Strona głównaZdrowieDomowe sposoby na zapalenie, ból ucha. Co zrobić kiedy boli ucho?

Domowe sposoby na zapalenie, ból ucha. Co zrobić kiedy boli ucho?

Ból ucha często jest nie do zniesienia, utrudnia sen, jedzenie lub robienie czegokolwiek. Szczególnie dzieciom trudno jest poradzić sobie z bólem ucha.

Osoby, które cierpią na ból ucha zawsze powinny porozmawiać z lekarzem, zwłaszcza kiedy dzieje się to po raz pierwszy. Istnieją jednak środki, które ludzie mogą stosować w domu kiedy chcą złagodzić ból ucha.

W tym artykule opisano dziewięć skutecznych domowych sposobów na ból ucha, które mogą pomóc osobom cierpiącym na ta przypadłość.

Ból ucha przyczyny

Ból ucha może być łagodny, ale infekcja ucha może powodować zwiększenie bólu.
Infekcje ucha są najczęstszą przyczyną bólu ucha. Kiedy ucho zostaje zainfekowane, zapalenie i nagromadzenie ciśnienia powodują ból, który może być intensywny.

Ludzie z infekcjami ucha często mają inne objawy, takie jak ból zatok lub ból gardła, ponieważ infekcje z pobliskich obszarów mogą wpływać na ucho. Infekcja ucha może być również stanem niezależnym. Większość infekcji ucha jest bakteryjna, a nie wirusowa.

Tylko lekarz może zdiagnozować infekcję ucha. Ludzie nie powinni przyjmować antybiotyków bez recepty lub zakładać, że objawy są spowodowane zakażeniem ucha.

Jednak uszy nie zawsze są główną przyczyną infekcji ucha. Inne stany mogą również powodować ból ucha.

Należą do nich:

 • Inny ból : może to być infekcja lub zapalenie w innym miejscu ciała. Na przykład bóle zębów mogą powodować ból w uszach.
 • Stany przewlekłe : obejmują dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ).
 • Infekcje skóry : Jeśli są w uchu lub wokół niego.
 • Reakcje alergiczne : Mogą to być różne rzeczy, takie jak mydło, szampon lub kolczyki.
 • Woda : Może powodować ból, jeśli zostanie uwięziona w uchu.
 • Ciśnienie : zmiany wysokości mogą wpływać na ciśnienie w uszach.

Nieleczone infekcje ucha mogą rozprzestrzeniać się na szczękę i inne obszary ciała. Mogą również uszkodzić samo ucho i mogą powodować niebezpiecznie wysokie gorączki.

Jeżeli objawy są obecne i nie ustąpią same w ciągu jednego lub dwóch dni należy porozmawiać z lekarzem. Jeśli ból jest intensywny, towarzyszy mu wysoka gorączka lub obejmuje ubytek słuchu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Domowe sposoby na ból ucha

Jeśli ból ucha nie jest ciężki lub jeśli osoba czeka na zastosowanie leczenia może chcieć wypróbować domowe sposoby na zapalenie ucha.

Oto seria dziewięciu skutecznych środków dla osób doświadczających bólu ucha:

1. Leki dostępne bez recepty

Leki przeciwzapalne mogą pomóc złagodzić ból i dyskomfort.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty mogą przejściowo zmniejszyć ból ucha. Osoby doświadczające bólu ucha mogą spróbować:

 • ibuprofen
 • acetaminofen
 • aspiryna

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest bezpieczne podawanie aspiryny niemowlętom i małym dzieciom. Wynika to z ryzyka potencjalnie zagrażającego życiu stanu zwanego syndromem Reye’a.

Leki te mogą powodować poważne skutki uboczne u niemowląt i małych dzieci. Należy również zauważyć, że dawkowanie dla dzieci jest często znacznie niższe niż właściwe dawkowanie dla dorosłych.

2. Ciepło

Co na ból ucha? Ciepło z elektrycznej poduszki może zmniejszyć stan zapalny i ból ucha.

Zastosuj gorącą podkładkę do ucha na 20 minut. Aby uzyskać najlepsze wyniki, ludzie powinni także dotykać szyi i gardła.

Poduszka grzewcza nie powinna być nieznośnie gorąca. Ludzie nigdy nie powinni zasypiać z podkładką grzewczą ani pozwalać dziecku na używanie jej bez nadzoru osoby dorosłej.

