Strona głównaWłaściwości zdrowotneCzy kawa jest zdrowa? Poznaj 7 powodów, aby pić ją każdego dnia

Czy kawa jest zdrowa? Poznaj 7 powodów, aby pić ją każdego dnia


Kawa nie jest tylko po prostu smaczna i energetyzująca – może być również bardzo dobra dla Ciebie. Posiada ona wiele właściwości zdrowotnych.

W ostatnich latach naukowcy badali wpływ kawy na różne aspekty zdrowia. Ich wyniki były niesamowite.

Oto 7 powodów, dla których kawa może być jednym z najzdrowszych napojów na świecie.

1. Kawa może sprawić, że będziesz mądrzejszy

Kawa nie tylko nie pozwala ci zasnąć – może również sprawić, że będziesz mądrzejszy. Aktywnym składnikiem kawy jest kofeina, która jest stymulantem i najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie.

Kofeina działa w twoim mózgu, blokując działanie hamującego neuroprzekaźnika zwanego adenozyną. Blokując hamujące działanie adenozyny, kofeina w rzeczywistości zwiększa wypalanie neuronów w mózgu i uwalnianie innych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i norepinefryna.

W wielu kontrolowanych badaniach badano wpływ kofeiny na mózg, wykazując, że kofeina może tymczasowo poprawić nastrój, czas reakcji, pamięć, czujność i ogólną funkcję mózgu.

2. Pomaga spalić tłuszcz i poprawia sprawność fizyczną

Jest dobry powód, dla którego znajdziesz kofeinę w większości komercyjnych suplementów spalających tłuszcz. Kofeina częściowo ze względu na działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, podnosi metabolizm i zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych.


Może również poprawić wydajność sportową na kilka sposobów, w tym poprzez mobilizację kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej. W dwóch osobnych metaanalizach okazało się, że kofeina zwiększa wydajność wysiłkową średnio o 11-12%.

Sprawdź To!  8 zastosowań i korzyści z octu jabłkowego

3. Może radykalnie obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest chorobą związaną ze stylem życia, która osiągnęła rozmiary epidemii. W ciągu kilku dziesięcioleci wzrosła dziesięciokrotnie, a obecnie dotyka około 300 milionów ludzi. Choroba ta charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi spowodowanym opornością na insulinę lub niezdolnością do wytwarzania insuliny.

Sprawdź To!  Czy masło orzechowe jest zdrowe? Jakie ma właściwości i ile kalorii

W badaniach obserwacyjnych kawa była wielokrotnie powiązana z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Zmniejszenie ryzyka wynosi od 23%, aż do 67%.W obszernym artykule przeglądowym przeanalizowano 18 badań z udziałem 457 922 uczestników. Każda dodatkowa filiżanka kawy dziennie zmniejszała ryzyko cukrzycy typu 2 o 7%.

4. Może obniżyć ryzyko Alzheimera i Parkinsona

Kawa nie tylko sprawi, że będziesz mądrzejszy na krótką metę, ale może również chronić mózg w starszym wieku. Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną demencji.

W badaniach prospektywnych osoby pijące kawę mają do 60% mniejsze ryzyko choroby Alzheimera i demencji.

Parkinson to drugie najczęstsze zaburzenie neurodegeneracyjne, charakteryzujące się śmiercią neuronów generujących dopaminę w mózgu. Kawa może obniżyć ryzyko Parkinsona o 32-60%.

5. Może być wyjątkowo dobra dla Twojej wątroby

Wątroba jest niezwykłym narządem, który wykonuje setki ważnych funkcji w twoim ciele. Jest podatna na nowoczesne pułapki żywieniowe, takie jak spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu lub fruktozy.

Marskość jest końcowym etapem uszkodzenia wątroby spowodowanego chorobami, takimi jak alkoholizm i zapalenie wątroby, gdzie tkanka wątroby została w znacznym stopniu zastąpiona tkanką bliznowatą.

Sprawdź To!  Komosa ryżowa (Quinoa): właściwości i korzyści zdrowotne, kalorie

Wiele badań wykazało, że kawa może obniżyć ryzyko marskości nawet o 80%. Ci, którzy pili 4 lub więcej filiżanek dziennie, odczuli najsilniejszy efekt. Kawa może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby o około 40%.

6. Kawa może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci

Wielu ludzi nadal wydaje się, że kawa jest niezdrowa. Nie jest to zaskakujące, ponieważ powszechna mądrość jest sprzeczna z tym, co mówią badania. Ale kawa może rzeczywiście pomóc ci żyć dłużej.

Sprawdź To!  Dlaczego wodorosty są super zdrowe? Skarbnica zdrowia i urody

W dużym badaniu prospektywnym picie kawy wiązało się z niższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn. Ten efekt jest szczególnie duży u osób z cukrzycą typu 2. Jedno z badań wykazało, że osoby pijące kawę miały o 30% niższe ryzyko zgonu w ciągu 20 lat.

7. Składniki odżywcze i przeciwutleniacze

Kawa to nie tylko czarna woda. Wiele składników odżywczych w ziarnach kawy sprawia, że ​​są one także dostępne w końcowym napoju, który w rzeczywistości zawiera przyzwoitą ilość witamin i minerałów.

Jedna filiżanka kawy zawiera:

  • 6% RDA dla kwasu pantotenowego (witamina B5)
  • 11% RDA dla ryboflawiny (witamina B2)
  • 2% RDA dla niacyny (B3) i tiaminy (B1)
  • 3% RDA dla potasu i manganu

RDA- dzienne zalecane spożycie

To może nie wydawać się dużo, ale jeśli pijesz kilka filiżanek kawy dziennie, to szybko się sumuje. Ale to nie wszystko. Kawa zawiera również ogromne ilości przeciwutleniaczy.

Sprawdź To!  Dlaczego wodorosty są super zdrowe? Skarbnica zdrowia i urody

W rzeczywistości kawa jest jednym z największych źródeł przeciwutleniaczy w zachodniej diecie, a nawet przewyższa wiele owoców i warzyw.

Kawa podsumowanie

Nawet jeśli umiarkowane ilości kawy są dobre dla ciebie, picie zbyt dużej ilości może być nadal szkodliwe.

Wiele z powyższych badań miało charakter obserwacyjny. Takie badania mogą jedynie wskazywać na związek, ale nie mogą udowodnić, że kawa spowodowała korzyści.

Jeśli chcesz zapewnić potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z kawy, unikaj dodawania cukru. A jeśli picie kawy ma wpływ na twój sen, nie pij jej od 14-stej godziny.

Sprawdź To!  Woda alkaliczna: wspaniałe korzyści dla zdrowia czy drogie oszustwo?loading...
loading...
>