Czy kawa jest zdrowa? Poznaj 7 powodów, aby pić ją każdego dnia

Kawa nie jest tylko po prostu smaczna i energetyzująca – może być również bardzo dobra dla Ciebie. Posiada ona wiele właściwości zdrowotnych.

W ostatnich latach naukowcy badali wpływ kawy na różne aspekty zdrowia. Ich wyniki były niesamowite.

Oto 7 powodów, dla których kawa może być jednym z najzdrowszych napojów na świecie.

1. Kawa może sprawić, że będziesz mądrzejszy

Kawa nie tylko nie pozwala ci zasnąć – może również sprawić, że będziesz mądrzejszy. Aktywnym składnikiem kawy jest kofeina, która jest stymulantem i najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie.

Kofeina działa w twoim mózgu, blokując działanie hamującego neuroprzekaźnika zwanego adenozyną. Blokując hamujące działanie adenozyny, kofeina w rzeczywistości zwiększa wypalanie neuronów w mózgu i uwalnianie innych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i norepinefryna.

W wielu kontrolowanych badaniach badano wpływ kofeiny na mózg, wykazując, że kofeina może tymczasowo poprawić nastrój, czas reakcji, pamięć, czujność i ogólną funkcję mózgu.

2. Pomaga spalić tłuszcz i poprawia sprawność fizyczną

Jest dobry powód, dla którego znajdziesz kofeinę w większości komercyjnych suplementów spalających tłuszcz. Kofeina częściowo ze względu na działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, podnosi metabolizm i zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych.

Może również poprawić wydajność sportową na kilka sposobów, w tym poprzez mobilizację kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej. W dwóch osobnych metaanalizach okazało się, że kofeina zwiększa wydajność wysiłkową średnio o 11-12%.

3. Może radykalnie obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest chorobą związaną ze stylem życia, która osiągnęła rozmiary epidemii. W ciągu kilku dziesięcioleci wzrosła dziesięciokrotnie, a obecnie dotyka około 300 milionów ludzi. Choroba ta charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi spowodowanym opornością na insulinę lub niezdolnością do wytwarzania insuliny.

W badaniach obserwacyjnych kawa była wielokrotnie powiązana z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Zmniejszenie ryzyka wynosi od 23%, aż do 67%.

W obszernym artykule przeglądowym przeanalizowano 18 badań z udziałem 457 922 uczestników. Każda dodatkowa filiżanka kawy dziennie zmniejszała ryzyko cukrzycy typu 2 o 7%.

4. Może obniżyć ryzyko Alzheimera i Parkinsona

Kawa nie tylko sprawi, że będziesz mądrzejszy na krótką metę, ale może również chronić mózg w starszym wieku. Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną demencji.

W badaniach prospektywnych osoby pijące kawę mają do 60% mniejsze ryzyko choroby Alzheimera i demencji.

Parkinson to drugie najczęstsze zaburzenie neurodegeneracyjne, charakteryzujące się śmiercią neuronów generujących dopaminę w mózgu. Kawa może obniżyć ryzyko Parkinsona o 32-60%.

5. Może być wyjątkowo dobra dla Twojej wątroby

Wątroba jest niezwykłym narządem, który wykonuje setki ważnych funkcji w twoim ciele. Jest podatna na nowoczesne pułapki żywieniowe, takie jak spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu lub fruktozy.

Marskość jest końcowym etapem uszkodzenia wątroby spowodowanego chorobami, takimi jak alkoholizm i zapalenie wątroby, gdzie tkanka wątroby została w znacznym stopniu zastąpiona tkanką bliznowatą.

Wiele badań wykazało, że kawa może obniżyć ryzyko marskości nawet o 80%. Ci, którzy pili 4 lub więcej filiżanek dziennie, odczuli najsilniejszy efekt. Kawa może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby o około 40%.

6. Kawa może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci

Wielu ludzi nadal wydaje się, że kawa jest niezdrowa. Nie jest to zaskakujące, ponieważ powszechna mądrość jest sprzeczna z tym, co mówią badania. Ale kawa może rzeczywiście pomóc ci żyć dłużej.

W dużym badaniu prospektywnym picie kawy wiązało się z niższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn. Ten efekt jest szczególnie duży u osób z cukrzycą typu 2. Jedno z badań wykazało, że osoby pijące kawę miały o 30% niższe ryzyko zgonu w ciągu 20 lat.

7. Składniki odżywcze i przeciwutleniacze

Kawa to nie tylko czarna woda. Wiele składników odżywczych w ziarnach kawy sprawia, że ​​są one także dostępne w końcowym napoju, który w rzeczywistości zawiera przyzwoitą ilość witamin i minerałów.

Jedna filiżanka kawy zawiera:

  • 6% RDA dla kwasu pantotenowego (witamina B5)
  • 11% RDA dla ryboflawiny (witamina B2)
  • 2% RDA dla niacyny (B3) i tiaminy (B1)
  • 3% RDA dla potasu i manganu

RDA- dzienne zalecane spożycie

To może nie wydawać się dużo, ale jeśli pijesz kilka filiżanek kawy dziennie, to szybko się sumuje. Ale to nie wszystko. Kawa zawiera również ogromne ilości przeciwutleniaczy.

W rzeczywistości kawa jest jednym z największych źródeł przeciwutleniaczy w zachodniej diecie, a nawet przewyższa wiele owoców i warzyw.

Kawa podsumowanie

Nawet jeśli umiarkowane ilości kawy są dobre dla ciebie, picie zbyt dużej ilości może być nadal szkodliwe.

Wiele z powyższych badań miało charakter obserwacyjny. Takie badania mogą jedynie wskazywać na związek, ale nie mogą udowodnić, że kawa spowodowała korzyści.

Jeśli chcesz zapewnić potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z kawy, unikaj dodawania cukru. A jeśli picie kawy ma wpływ na twój sen, nie pij jej od 14-stej godziny.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Połóż lód w tym punkcie i zobacz co się stanie

Chińska medycyna postrzega nasze ciało jako system energetyczny, który można stymulować poprzez akupunkturę i masaż. Te techniki mogą wpływać na nasz przepływ energii i poprawiać...

Jedna filiżanka tego napoju sprawi, że Twój brzuch stanie się płaski

Ten niesamowity napój pomoże stracić Ci 4 kg i zmniejszyć obwód pasa o 10 cm w zaledwie siedem dni.Składniki:1 cytryna 1 ogórekŚwieży imbir 8 szklanek wody filtrowanejInstrukcje:Umyj...

Ten jeden owoc zabija złośliwe komórki 12 różnych typów raka

Jak zareagowałbyś gdybyśmy powiedzieli ci, że ekstrakt z jednego owocu może zahamować wzrost komórek nowotworowych 12 różnych typów raka?Jeśli słuchamy mediów głównego nurtu, owoce...

Czy powinieneś pić wodę alkaliczną, aby zrównoważyć pH ciała i zmniejszyć ryzyko raka?

Nie ma innej straszniejszej choroby o tak silnej naturze zabijania jak rak. Nawet po wczesnym zdiagnozowaniu ma wielką moc zabijania ludzi. Prawdopodobnie słyszałeś jednak,...

Skutki uboczne farbowania włosów: czy powoduje raka?

Biorąc pod uwagę, że przemysł kosmetyczny pojawia się na linii ognia od czasu do czasu ze względu na możliwe szkodliwe działanie chemikaliów stosowanych w...

Jak wykorzystać alkohol i rozmaryn w celu usunięcia cellulitu

Cellulit jest powszechnym stanem, który pojawia się, gdy masz problemy z krążeniem albo układem limfatycznym. Charakteryzuje się tworzeniem małych guzków tłuszczu pod powierzchnią skóry, które wyglądają...

Co dzieje się wewnątrz ciała w ciągu 2 godzin po spożyciu imbiru

Imbir jest jednym z naturalnych produktów, który przynosi bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia. W tym momencie masz możliwość sprawdzić, co dzieje się z Tobą...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych miodu

Miód jest słodkim płynem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru, który zbierają z kwiatów poprzez skomplikowany proces regurgitacji i parowania. Miód składa się z glukozy, fruktozy...

Naucz się używać sody oczyszczonej do leczenia grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest infekcją wywołaną przez grzyby przypominające dermatofit, które łatwo rozprzestrzeniają się na dłoniach i stopach.Ponieważ Twoje kończyny są regularnie wystawione na działanie...

Myj twarz olejem kokosowy każdego dnia, rezultat jest szokujący

Olej kokosowy jest niesamowitym składnikiem, jeśli chodzi o wyeliminowanie zmarszczek i głębokie oczyszczanie porów. Co więcej, może również zapobiec trądzikowi i zaskórnikom,  z którymi...