3. Zimno

Zimny okład może pomóc w bólu ucha. Spróbuj włożyć lód w foliowy woreczek, a następnie przykryć go cienką szmatką. Trzymaj to przy uchu i obszarze bezpośrednio pod uchem przez 20 minut.

Zimno nie powinno boleć, a rodzice nigdy nie powinni nakładać lodu bezpośrednio na skórę swoich dzieci.

Niektórzy uważają, że ciepło zapewnia większą ulgę niż zimno. Dla innych naprzemienne ciepłe i zimne okłady (20 minut na gorąco, a następnie 20 minut na zimno) zapewniają najlepszą ulgę w bólu.

4. Krople do uszu

Krople do uszu mogą zmniejszyć ciśnienie w uchu spowodowane przez płyn i woskowinę.

Ludzie powinni uważnie przeczytać wskazówki i porozmawiać z lekarzem przed użyciem kropli do uszu u dziecka.

Krople do uszu nie zastępują kropli do uszu na receptę lub antybiotyków, więc ludzie powinni używać ich tylko przez kilka dni. Jeśli objawy powrócą należy skontaktować się z lekarzem.

5. Masaż

Kolejny sposób na ból ucha to delikatny masaż. Ludzie mogą masować obszar tkliwy, a także otaczające mięśnie. Na przykład, jeśli obszar za uchem boli spróbuj masować mięśnie żuchwy i szyi. Masaż może również pomóc w bólu infekcji ucha.

 • Używając ruchu w dół, wywieraj nacisk zaczynający się tuż za uszami i na szyi.
 • Kontynuując nacisk w dół, posuwaj się naprzód do przodu uszu.

Ten rodzaj masażu może pomóc odprowadzić nadmiar płynu z uszu i zapobiec pogorszeniu się bólu.

6. Czosnek

Jedząc ząbek czosnku dziennie może pomóc zapobiegać infekcjom ucha.
Czosnek jest od dawna stosowany w medycynie ludowej do łagodzenia bólu. Niektóre badania sugerują, że ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą zwalczać infekcje.

Ludzie nie powinni stosować go jako substytutu antybiotyków zalecanych przez lekarza. Zamiast tego należy rozważyć dodanie czosnku do reżimu antybiotykowego w celu przyspieszenia ulgi. Aby zapobiec infekcjom ucha, spróbuj jeść ząbek czosnku każdego dnia.

Czosnkowy olej na ból ucha może również zmniejszyć ból i zapobiec pogorszeniu się infekcji. Gotuj dwa lub trzy ząbki w dwóch łyżkach oleju musztardowego lub sezamowego do uzyskania brązowego koloru, następnie odcedź mieszankę. Zastosuj kroplę lub dwie do każdego ucha.

7. Cebula

Podobnie jak czosnek, cebula może pomóc w walce z infekcją i zmniejszyć ból. Podobnie jak czosnek, cebula nie zastępuje pomocy medycznej.

Podgrzej cebulę w kuchence mikrofalowej przez minutę lub dwie. Następnie odcedź płyn i umieść kilka kropli w uchu. Połóż się na 10 minut, a następnie pozwól cieczy wypłynąć z ucha. Powtórz to w razie potrzeby.

8. Ssanie

Ssanie może pomóc zmniejszyć ciśnienie w trąbce Eustachiusza, oferując pewną ulgę.

Dzieci karmione piersią mogą czuć się lepiej, gdy są karmione tak często, jak to możliwe. Dorośli i dzieci mogą ssać twarde cukierki.

9. Mleko z piersi

Mleko matki ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Niektóre badania sugerują, że mleko matki zmienia się w zależności od drobnoustrojów, na które dziecko jest narażone.

Oznacza to, że mleko matki jest najskuteczniejsze dla niemowląt. Jednak niektóre źródła sugerują,że mleko matki może nawet pomóc dorosłym. Niemowlęta i dzieci powinny kontynuować karmienie, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z mleka matki.

U dzieci karmiących piersią, a także u dzieci i dorosłych pomocne może być miejscowe stosowanie mleka matki. Nawet jeśli tak się nie dzieje, mało prawdopodobne jest, aby mleko matki wywoływało poważne skutki uboczne.

Można spróbować upuścić kilka kropli mleka do każdego uchu i powtarzać aplikację co kilka godzin w razie potrzeby.

Zobacz Też: