14 domowych sposobów jak przyspieszyć porost włosów

Co ciekawe Twoje włosy rosną około 1,25 cm na miesiąc i 15 cm na rok. Porost włosów zależy od czynników takich jak wiek, zdrowie, genetyka i dieta. Chociaż nie można zmienić czynników, takich jak wiek i genetyka, dieta to jedna rzecz, nad którą masz kontrolę.

W rzeczywistości spożywanie diety pozbawionej odpowiednich składników odżywczych może prowadzić do utraty włosów.

Z drugiej strony spożywanie zbilansowanej diety z odpowiednimi składnikami odżywczymi może pomóc we wzroscie włosów, szczególnie w przypadku utraty włosów z powodu złego odżywiania.

Oto 14 najlepszych pokarmów, które możesz jeść, aby przyspieszyć porost włosów.

1. Jaja na porost włosów

Jajka są doskonałym źródłem białka i biotyny, dwóch składników odżywczych, które mogą promować wzrost włosów. Spożywanie białka jest ważne dla wzrostu włosów, ponieważ mieszki włosowe składają się głównie z białka. Wykazano, że brak białka w diecie sprzyja utracie włosów.

Biotyna jest niezbędna do produkcji białek włosów zwanych keratyną, dlatego suplementy biotyny są często sprzedawane w celu wzrostu włosów. Badania wykazały również, że spożywanie większej ilości biotyny może pomóc w poprawie wzrostu włosów u osób z niedoborem biotyny.

Jednak niedobory biotyny są rzadkie, jeśli spożywasz zbilansowaną dietę. Istnieje niewiele dowodów na to, że zdrowi ludzie odnoszą korzyści z konsumpcji większej ilości biotyny.

Jaja są również doskonałym źródłem cynku, selenu i innych zdrowych składników odżywczych. To sprawia, że ​​są one jednymi z najlepszych pokarmów do spożycia dla optymalnego zdrowia włosów.

PODSUMOWANIE: Jajka są doskonałym źródłem białka i biotyny, które są ważne dla zdrowia i porostu włosów. Niedobór jednego z tych składników odżywczych związany jest z wypadaniem włosów.

2. Jagody

Jagody są obdarzone korzystnymi związkami i witaminami, które mogą pobudzać wzrost włosów. Obejmuje to witaminę C, która ma silne właściwości antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze mogą pomóc chronić mieszki włosowe przed uszkodzeniem przez szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Te cząsteczki istnieją naturalnie w ciele i środowisku.

Ponadto organizm wykorzystuje witaminę C do produkcji kolagenu, białka, które pomaga wzmocnić włosy, aby zapobiec ich łamliwości. Co więcej, witamina C pomaga w absorpcji żelaza z diety. Niski poziom żelaza może powodować anemię związaną z wypadaniem włosów .

PODSUMOWANIE: Jagody są pełne związków takich jak przeciwutleniacze i witaminy, które mogą promować porost włosów.

3. Szpinak

Szpinak to zdrowe, zielone warzywo, które jest pełne pożytecznych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, żelazo i witaminy A i C, które mogą promować wzrost włosów. Witamina A pomaga gruczołom skóry wytwarzać sebum. Ta oleista substancja pomaga nawilżyć skórę głowy, aby włosy były zdrowe. 30 g szpinaku zapewnia do 54% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

Szpinak jest również doskonałym źródłem żelaza na bazie roślin, niezbędnym do porostu włosów. Żelazo pomaga krwinkom czerwonym przenosić tlen w organizmie, aby zwiększyć metabolizm i wspomóc wzrost. Co więcej, niedobory żelaza zostały powiązane z utratą włosów.

PODSUMOWANIE: Szpinak jest wypełniony folianem, żelazem i witaminami A i C, które mogą promować wzrost włosów. Niedobór tych składników może prowadzić do utraty włosów.

4. Tłuste ryby

Tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź i makrela mają składniki odżywcze, które mogą promować porost włosów. Są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są związane ze wzrostem włosów.

Badanie przeprowadzone u 120 kobiet wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz przeciwutleniacze zmniejszyło wypadanie włosów i zwiększyło ich gęstość.

Tłuste ryby są także doskonałym źródłem witamin, witamin D3 i B, które pomagają promować silne i zdrowe włosy.

PODSUMOWANIE: Tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź i makrela są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zostały powiązane z poprawą wzrostu włosów i ich gęstości.

5. Słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki są doskonałym źródłem beta-karotenu. Organizm przekształca ten związek w witaminę A, która wiąże się z dobrym zdrowiem włosów. Średni słodki ziemniak (około 114 g) zawiera wystarczającą ilość beta-karotenu, aby zapewnić ponad czterokrotność dziennych potrzeb witaminy A.

Badania wykazały, że witamina A wspomaga produkcję sebum, które pomaga utrzymać zdrowe włosy. Co więcej, witamina A może również przyspieszyć tempo wzrostu włosów i sprzyjać wzrostowi gęstszych włosów, jednocześnie zapobiegając regresji pozostałych mieszków włosowych.

PODSUMOWANIE: Słodkie ziemniaki są napełnione witaminą A, która pomaga w produkcji sebum.

6. Awokado

Awokado jest smaczne, pożywne i stanowi doskonałe źródło zdrowych tłuszczów. Jest również doskonałym źródłem witaminy E, która może promować porost włosów. Jedno średnie awokado (około 200 g) dostarcza 21% dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

Podobnie jak witamina C, witamina E jest przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczać stres oksydacyjny poprzez neutralizację wolnych rodników. Witamina E chroni również obszary skóry, takie jak skóra głowy, przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami. Uszkodzona skóra na głowie może spowodować pogorszenie jakości włosów i zmniejszenie liczby mieszków włosowych.

Co więcej, awokado jest doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te nie mogą być wytwarzane przez organizm, ale są niezbędnymi cegiełkami w komórkach. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych wiąże się z utratą włosów.

PODSUMOWANIE: Awokado jest bogate w witaminę E, przeciwutleniacz, który może promować wzrost włosów. Dodatkowo są doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wydają się być kluczowe dla wzrostu włosów.

7. Orzechy

Orzechy są smaczne, wygodne i zawierają wiele składników odżywczych, które mogą promować porost włosów. Na przykład 28 g migdałów zapewnia imponujące 37% dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

Co więcej, zapewniają również szeroką gamę witamin z grupy B, cynku i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niedobór tych składników odżywczych związany jest z wypadaniem włosów.

Orzechy są również powiązane z szeroką gamą innych korzyści zdrowotnych poza wzrostem włosów, w tym z mniejszym stanem zapalnym i mniejszym ryzykiem chorób serca.

PODSUMOWANIE: Orzechy są wypełnione substancjami odżywczymi, takimi jak witamina E, witaminy z grupy B, cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, z których wszystkie mogą promować porost włosów i są powiązane z wieloma innymi korzyściami zdrowotnymi.

8. Nasiona

Nasiona dostarczają ogromną ilość składników odżywczych o stosunkowo niewielkiej ilości kalorii. Wiele z tych składników odżywczych może również promować wzrost włosów. Należą do nich witamina E, cynk i selen. 28 g nasion słonecznika dostarcza prawie 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę E, z szeroką gamą witamin z grupy B zdrowych dla włosów.

Co więcej, niektóre nasiona, takie jak nasiona lnu i nasiona chia również dostarczają kwasy tłuszczowe omega-3. 28-gramowa porcja siemienia lnianego dostarcza 6 388 mg kwasów tłuszczowych omega-3.

Aby uzyskać jak najszerszą gamę składników odżywczych najlepiej skonsumować mieszaninę nasion.

PODSUMOWANIE: Podobnie jak orzechy, nasiona są bogate w witaminę E i inne składniki odżywcze, które mogą promować wzrost włosów. Niektóre nasiona zawierają również omega-3, które zostały powiązane z porostem włosów.

9. Słodka papryka

Słodka papryka jest doskonałym źródłem witaminy C, która może wspomagać porost włosów. W rzeczywistości jedna żółta papryka dostarcza prawie 5,5 razy więcej witaminy C niż pomarańcza. Witamina C pomaga promować produkcję kolagenu, co może pomóc wzmocnić pasma włosów. Jest także silnym przeciwutleniaczem, który chroni pasma włosów przed stresem oksydacyjnym.

Co więcej, słodka papryka jest również doskonałym źródłem witaminy A. Witamina ta może przyspieszyć porost włosów, jednocześnie pobudzając produkcję sebum, co pomaga utrzymać zdrowe włosy.

PODSUMOWANIE: Słodka papryka jest bogatym źródłem witamin A i C, dwóch składników odżywczych, które pomagają utrzymać włosy w dobrym zdrowiu i mogą wspomagać wzrost włosów.

10. Ostrygi

Ostrygi są jednym z najlepszych źródeł cynku. Jest minerałem, który wspomaga wzrost i regenerację włosów. Brak cynku w diecie może powodować łysienie telogenowe, powszechną, lecz odwracalną postać wypadania włosów spowodowaną brakiem składników odżywczych w diecie. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementu cynku może odwrócić skutki wypadania włosów spowodowane niedoborem cynku.

Jednakże zażywanie zbyt dużej ilości cynku może również sprzyjać utracie włosów. Właśnie dlatego pozyskiwanie cynku z pokarmów takich jak ostrygi może być lepsze niż przyjmowanie suplementów, ponieważ żywność dostarcza cynk w małych, ale zdrowych dawkach.

PODSUMOWANIE: Ostrygi są jednym z najlepszych źródeł cynku w diecie. Ten minerał wspomaga porost włosów i cykl naprawczy.

11. Krewetki

Krewetki to popularne skorupiaki bogate w wiele składników odżywczych, które mogą stymulować wzrost włosów.

Na przykład, krewetki są doskonałym źródłem białka, witamin z grupy B, cynku, żelaza i witaminy D. Co ciekawe, badania powiązały niedobór witaminy D3 z utratą włosów.

Pomimo bardzo niskiej zawartości tłuszczu, krewetki dostarczają również niewielką ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Diety bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 wiązały się z poprawą wzrostu włosów.

PODSUMOWANIE: Krewetki są doskonałym źródłem białka, witamin z grupy B, cynku, żelaza i witaminy D, które mogą wspomagać wzrost włosów.

12. Fasola

Fasola jest doskonałym źródłem białka pochodzenia roślinnego, niezbędnego do porostu włosów. Podobnie jak ostrygi, fasola jest dobrym źródłem cynku, który wspomaga wzrost i regenerację włosów. 100-gramowa porcja czarnej fasoli zapewnia 7% dziennego zapotrzebowania na cynk.

Oprócz tych wszystkich korzyści fasola jest bardzo wszechstronna i niedroga, co czyni ją łatwym dodatkiem do diety.

PODSUMOWANIE: Fasola jest doskonałym źródłem białka, żelaza, cynku i biotyny, które są niezbędne dla optymalnego zdrowia włosów. Razem mogą wspomagać porost włosów.

13. Soja

Badania wykazały, że związki w soi mogą sprzyjać wzrostowi włosów. Jednym z tych związków jest spermidyna, która jest bogata w soj. Na przykład badanie 100 zdrowych osób wykazało, że suplement diety na bazie spermidyny przedłużył fazę aktywnego wzrostu włosów zwaną fazą anagenu. Im dłużej mieszek włosowy pozostanie w fazie anagenu, tym dłużej będzie rosnąć włos.

PODSUMOWANIE: Soja jest jednym z najlepszych źródeł spermidyny, związku, który może przedłużyć aktywną fazę wzrostu włosów.

14. Mięso

Mięso jest podstawowym składnikiem diety wielu osób i jest bogate w składniki odżywcze, które mogą wspomagać porost włosów. Białko w mięsie pomaga w rozwoju i pomaga naprawić i wzmocnić mieszki włosowe. Stek z polędwicy wołowej o wadze 100 g dostarcza, aż 29 g białka.

W szczególności czerwone mięso jest bogate w rodzaj łatwo wchłanianego żelaza. Ten minerał pomaga krwinkom czerwonym dostarczać tlen do wszystkich komórek w organizmie, w tym do mieszków włosowych. Niedobory białka i żelaza wiążą się z wypadaniem włosów.

PODSUMOWANIE: Mięso jest doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne dla zdrowych, silnych włosów. Szczególnie czerwone mięso jest bogate w żelazo, które może wspomagać wzrost włosów.

Podsumowanie

To co jesz może mieć ogromny wpływ na zdrowie twoich włosów. Brak odpowiednich składników odżywczych, w tym witamin A, C, D i E, cynku, witamin z grupy B, żelaza, biotyny, białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych może spowolnić wzrost włosów, a nawet powodować utratę włosów.

Na szczęście skorygowanie niedoboru któregokolwiek z tych składników może pomóc w leczeniu wypadania włosów i zwiększeniu tempa wzrostu włosów. Jeśli uważasz, że brakuje Ci któregokolwiek z tych składników odżywczych, spróbuj dodać niektóre z powyższych pokarmów do swojej diety.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: