Strona głównaZdrowieDopamina - jak zwiększyć poziom hormonu szczęścia?

Dopamina – jak zwiększyć poziom hormonu szczęścia?

Co to jest dopamina? Dopamina jest ważnym przekaźnikiem chemicznym w mózgu, który ma wiele funkcji. Jest zaangażowana w motywację, pamięć, uwagę, a nawet regulację ruchów ciała.

Dopamina działanie? Gdy jest uwalniana w dużych ilościach, tworzy uczucie przyjemności, co motywuje cię do powtarzania określonego zachowania.

- Advertisement -

Natomiast niskie poziomy dopaminy wiążą się ze zmniejszoną motywacją i mniejszym entuzjazmem dla rzeczy, które podniecają większość ludzi.

Poziomy dopaminy są zazwyczaj dobrze regulowane w obrębie układu nerwowego, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby naturalnie zwiększyć jej poziom.

Sposoby na zwiększenie poziomu dopaminy.

Jedz dużo białka

Białka składają się z mniejszych cegiełek zwanych aminokwasami. Istnieją 23 różne aminokwasy, z których niektóre mogą syntetyzować twoje ciało i inne, które musisz zdobyć z pożywienia.

Jeden aminokwas o nazwie tyrozyna odgrywa kluczową rolę w produkcji dopaminy. Enzymy w twoim ciele są zdolne do zamiany tyrozyny w dopaminę, więc posiadanie odpowiedniego poziomu tyrozyny jest ważne dla produkcji dopaminy.

Tyrozynę można również wytworzyć z innego aminokwasu zwanego fenyloalaniną. Zarówno tyrozyna, jak i fenyloalanina występują naturalnie w produktach bogatych w białko,takich jak indyk, wołowina, jaja, nabiał, soja i rośliny strączkowe.


Badania pokazują, że zwiększenie ilości tyrozyny i fenyloalaniny w diecie może zwiększyć poziom dopaminy w mózgu, co może promować głębokie myślenie i poprawić pamięć . I odwrotnie, gdy fenyloalanina i tyrozyna zostaną wyeliminowane z diety, poziom dopaminy może gwałtownie spaść.

Podczas gdy badania te pokazują, że wyjątkowo wysokie lub bardzo niskie spożycie tych aminokwasów może wpływać na poziomy dopaminy, nie wiadomo, czy normalne zmiany w spożyciu białka będą miały duży wpływ.

Jedz mniej tłuszczów nasyconych

Niektóre badania na zwierzętach wykazały, że tłuszcze nasycone, takie jak tłuszcze zwierzęce, masło, pełnotłusty nabiał, olej palmowy i olej kokosowy mogą zakłócać sygnalizację dopaminy w mózgu, gdy są spożywane w bardzo dużych ilościach. Do tej pory badania te były prowadzone tylko na szczurach, ale wyniki są intrygujące.Jedno z badań wykazało, że szczury, które spożywały 50% kalorii z tłuszczów nasyconych, zmniejszyły sygnalizację dopaminową w obszarach nagradzania mózgu, w porównaniu do zwierząt otrzymujących taką samą ilość kalorii z nienasyconego tłuszczu.

Co ciekawe, zmiany te wystąpiły nawet bez różnicy w wadze, zawartości tłuszczu w organizmie, hormonów lub poziomu cukru we krwi. Niektórzy badacze stawiają hipotezę, że diety bogate w tłuszcze nasycone mogą zwiększać stan zapalny w organizmie, co prowadzi do zmian w układzie dopaminowym, ale potrzeba więcej badań.

Spożywaj probiotyki

W ostatnich latach naukowcy odkryli, że jelita i mózg są ze sobą ściśle powiązane. W rzeczywistości jelito jest czasami nazywane „drugim mózgiem”, ponieważ zawiera dużą liczbę komórek nerwowych, które wytwarzają wiele cząsteczek sygnałowych neuroprzekaźników, w tym dopaminę.

Jest teraz jasne, że niektóre gatunki bakterii żyjące w twoim jelitach są również zdolne do wytwarzania dopaminy, co może wpływać na nastrój i zachowanie.

Badania w tej dziedzinie są ograniczone. Wiele badań wskazuje jednak, że niektóre szczepy bakterii po spożyciu w wystarczająco dużych ilościach mogą zmniejszyć objawy lęku i depresji zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Pomimo wyraźnego związku między nastrojem, probiotykami i zdrowiem jelit, nie jest on jeszcze dobrze poznany. Jest prawdopodobne, że produkcja dopaminy odgrywa rolę w poprawie nastroju przez probiotyki, ale potrzeba więcej badań, aby określić, jak znaczący jest ten efekt.

Jedz aksamitne ziarno

Świerzbiec właściwy, znany również jako pruriens Mucuna zawiera naturalnie wysoki poziom aminokwasu L-dopa, cząsteczki prekursora dopaminy.

Badania pokazują, że spożywanie tych ziaren może naturalnie podnieść poziom dopaminy, szczególnie u osób z chorobą Parkinsona, zaburzeniem ruchu spowodowanym niskim poziomem dopaminy.

Jedno małe badanie z udziałem osób z chorobą Parkinsona wykazało, że spożywanie 250 gramów ugotowanych aksamitnych ziaren znacznie podniosło poziom dopaminy i zmniejszyło objawy choroby Parkinsona jedną do dwóch godzin po posiłku.

Podobnie, kilka badań dotyczących suplementów pruriens Mucuna wykazało , że mogą one być jeszcze bardziej skuteczne i trwalsze niż tradycyjne leki na chorobę Parkinsona, a także mają mniej skutków ubocznych.

Często ćwicz

Ćwiczenia są zalecane do zwiększenia poziomu endorfin i poprawy nastroju. Poprawę samopoczucia można zaobserwować już po 10 minutach aktywności tlenowej, ale po co najmniej 20 minutach jest najwyższa.

Chociaż te efekty prawdopodobnie nie są całkowicie spowodowane zmianami poziomu dopaminy, badania na zwierzętach sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć poziom dopaminy w mózgu.

Częste ćwiczenia aerobowe są również korzystne dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona, czyli stan, w którym niskie poziomy dopaminy zakłócają zdolność mózgu do kontrolowania ruchów ciała.

Kilka badań wykazało, że regularne intensywne ćwiczenia kilka razy w tygodniu znacznie poprawiają kontrolę motoryczną u osób z chorobą Parkinsona, sugerując, że może to mieć korzystny wpływ na układ dopaminowy.

Wystarczająco dużo snu

Kiedy dopamina jest uwalniana w mózgu, tworzy uczucie czujności i czuwania. Badania na zwierzętach pokazują, że dopamina uwalniana jest w dużych ilościach rano, kiedy nadejdzie pora na przebudzenie, a poziom ten naturalnie spadnie wieczorem, gdy nadejdzie pora spania. Jednak brak snu wydaje się zakłócać te naturalne rytmy.

Kiedy ludzie zmuszeni są do pozostania w stanie czuwania przez całą noc, dostępność receptorów dopaminy w mózgu zostaje dramatycznie zmniejszona następnego dnia rano. Ponieważ dopamina promuje bezsenność, zmniejszenie wrażliwości receptorów powinno ułatwić zasypianie, szczególnie po nocy bezsenności.

Słuchaj muzyki

Słuchanie muzyki może być świetnym sposobem na stymulowanie uwalniania dopaminy w mózgu. Kilka badań obrazowania mózgu wykazało, że słuchanie muzyki zwiększa aktywność w obszarach przyjemności w mózgu, które są bogate w receptory dopaminy .

W niewielkim badaniu badającym wpływ muzyki na dopaminę stwierdzono 9% wzrost poziomu dopaminy w mózgu, gdy ludzie słuchali utworów instrumentalnych, które powodowały u nich dreszcze.

Do tej pory wszystkie badania nad muzyką i dopaminą wykorzystywały utwory instrumentalne, dzięki czemu mogą być pewni, że wzrost dopaminy jest spowodowany muzyką melodyczną – a nie konkretnymi tekstami.

Medytuj

Medytacja to praktyka oczyszczania umysłu, skupiania się na sobie i pozwalania swoim myślom płynąć bez wyroku i przywiązania. Można to zrobić podczas stania, siedzenia lub nawet chodzenia, a regularna praktyka wiąże się z poprawą zdrowia psychicznego i fizycznego.

Nowe badania wykazały, że korzyści te mogą wynikać ze zwiększonego poziomu dopaminy w mózgu. Jedno z badań wykazało 64% wzrost produkcji dopaminy po medytacji przez jedną godzinę, w porównaniu do odpoczynku w ciszy.

Uważa się, że te zmiany mogą pomóc medytującym utrzymać pozytywny nastrój i pozostać zmotywowanym przez dłuższy czas. Jednak nie jest jasne, czy te działania występują tylko u doświadczonych medytujących, czy też rozpoczynających medytację.

Uzyskaj wystarczającą ilość światła słonecznego

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to stan, w którym ludzie odczuwają smutek lub depresję w okresie zimowym. Powszechnie wiadomo, że okresy słabego nasłonecznienia mogą prowadzić do obniżenia poziomu neuroprzekaźników poprawiających nastrój, w tym dopaminy.

Podczas gdy ekspozycja na słońce może zwiększać poziom dopaminy i poprawiać samopoczucie, ważne jest, aby przestrzegać wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

Dodatkowo zbyt duża ekspozycja na słońce może powodować uszkodzenie skóry i zwiększać ryzyko raka skóry. Generalnie zaleca się ograniczenie ekspozycji na słońce w godzinach szczytu, kiedy promieniowanie ultrafioletowe jest najsilniejsze.

Dopamina suplementy

Twoje ciało wymaga kilku witamin i minerałów do stworzenia dopaminy. Należą do nich żelazo, niacyna, kwas foliowy i witamina B6. Jeśli twoje ciało ma niedobór jednego lub więcej z tych składników odżywczych możesz mieć problemy z wytworzeniem wystarczającej ilości dopaminy.

Badania krwi może określić, czy masz niedobór któregokolwiek z tych składników odżywczych. Oprócz prawidłowego odżywiania, kilka innych suplementów zostało związanych ze zwiększeniem poziomu dopaminy.

Suplementy te obejmują magnez, witaminę D, kurkuminę, ekstrakt z oregano i zieloną herbatę.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Dopamina co to jest?

Dopamina jest ważnym związkiem chemicznym w mózgu, który wpływa na Twój nastrój oraz poczucie nagrody i motywacji. Pomaga również regulować ruchy ciała.

Poziomy są dobrze regulowane przez organizm, ale istnieje kilka zmian diety i stylu życia, które możesz wprowadzić, aby podnieść poziom.

Zrównoważona dieta, która zawiera odpowiednie białko, witaminy i minerały, probiotyki i umiarkowaną ilość tłuszczów nasyconych może pomóc produkować dopaminę.

Dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona, spożywanie naturalnych źródeł pokarmu L-dopa takich jak pruriens Mucunamoże pomóc przywrócić poziom dopaminy.

Ważne są również wybory stylu życia. Wydajność snu, ćwiczenia, słuchanie muzyki, medytacja i spędzanie czasu na słońcu mogą podnieść poziom dopaminy.

Ogólnie rzecz biorąc zrównoważona dieta i styl życia mogą znacznie przyczynić się do zwiększenia naturalnej produkcji dopaminy w Twoim ciele.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Serotonina co to jest?

Wysyła sygnały między twoimi komórkami nerwowymi. Serotonina występuje głównie w układzie trawiennym , chociaż występuje również w płytkach krwi i w całym ośrodkowym układzie nerwowym.

Serotonina wytwarzana jest z niezbędnego aminokwasu tryptofanu. Aminokwas ten musi przedostać się do organizmu poprzez dietę i powszechnie występuje w żywności, takiej jak orzechy, sery i czerwone mięso. Niedobór tryptofanu może prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny. Może to powodować zaburzenia nastroju, takie jak lęk lub depresja.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jaka jest różnica między dopaminą a serotoniną?

Dopamina i serotonina są neurotransmiterami. Neuroprzekaźniki są przekaźnikami chemicznymi, które regulują niezliczone funkcje i procesy w twoim ciele od snu po metabolizm.

Podczas gdy dopamina i serotonina wpływają na wiele tych samych rzeczy, robią to w nieco inny sposób. Poniżej znajdziesz obraz różnic między dopaminą a serotoniną, jeśli chodzi o depresję, trawienie, sen itp.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Dopamina, serotonina i depresja

Podobnie jak inne schorzenia psychiczne, depresja jest złożonym stanem, który jest spowodowany przez wiele czynników. Zarówno dopamina, jak i serotonina odgrywają rolę w depresji, chociaż eksperci wciąż próbują zrozumieć szczegóły.

Dopamina

Dopamina odgrywa ważną rolę w motywowaniu i nagradzaniu. Jeśli kiedykolwiek ciężko pracowałeś, aby osiągnąć cel satysfakcja, którą odczuwasz, gdy osiągasz cel wynika częściowo z nagłego przypływu dopaminy.

Niektóre z głównych objawów depresji obejmują:

 • niska motywacja
 • czujesz się bezradny
 • utrata zainteresowania rzeczami, które cię interesowały

Eksperci uważają, że te objawy są związane z dysfunkcją w obrębie układu dopaminowego. Uważają również, że dysfunkcja ta może być wywołana krótkotrwałym lub długotrwałym stresem, bólem lub urazem.

Serotonina

Naukowcy badają związek między serotoniną i depresją przez ponad pięć dekad. Chociaż początkowo wierzyli, że niski poziom serotoniny powoduje depresję, teraz wiedzą, że tak nie jest.

Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Podczas gdy niska serotonina niekoniecznie powoduje depresję, zwiększenie serotoniny poprzez zastosowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia depresji.

Wśród osób z umiarkowaną lub ciężką depresją od 40 do 60 procent osób zgłasza poprawę objawów tylko po zażyciu SSRI przez sześć do ośmiu tygodni. Sugeruje to, że po prostu zwiększenie serotoniny nie jest tym, co leczy depresję. Zamiast tego badania sugerują, że SSRI zwiększają pozytywny proces emocjonalny w czasie, powodując ogólną zmianę nastroju.

Innym czynnikiem jest to, że naukowcy odkryli, że depresja jest związana ze stanem zapalnym w organizmie. SSRI mają działanie przeciwzapalne.

[su_box title=”PODSUMOWANIE” box_color=”#00bbff”]GŁÓWNA RÓŻNICA

Dysfunkcja układu dopaminowego wiąże się z pewnymi objawami depresji, takimi jak niska motywacja. Serotonina bierze udział w procesie przetwarzania emocji, które mogą wpływać na ogólny nastrój.[/su_box]
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co z innymi chorobami psychicznymi?

Dopamina i serotonina również odgrywają role w innych stanach psychologicznych niż depresja.

Dopamina

Prawie wszystkie przyjemne doświadczenia od jedzenia dobrego posiłku po seks wiążą się z uwalnianiem dopaminy. To jest częścią tego, co czyni niektóre rzeczy uzależniającymi, takimi jak:

 • leki
 • hazard
 • zakupy

Eksperci oceniają potencjał czegoś co może przyczynić się do uzależnienia patrząc na szybkość, intensywność i niezawodność uwalniania dopaminy. Nie potrzeba długiego okresu, aby twój mózg skojarzył pewne zachowania lub substancje z dopalaniem dopaminy.

Z biegiem czasu twój układ dopaminowy może być mniej reaktywny względem substancji lub aktywności, która powodowała dużą radość. Na przykład ktoś może potrzebować więcej leku, aby uzyskać takie same efekty, jakie zapewniała kiedyś mniejsza ilość.

Eksperci uważają również, że dysfunkcja układu dopaminowego odgrywa rolę w:

 • choroba afektywna dwubiegunowa
 • schizofrenia
 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

Serotonina

W przeglądzie z 2014 r. serotonina została również powiązana z kilkoma innymi warunkami, w tym:

 • zaburzenia lękowe
 • autyzm
 • choroba afektywna dwubiegunowa

Dokładniej mówiąc, badacze stwierdzili niskie wiązanie serotoniny wśród osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD) i zaburzeniami lękowymi. Powoduje to mniej dostępnej serotoniny w mózgu.

Ponadto naukowcy odkryli, że osoby z autyzmem częściej mają niższy poziom serotoniny w niektórych obszarach mózgu.

Choroba afektywna dwubiegunowa była również związana ze zmienioną aktywnością serotoniny, co może wpływać na nasilenie czyichś objawów.

[su_box title=”PODSUMOWANIE” box_color=”#00bbff”]GŁÓWNA RÓŻNICA:

Istnieje ścisły związek między dopaminą a odczuwaniem przyjemności. Dysfunkcja układu dopaminowego może również przyczyniać się do zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i schizofrenii. Serotonina wpływa na przetwarzanie emocjonalne, które może mieć znaczący wpływ na nastrój.[/su_box]
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Dopamina, serotonina i trawienie

Nie tylko w mózgu – masz również dopaminę i serotoninę w swoim jelitach, gdzie odgrywają rolę w trawieniu.

Dopamina

Rola dopaminy w trawieniu jest złożona i słabo poznana. Jednak eksperci wiedzą, że pomaga regulować uwalnianie insuliny z trzustki.

Wpływa także na ruch w twoim jelicie cienkim i okrężnicy, aby pomóc w przenoszeniu pokarmu przez twój system. Ponadto dopamina działa ochronnie na błony śluzowe przewodu żołądkowo-jelitowego, co może pomóc w zapobieganiu wrzodom trawiennym.

Potrzebujemy więcej badań, aby w pełni zrozumieć, jak inaczej dopamina może wpływać na nasze wnętrzności.

Serotonina

Twoje jelito zawiera około 95 procent serotoniny twojego ciała. Jest uwalniana, gdy pokarm wchodzi do jelita cienkiego, gdzie pomaga stymulować skurcze, które popychają pokarm przez jelita.

Twoje jelito uwalnia dodatkowo serotoninę, kiedy jesz coś zawierającego szkodliwe bakterie lub alergen. Dodatkowa serotonina powoduje, że skurcze w jelitach poruszają się szybciej, aby pozbyć się szkodliwego pokarmu, zwykle przez wymioty lub biegunkę .

Z drugiej strony, niski poziom serotoniny związany jest z zaparciami.

W oparciu o tę wiedzę badania wykazały, że leki na bazie serotoniny mogą pomóc w leczeniu kilku schorzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego. Stosowano je także w leczeniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią.

[su_box title=”PODSUMOWANIE” box_color=”#00bbff”]GŁÓWNA RÓŻNICA:

Podczas gdy zarówno dopamina, jak i serotonina znajdują się w twoim jelitach, serotonina odgrywa znacznie większą rolę w trawieniu. Pomaga stymulować skurcze jelit, które przenoszą pokarm przez jelita.[/su_box]
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Dopamina, serotonina i sen

Twój cykl snu i czuwania jest regulowany przez mały gruczoł w mózgu zwany szyszynką. Szyszynka odbiera i interpretuje sygnały świetlne i ciemności z oczu.

Dopamina

Dopamina wiąże się z bezsennością. Leki zwiększające poziom dopaminy, takie jak kokaina i amfetamina zwykle zwiększają czujność. Ponadto choroby, które zmniejszają produkcję dopaminy, takie jak choroba Parkinsona często wywołują senność.

W szyszynce dopamina może zatrzymać działanie norepinefryny, neuroprzekaźnika zaangażowanego w produkcję i uwalnianie melatoniny. Kiedy pojawia się dopamina, szyszynka wytwarza i uwalnia mniej melatoniny, co powoduje, że jesteś bardzie energiczny.

Badanie z 2012 roku wykazało również, że brak snu zmniejsza dostępność niektórych typów receptorów dopaminy. Przy mniejszej liczbie receptorów dopamina nie ma gdzie się przyczepić, co utrudnia pozostanie w stanie czuwania.

Serotonina

Rola serotoniny w regulacji cyklu snu i czuwania jest złożona. Chociaż odgrywa ona rolę w utrzymaniu snu może również zapobiegać zasypianiu. Wpływ serotoniny na sen zależy od części mózgu, z której pochodzi, od rodzaju receptora serotoninowego, z którym się wiąże oraz od kilku innych czynników.

W części mózgu zwanej grzbietowym jądrem szwu serotonina wiąże się z bezsennością. Jednak nagromadzenie serotoniny w danym obszarze może z czasem spowodować uśpienie.

Podczas gdy serotonina wydaje się zarówno wywoływać sen, jak i rozbudzać cię, jest chemicznym prekursorem melatoniny, głównego hormonu zaangażowanego w sen. Twoje ciało potrzebuje serotoniny z szyszynki, aby wytworzyć melatoninę.

[su_box title=”PODSUMOWANIE” box_color=”#00bbff”]GŁÓWNA RÓŻNICA:

Zarówno dopamina, jak i serotonina odgrywają ważną rolę w cyklu snu i czuwania. Dopamina może hamować noradrenalinę, co powoduje, że czujesz się bardziej czujny. Serotonina bierze udział w czuwaniu, rozpoczęciu snu i zapobieganiu snu. Jest również wymagana do produkcji melatoniny.[/su_box]

7 powodów, dla których czerwone wino jest dobre dla Twojego organizmu!

Zdolność podkreślenia smaku wielu potraw i poprawy trawienia to nie jedyne zalety picia czerwonego wina. Jeśli ten napój jest Twoim pierwszym wyborem na przyjęciach...

Najpotężniejszy antybiotyk składający się tylko z dwóch składników

Ten naturalny antybiotyk, ma silne działanie przeciwzapalne, zabija wszystkie bakterie i czynniki powodujące choroby. Zaletą jest to, że w przeciwieństwie do syntetycznych antybiotyków nie powoduje...

Najsłynniejszy napój do walki z rakiem

Rak jest poważnym problemem w dzisiejszych czasach, rozprzestrzenia się szybciej niż oczekiwano z powodu współczesnego stylu życia, więc najlepszym możliwym naturalną obroną jest dobór odpowiednich składników,...

Niesamowity syrop, który poprawia pamięć, wzrok, słuch

Syrop ten pomoże w usuwaniu tłuszczu i wody z organizmu  jest on naprawdę skuteczny, jeśli połączysz go z cardio. Ponadto spożywając ten napój przyspieszysz funkcjonowanie mózgu, poprawisz...

Wypij ten napój zanim pójdziesz spać, a usuniesz wszystkie toksyny

Prezentujemy Wam domowy naturalny napój, który pozytywnie wpłynie na ogólny stan Twojego zdrowia. Pijąc go przyśpieszysz swój metabolizm, oczyścisz organizm z toksyn i pozbędziesz się tłuszcz z brzucha! Tkanka...

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) objawy, przyczyny, leczenie

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów? Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, która może powodować ból stawów i uszkodzenie całego ciała. Obrażenia stawów, które powoduje...

Zobacz jak schudnąć 6 kg w ciągu tygodnia stosując jajeczną dietę

Jajeczna dieta jest jednym z najszybszych sposobów na utratę zbędnych kilogramów i to w tydzień. Jej skuteczność polega na przyśpieszeniu procesów metabolicznych wywołanych w organizmie. Ponieważ w...

Soda oczyszczona i kurkuma – złoty środek na cienie i worki pod oczami

Soda jest niesamowitym związek z niezliczonymi zastosowaniami, dodawana jest do środków czyszczących, jednak nie ma sobie równych kiedy chodzi o poprawę urody. Kombinacja sody i kurkumy ma większy wpływ...

4 najważniejsze owoce, które mogą pomóc w zapobieganiu rakowi

Owoce to jedne z najsmaczniejszych składników spożywczych. Najlepsze jest to, że wszystkie owoce są korzystne dla naszego organizmu. Oferują one witaminy i minerały, które nasze ciało...

Złote mleko – napój, który może zmienić Twoje życie

Złote mleko - znane również jako mleko z kurkumy - to gorący indyjski napój z mlekiem i różnymi przyprawami. Może być przygotowane z mlekiem krowim lub mlekiem roślinnym zgodnie z gustami danej...

Dlaczego każdy z nas powinien sikać pod prysznicem? Ohydne? Wcale nie!

Jeżeli zdarza Ci się oddać mocz pod prysznicem, to wcale nie masz się czego wstydzić. Nikt nie mówi o tym otwarcie, ale robisz to...

10 znaków ostrzegawczych chorób serca, których nie należy ignorować

Choroba serca ma najwyższą śmiertelność w porównaniu z jakimkolwiek rodzajem raka lub chorobą przewlekłą. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia 23 mln osób umrze z...

Pozbądź się anemii, zwiększ ilość czerwonych krwinek

Czerwone krwinki odgrywają istotną rolę w organizmie, jednak z czasem one obumierają. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości nowych czerwonych krwinek może skończyć się to...

Zobacz jak uzdrowić swoje kolana, odbudować kości i stawy

Z biegiem czasu niektóre części naszego ciała stają się coraz słabsze przez co mogą pojawić się nieodwracalne uszkodzenia.  Nasze kolana zwykle cierpią najbardziej w porównaniu z innymi...

Pozbądź się brodawek dzięki temu zabiegowi z czosnku i cytryny

Brodawki to niewielkie zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).  Istnieje 70 podtypów tego wirusa. Wirus ten powoduje nagłe przyspieszenie wzrostu komórek. Z biegiem czasu produkuje bezbolesne i...

Wrastający paznokieć: przyczyny, domowe środki zaradcze i zapobieganie

Wrastający paznokieć pojawia się, gdy róg lub krawędź twoich paznokci zaczyna rosnąć w otaczającej skórze. Może to powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk. Stan ten występuje bardzo...

Sekretny przepis na piękne, gęste włosy

Wszystkie kobiety chcą, aby ich włosy były gęste, długie i mocne, ale doskonale wiadomo, że produkty do włosów w sklepach mogą kosztować sporo pieniędzy. Co powiesz...

Daj mi 10 minut, a powiem ci całą prawdę o soli himalajskiej

Sól odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją znaczące różnice między standardową, gotowaną i rafinowaną solą....

Jak wyleczyłam raka macicy. Ta 56-letnia kobieta odkryła 3-składnikową mieszaninę

Jest to prawdziwa historia o kobiecie, która z powodzeniem wyleczyła raka macicy za pomocą prostego 3-składnikowego leku.  Znalazła ten przepis online i postanowiła spróbować. Kobieta używała...

Jak pozbyć się infekcji zatok w 5 dni

Zapaleniem zatok przynosowych jest wynikiem infekcji spowodowanej przez wirusy, bakterie lub grzyby. Zatoki przynosowe są pustymi przestrzeniami, przez które przechodzi powietrze. Zapalenie zatok rzadko występuje w...

Popraw krążenie krwi w sposób naturalny

Wiele osób cierpi z powodu słabego krążenia, jest to stan, który dotyka głównie kobiet, zwłaszcza tych, które są w ciąży lub mają zmiany hormonalne, które mogą mieć...

Woda alkaliczna pomoże Ci schudnąć i zapobiega zmęczeniu

Codzienne picie wody jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia. Woda jest niezbędna dla prawidłowego wykonywania przez poszczególne organy ich indywidualnych...

Bostonka (choroba bostońska): objawy, leczenie, wysypka

Bostonka (choroba bostońska) jest wysoce zakaźną infekcją. Jest spowodowana przez wirusy z rodzaju Enterovirus, najczęściej przez Coxsackie. Wirusy te mogą przenosić się z osoby...

Rak i dieta. Sprawdź jak to co jesz może wpływać na rozwój raka.

Rak jest jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Jednak badania sugerują, że proste zmiany w stylu życia, takie jak przestrzeganie zdrowej diety mogą...

Popularne 7 technik, które pomogą pozbyć się opryszczki

Opryszczka jest zakażeniem warg, jamy ustnej lub dziąseł spowodowane wirusem Herpes simplex. Ta infekcja powoduje małe, bolesne pęcherze powszechnie zwane opryszczką. Chociaż istnieje wiele leków, które...

Sól I olej: mieszanka lecznicza usuwająca ból stawów i kości

Wiele osób cierpi na zapalenie kości co ma poważne konsekwencje zdrowotne, ale nie jest niemożliwe do wyleczenia. Poniższy przepis gwarantuje pozbycie się bólu i...

Spożywaj 30 g oleju kokosowego, aby poprawić ogólny stan zdrowia

Olej kokosowy zawiera unikalne połączenie kwasów tłuszczowych o silnych właściwościach leczniczych, a także są one wykorzystywane jako szybkie źródło energii. Olej kokosowy jest uważany za egzotyczny...

Imbir łagodzi artretyzm, ból brzucha, obniża poziom cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi!

Wiadomo, że imbir ma wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, a badania kliniczne wykazały, że może pomóc osobom z zapaleniem stawów lub przewlekłym bólem. Korzeń imbiru może...

Meksykański lekarz odkrywa lek na ból stawów i regenerację kości

Z wiekiem ciało powoli zmienia swój wygląd i wydajność. Tak więc, gdy masz 40 lat nie będziesz w stanie robić rzeczy w taki sam...

10 ziół, które wspomagają leczenie astmy

Astma jest zaburzeniem oddechowym, charakteryzującym się występowaniem epizodycznych skurczów i zapaleniem oskrzeli. Może być ostrym lub przewlekłym stanem, dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ataki...

Twoje oczy mogą wskazywać czy zbliża się udar lub zawał serca

Czy wiesz, że naczynia krwionośne w twoich oczach mogą dużo powiedzieć o funkcjach mózgu?  Powszechnie wiadomo, że niezdrowy styl życia, taki jak niewłaściwa dieta, nadmierne...

Woda imbirowa jako kompres pomagający w leczeniu reumatyzmu

Od czasów starożytnych imbir był używany jako lekarstwo na przeziębienie lub grypę.  Imbir nadal jest używany do leczenia tego typu problemów zdrowotnych, ale odkryto również, że...

Jedz te owoce jeśli masz cukrzycę lub wysoki poziom cukru we krwi

Jeśli masz cukrzycę, znalezienie słodkiego przysmaku, który można bezpiecznie zjeść może wydawać się niemożliwe. Wszyscy wiemy, że najlepiej unikać ciasteczek, które mogą spowodować duży wzrost...

Śliwka – potężna multiwitamina wspomagająca zdrowie serca

Śliwka jest uważana za prawdziwą naturalną multiwitaminę. Ten owoc jest bogaty w witaminy o niskiej wartości energetycznej, a ich stosunek jest optymalny dla ogólnego stanu...

6 olejków eterycznych, które kontrolują objawy alergii

Alergie są powszechnym stanem, który zachodzi, gdy Twój system odpornościowy reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak kurz, pyłki i sierść niektórych zwierząt. Występują, gdy organizm wytwarza histaminę. Jest...

Dodaj szczyptę tego składnika do wody cytrynowej, a pożegnasz migreny i bóle głowy

Bóle głowy i migreny są bardzo częstym problemem, a kiedy się zaczynają mogą być bardzo bolesne i powodować, że wykonywanie codziennych czynności jest niemal,...

5 pokarmów do przywrócenia odpowiedniej flory jelitowej

Ogólnie rzecz biorąc nie zwracamy dużej uwagi na jelita. Ale jelita, które nie działają w sposób zrównoważony są źródłem toksyn dla organizmu, a także...

Trwale usuń ból kręgosłupa, pleców i nóg stosując naturalne rozwiązanie!

Bóle te są najczęściej wywołane przez duży wysiłek fizyczny lub długotrwałe siedzenie. Na szczęście nie ma się czym martwić, bo w tym artykule zaprezentujemy Państwu 100% naturalne...

Wystarczy jeden łyk tej mieszanki, aby odmłodzić i oczyścić wątrobę

Kwasy tłuszczowe w oleju z oliwek wraz z przeciwutleniaczami znajdującymi się w soku z cytryny, pomagają oczyścić wątrobę poprzez regulację poziomu cholesterolu i trójglicerydów,...

Czosnek w mleku – leczy astmę, zapalenie płuc, bezsenność, zapalenie stawów i kaszel

W kuchni znajdują się różne owoce, warzywa i przyprawy, które oprócz przygotowywania smacznych i zdrowych potraw mogą być również wykorzystywane do leczenia wielu problemów...

Jazda na rowerze jest dobra dla organizmu, ale zagraża pochwie

Jeśli przesadzasz z jazdą na rowerze w dłuższej perspektywie czasu możesz mieć problemy z wrażliwością seksualną. Chociaż każda aktywność fizyczna jest bardzo dobra dla zdrowia...

Naturalny środek, który może zastąpić wiele lekarstw na receptę

Kombinacja ta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów, białek, tłuszczów i węglowodanów.  Dlatego należy spożywać tą kombinację każdego dnia, począwszy od dzisiaj. Składniki: -pół kg miodu -pół kilograma pokruszonych...

Dzięki temu wyeliminowała bóle stawów w ciągu jednego dnia

Wiele osób cierpi na ból kolan i stawów. Chociaż stawy i kolana stają się mniej elastyczne z wiekiem, ból kolana i stawów może być również...

Dla palaczy i osób niepalących: oczyść i ożyw swoje płuca

Nie ma bezpiecznego sposobu, aby palenie papierosów nie wpływało na nasze zdrowie. Palenie jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób i przedwczesnych zgonów na...

Eliksir, który może usunąć śluz z płuc i wzmocnić układ odpornościowy

Zimowa pora roku przyczynia się do tego, że częściej mamy katar i ból gardła. Niezależnie od tego czy masz przeziębienie lub grypę, objawy są...

10 najważniejszych korzyści zdrowotnych związanych z oliwą z oliwek

Przez tysiące lat oliwa z oliwek była istotną częścią diety śródziemnomorskiej. Drzewa oliwne występują głównie w regionie śródziemnomorskim. Ale wraz z rosnącą świadomością korzyści płynących z...

Pij sok z cytryny jeśli masz jeden z tych 8 problemów

Flawonoidy zawarte w soku z cytryny posiadają niesamowite właściwości przeciwutleniające i pomagają w walce z rakiem. Zapobiegają one nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, niestrawności, gorączce, zaparciom i różnym innym...

Połknij TO, zasypiaj prawie natychmiast, śpij i wstawaj wypoczęty

Czy masz problemy z zasypianiem i budzisz się w środku nocy? Przewlekła deprywacja snu zwiększa ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, chorób...

Zwalczaj kaszel stosując ten naturalny syrop z czosnku i cebuli

Kaszel jest niewygodnym objawem, który pojawia się, gdy  układ odpornościowy wykrywa wirusy i bakterie w drogach oddechowych. Jest to mechanizm obronny, w którym wypychanie powietrza z...

Oto jak cytryna i soda oczyszczona może uratować Twoje życie!

Naukowcy odkryli, że kombinacja soku z cytryny i sody oczyszczającej jest skuteczna w leczeniu kilku postaci raka nawet bardziej niż konwencjonalna chemioterapia. W ostatnich badaniach...

5 naturalnych sposobów walki z żylakami

Przewlekła niewydolność żylna, znana również jako żylaki jest stanem, który występuje, gdy nienormalna ilość krwi gromadzi się w osłabionych ścianach i zastawkach żył powierzchownych. Powoduje to rozszerzenie...

Poznaj najważniejsze znaki ostrzegawcze i objawy CHORÓB SERCA

Możliwe, że znasz kogoś kogo dotknął problem choroby serca, nawet jeśli dobrze sobie z nim poradził dzięki lekom i zmianom stylu życia to wczesne...

To co ocet winny robi ze skórą jest niewiarygodne

Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju infekcje skórne czy to swędzenie, zaczerwienienie, a nawet zbyt duża suchość. Większość z nich są związane w...

10 najlepszych produktów poprawiających niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy odnosi się do stanu, w którym tarczyca nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonów, aby utrzymać normalne funkcjonowanie organizmu. Aktywność małego gruczołu w...

Najpotężniejszy, naturalny środek na opuchnięte nogi

Obrzęk nóg może wystąpić z różnych powodów: ciepło, problemy z naczyniami krwionośnymi, niewydolność nerek, ciąża, niewydolność serca, zaburzenia hormonalne. Medycyna ludowa posiada szereg różnych zastosowań przeciwobrzękowych,...

Przepis na naturalny antybiotyk, który wyleczy problemy trawienne.

Jeśli lubisz jeść chrzan z pewnością znasz uczucie, jak przenika Cię ogniste ciepło, które powoduje, że w oczach pojawiają się łzy, a oddychanie staje...

Oto dlaczego warto jeść ogórki tak często jak to tylko możliwe.

Ogórki mogą być zdrowym uzupełnienie Twojej codziennej diety. Nie tylko posiadają mało kalorii i tłuszczów, ale są pełne niezbędnych składników odżywczych przyczyniających się do poprawy zdrowia. Wystarczy dodać plasterki...

Pij jedną łyżeczkę octu jabłkowego i miodu, a te 10 rzeczy stanie się Twoim ciałem

Ocet jabłkowy może być jednym z najbardziej korzystnych dla zdrowia składników, jakie kiedykolwiek odkryto. To jedna z rzeczy, które wszyscy mamy w domu, w kuchni,...

Jak pozbyć się bólu w plecach, stawach i nogach w zaledwie 7 dni!

Jak pozbyć się bólu pleców, stawów i nóg w 7 dni! Przepis ten pochodzi od lekarza wojskowego, który doskonale wie jak zachować stawy w dobrym stanie...

Osteoporoza – co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Osteoporoza jest chorobą polegającą na stopniowym zmniejszeniu gęstości kości, zmniejszeniem ich wytrzymałości i powstaniem kruchych kości. Co to jest osteoporoza? Osteoporoza dosłownie prowadzi do nienormalnie porowatej...

Zatkane tętnice, pozbędziesz się ich pijąc to lekarstwo z cebuli

Przygotowaliśmy dla Was przepis na wspaniałe lekarstwo, dzięki któremu w łatwy sposób pozbędziecie się zatkanych tętnic i naczyń krwionośnych Wystarczy wycisnąć cebulę, aby otrzymać 100 ml...

Przełom! Przeczytaj to zanim połkniesz kolejny Ibuprofen

Nie ma wątpliwości, że kurkuma jest jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia przypraw na świecie. Chodzi o to, że nie tylko poprawia smak twoich potraw,...