HomeWłaściwości zdrowotneOlej kokosowy, najlepsze oparte...

Olej kokosowy, najlepsze oparte na dowodach korzyści zdrowotne

W ostatnich latach olej kokosowy zyskał na popularności, a wszystko to z powodu, że ma niesamowite korzyści dla naszego zdrowia i ciała od wspierania utraty wagi po spowolnienie rozwoju choroby Alzheimera.

Jego unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, lepsze funkcjonowanie mózgu i różne inne imponujące korzyści.

Oto 10 najlepszych opartych na dowodach korzyści zdrowotnych płynących z oleju kokosowego.

1. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe o silnych właściwościach leczniczych

Olej kokosowy jest bogaty w zdrowe tłuszcze nasycone, które mają inne działanie niż większość innych tłuszczów w diecie.

Tłuszcze te mogą zwiększyć spalanie tłuszczu i dostarczają organizmowi i mózgowi szybkiej energii. Podnosi również prawidłowy poziom cholesterolu HDL we krwi, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem choroby serca.

Większość tłuszczów w diecie nazywa się długołańcuchowymi triglicerydami, ale tłuszcze w oleju kokosowym są znane jako trójglicerydy o średniej długości łańcucha (MCT). Oznacza to, że kwasy tłuszczowe są krótsze niż większość innych tłuszczów.

Kiedy jesz tego typu tłuszcze, idą prosto do wątroby, gdzie są używane jako szybkie źródło energii lub przekształcane w ketony. Ketony mogą mieć potężne korzyści dla mózgu i są bardzo przydatne jako leczenie epilepsji, choroby Alzheimera i innych chorób .

PODSUMOWANIE:Olej kokosowy jest bogaty w tłuszcze zwane średniołańcuchowymi triglicerydami, które są metabolizowane inaczej niż większość innych tłuszczów. Te specjalne tłuszcze są odpowiedzialne za wiele korzyści zdrowotnych płynących z oleju kokosowego.

2. Populacje, które jedzą dużo oleju kokosowego są zdrowe

W niektórych częściach świata olej kokosowy jest dietetyczną podstawą, z której ludzie czerpią wiele korzyści. Najlepszym przykładem takiej populacji są Tokelauczycy, którzy żyją na południowym Pacyfiku.

Spożywają ponad 60% kalorii z orzechów kokosowych. Podczas badań stwierdzono, że są w doskonałym stanie zdrowia, z bardzo niskimi wskaźnikami chorób serca.

PODSUMOWANIE:Kilka populacji na całym świecie prosperowało przez wiele pokoleń, jedząc ogromne ilości kokosa.

3. Olej kokosowy może zwiększyć spalanie tłuszczu

Otyłość jest jednym z największych problemów zdrowotnych na świecie. Podczas gdy niektórzy ludzie myślą, że otyłość jest tylko kwestią kalorii, inni (my włącznie) uważają, że źródła tych kalorii są również ważne.

Faktem jest, że różne pokarmy wpływają na nasze ciała i hormony na różne sposoby. Pod tym względem kaloria nie jest kalorią. Trójglicerydy o średnim łańcuchu (MCT) w oleju kokosowym mogą zwiększać liczbę spalanych kalorii w porównaniu do takiej samej ilości kalorii z tłuszczów o dłuższym łańcuchu.

PODSUMOWANIE:Wykazano, że triglicerydy o średniej długości łańcucha w oleju kokosowym zwiększają spalanie kalorii w ciągu 24 godzin aż o 5%.

4. Olej kokosowy może zabić szkodliwe mikroorganizmy

olej kokosowy

12-węglowy kwas laurynowy stanowi około 50% kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym. Po strawieniu kwasu laurynowego tworzy się również substancja zwana monolauryną.

Sprawdź to ➡ ➡  Skórka pomarańczowa i jej 5 zdrowotnych właściwości

Zarówno kwas laurynowy, jak i monolauryna mogą zabijać szkodliwe patogeny, takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Na przykład wykazano, że substancje te pomagają zabić bakterie Staphylococcus aureus(bardzo niebezpieczny patogen) i drożdżaki Candida albicans , powszechne źródło zakażeń drożdżakami u ludzi.

PODSUMOWANIE:Kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym mogą zabijać szkodliwe patogeny, w tym bakterie, wirusy i grzyby. Może to potencjalnie pomóc w zapobieganiu infekcjom.

5. Olej kokosowy może zmniejszyć uczucie głodu

Jedną z interesujących cech kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym jest to, że mogą one zmniejszyć uczucie głodu. Może to być związane ze sposobem metabolizowania tłuszczów, ponieważ ketony mogą powodować zmniejszenie apetytu.

W jednym z badań podawano 6 zdrowym mężczyznom różne ilości trójglicerydów o średnim i długim łańcuchu. Mężczyźni spożywający więcej MCT zjadali średnio 256 mniejszej liczby kalorii dziennie.

PODSUMOWANIE:Kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym mogą znacznie zmniejszyć apetyt, co może prowadzić do zmniejszenia masy ciała w dłuższym okresie.

6. Kwasy tłuszczowe w orzechach kokosowych mogą zmniejszać liczbę napadów padaczki

olej kokosowy

Obecnie badana jest tak zwana dieta ketogeniczna ( dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i bardzo wysokiej zawartości tłuszczu) w celu leczenia różnych zaburzeń. Najbardziej znanym zastosowaniem terapeutycznym tej diety jest leczenie padaczki lekoopornej u dzieci.

Ta dieta obejmuje spożywanie bardzo niewielkiej ilości węglowodanów i dużych ilości tłuszczu, co prowadzi do znacznie zwiększonego stężenia ketonów we krwi. Z jakiegoś powodu dieta radykalnie zmniejsza częstość napadów padaczkowych u dzieci z padaczką, nawet tych, które nie osiągnęły sukcesu z wieloma różnymi rodzajami leków.

Ponieważ kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym są dostarczane do wątroby i przekształcane w ketony, są często stosowane u pacjentów z padaczką, aby wywołać ketozę, jednocześnie pozwalając na nieco więcej węglowodanów w diecie.

PODSUMOWANIE: MCT w oleju kokosowym mogą zwiększać stężenie we krwi ciał ketonowych, co może pomóc w zmniejszeniu napadów padaczkowych u dzieci.

7. Olej kokosowy może podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL

olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera naturalne tłuszcze nasycone, które zwiększają dobry cholesterol HDL w organizmie. Mogą również pomóc zmienić zły cholesterol LDL w mniej szkodliwą formę. Zwiększając HDL, wielu ekspertów uważa, że ​​olej kokosowy może być dobry dla zdrowia serca w porównaniu do wielu innych tłuszczów.

W jednym badaniu u 40 kobiet olej kokosowy zmniejszył poziom całkowity i zły cholesterol LDL, zwiększając HDL w porównaniu z olejem sojowym.

Zobacz także: Herbata cynamonowa pomagająca obniżyć poziom glukozy i cholesterolu

Inne badanie z udziałem 116 pacjentów wykazało, że program żywieniowy zawierający olej kokosowy podniósł poziom dobrego cholesterolu HDL.

PODSUMOWANIE:Kilka badań wykazało, że olej kokosowy może podwyższyć poziom cholesterolu HDL we krwi, co jest związane z poprawą zdrowia metabolicznego i mniejszym ryzykiem chorób serca.

8. Olej kokosowy może chronić Twoją skórę, włosy i zdrowie zębów

Olej kokosowy ma wiele zastosowań , które nie mają nic wspólnego z jedzeniem. Wiele osób używa go do celów kosmetycznych oraz do poprawy zdrowia i wyglądu skóry i włosów.

Sprawdź to ➡ ➡  Mniszek lekarski: korzyści zdrowotne, zastosowanie i efekty uboczne

Badania na osobach z suchą skórą pokazują, że olej kokosowy może poprawić wilgotność skóry. Może także zmniejszyć objawy egzemy. Olej kokosowy może również chronić przed uszkodzeniem włosów, a jedno badanie wykazuje skuteczność jako krem ​​przeciwsłoneczny, blokując około 20% promieniowania ultrafioletowego

Inną aplikacją jest używanie go jak płynu do płukania ust w procesie zwanym wyciąganiem oleju, który może zabić niektóre szkodliwe bakterie w jamie ustnej, poprawić zdrowie jamy ustnej i usunąć nieświeży oddech.

PODSUMOWANIE:Olej kokosowy można również stosować miejscowo, a badania wykazały, że jest on skuteczny jako środek nawilżający skórę i chroniący przed uszkodzeniem włosów.

9. Kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym mogą zwiększyć funkcję mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji na całym świecie i występuje głównie u osób w podeszłym wieku. U pacjentów z chorobą Alzheimera, wydaje się, że istnieje ograniczona zdolność do wykorzystania glukozy do wytwarzania energii w pewnych częściach mózgu.

Badacze spekulowali, że ketony mogą stanowić alternatywne źródło energii dla tych nieprawidłowo funkcjonujących komórek mózgu i zmniejszyć objawy choroby Alzheimera.

W jednym badaniu z 2006 r. zużycie triglicerydów o średniej długości łańcucha doprowadziło do poprawy funkcji mózgu u pacjentów z łagodniejszymi postaciami choroby Alzheimera. Należy jednak pamiętać, że badania są nadal w fazie początkowej i nie ma dowodów na to, że sam olej kokosowy pomaga w chorobie Alzheimera.

PODSUMOWANIE:Wstępne badania sugerują, że trójglicerydy o średniej długości łańcucha mogą zwiększać poziomy ketonów we krwi, dostarczając energię komórkom mózgowym u pacjentów z chorobą Alzheimera i łagodząc objawy.

10. Olej kokosowy może pomóc usunąć tłuszcz, zwłaszcza szkodliwy tłuszcz brzuszny

olej kokosowy

Biorąc pod uwagę, że olej kokosowy może zmniejszyć apetyt i zwiększyć spalanie tłuszczu, ma to sens, że może również pomóc Ci schudnąć. Olej kokosowy wydaje się być szczególnie skuteczny w zmniejszaniu tłuszczu z brzucha, który gromadzi się w jamie brzusznej i wokół narządów.

Jest to najniebezpieczniejszy tłuszcz ze wszystkich i jest ściśle związany z wieloma przewlekłymi chorobami. Obwód w talii można łatwo zmierzyć i jest doskonałym wskaźnikiem ilości tłuszczu w jamie brzusznej.

W badaniu obejmującym 40 kobiet z otyłością brzuszną uzupełnienie diety 2 łyżkami stołowymi oleju kokosowego dziennie doprowadziło do znacznego zmniejszenia zarówno BMI, jak i obwodu talii w okresie 12 tygodni. W innym badaniu u 20 otyłych mężczyzn odnotowano zmniejszenie obwodu talii o 2,86 cm po 4 tygodniach.

Zastąpienie niektórych innych tłuszczów do smażenia olejem kokosowym może przynieść niewielką utratę wagi.

Źródło: ndtv.com


ZOBACZ TAKŻE