrowanym źródłem katechin.

Może rozbijać tłuszcz z komórek tłuszczowych

Aby spalić tłuszcz, twoje ciało musi najpierw rozbić go w komórce tłuszczowej i przenieść do krwioobiegu.

Badania na zwierzętach sugerują, że substancje czynne zawarte w zielonej herbacie mogą wspomóc ten proces poprzez wzmocnienie działania niektórych hormonów spalających tłuszcz, takich jak norepinefryna (noradrenalina).

Główny przeciwutleniacz w herbacie, EGCG może pomóc w hamowaniu enzymu, który rozkłada hormon norepinefryny. Po zahamowaniu tego enzymu zwiększa się ilość noradrenaliny, co sprzyja rozpadowi tłuszczu.

Ostatecznie twoja komórka tłuszczowa rozkłada więcej tłuszczu, który jest uwalniany do twojego krwioobiegu do użycia jako energia przez komórki, takie jak komórki mięśniowe.

Zwiększa spalanie tłuszczu, szczególnie podczas ćwiczeń

Jeśli spojrzysz na etykietę prawie każdej komercyjnego produktu na utratę wagi i suplementu spalającego tłuszcz najprawdopodobniej zobaczysz zieloną herbatę jako składnik.

Wynika to z faktu, że ekstrakt z zielonej herbaty był wielokrotnie łączony ze zwiększonym spalaniem tłuszczu, szczególnie podczas ćwiczeń.

W jednym z badań mężczyźni, którzy wzięli ekstrakt z zielonej herbaty przed ćwiczeniem, spalili o 17% więcej tłuszczu niż mężczyźni, którzy nie przyjmowali suplementu. Badanie sugeruje, że zielona herbata może zwiększyć spalanie tłuszczu w trakcie ćwiczeń.

W ośmiotygodniowym badaniu stwierdzono, że katechiny z herbaty zwiększają spalanie tłuszczu, zarówno podczas ćwiczeń , jak i odpoczynku.

Kilka innych badań potwierdza te odkrycia, wskazując, że EGCG zwiększa spalanie tłuszczu – co może prowadzić do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w długim okresie.

Przyspiesza metabolizm

Twoje ciało nieustannie pali kalorie. Nawet kiedy śpisz lub siedzisz, twoje komórki wykonują miliony funkcji wymagających energii.

Kilka badań sugeruje, że przyjmowanie ekstraktu z zielonej herbaty lub suplementów EGCG może spowodować spalenie większej ilości kalorii nawet w spoczynku.

Dla osoby, która spala 2000 kalorii dziennie, 3-4% to dodatkowe 60-80 kalorii dziennie – podobnie jak w przypadku diety wysokobiałkowej .

Chociaż większość tych badań trwała bardzo krótko, niektóre dane sugerują, że efekt zwiększenia metabolizmu utrzymuje się w długim okresie.

W jednym badaniu z udziałem 60 osób otyłych osoby przyjmujące ekstrakt z zielonej herbaty straciły 3,3 kg i po trzech miesiącach spalały o 183 więcej kalorii dziennie niż osoby, które nie przyjmowały ekstraktu.

Jednak nie wszystkie badania pokazują, że ekstrakt z zielonej herbaty zwiększa metabolizm. Efekt może zależeć od danej osoby.

Czy automatycznie powoduje, że spożywasz mniej kalorii?

Jednym ze sposobów, że zielona herbata może pomóc w utracie wagi jest zmniejszenie apetytu. To teoretycznie sprawi, że będziesz spożywał mniej kalorii automatycznie i bez żadnego wysiłku. Jednak badania dały sprzeczne wyniki dotyczące wpływu zielonej herbaty na apetyt.

Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że ekstrakty z zielonej herbaty lub suplementy EGCG mogą zmniejszać ilość tłuszczu wchłanianego z pokarmów, ale nie zostało to potwierdzone u ludzi.

Ogólnie rzecz biorąc, głównym efektem zielonej herbaty jest zwiększenie wydatków na kalorie co powoduje, że spalasz więcej tłuszczu, ale wydaje się, że nie ma żadnego zauważalnego wpływu na to, ile jedzenia zjesz w ciągu dnia.

Zielona herbata może pomóc usunąć szkodliwy tłuszcz brzuszny

Jeśli chodzi o utratę kilogramów, efekty zielonej herbaty są stosunkowo niewielkie. Chociaż wiele badań wykazuje, że ludzie faktycznie tracą na wadze, są też badania nie wykazujące żadnego działania.

Dwie recenzje wielu kontrolowanych badań nad suplementami zielonej herbaty wykazały, że ludzie tracą średnio około 3 kg. Pamiętaj, że nie wszystkie tłuszcze są takie same.

Pod skórą gromadzi się tłuszcz, ale może również występować znaczna ilość tłuszczu trzewnego, zwanego także tłuszczem brzusznym.

Duże ilości tłuszczu trzewnego są związane ze stanem zapalnym i opornością na insulinę, z których oba są silnie powiązane z kilkoma poważnymi chorobami, w tym cukrzycą typu 2 i chorobami serca.

Kilka badań nad katechinami z zielonej herbaty pokazuje, że chociaż efekty odchudzania są niewielkie, znaczny procent utraconego tłuszczu stanowi szkodliwy tłuszcz trzewny.

Dlatego zielona herbata powinna zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, co może prowadzić do dłuższego i zdrowszego życia.

Najważniejsze informacje

Nawet jeśli ekstrakt z zielonej herbaty lub suplementy EGCG mogą powodować niewielki wzrost tempa metabolizmu i spalania tłuszczu, jego działanie jest niewielkie, jeśli chodzi o utratę kilogrmów.

Jednak może ona działać jeszcze lepiej w połączeniu z innymi skutecznymi strategiami odchudzania, takimi jak spożywanie większej ilości białka i cięcia węglowodanów.

Oczywiście nie zapominaj, że korzyści płynące z zielonej herbaty wykraczają poza utratę wagi. Jest również zdrowa z różnych innych powodów.

Należy pamiętać, że w większości badań badano wyciągi z zielonej herbaty lub suplementy zawierające izolowane przeciwutleniacze zielonej herbaty.

Zobacz Też: