HomeWłaściwości zdrowotneŻywokost lekarski - rozwiązanie...

Żywokost lekarski – rozwiązanie na zapalenie i ból stawów

Dla osób zaznajomionych z medycyną naturalną i przewlekłym bólem, żywokost jest prawdopodobnie na liście środków zaradczych. Zioło to jest stosowane od stuleci w leczeniu różnych problemów związanych z bólem i stanami zapalnymi.

Wśród zastosowań klinicznych żywokost może pomóc złagodzić ból, zmniejszyć stan zapalny mięśni i stawów, przyspieszyć leczenie siniaków i stłuczeń oraz potencjalnie pomóc w leczeniu fibromialgii.

Mimo że był on powszechnie używany od wielu lat, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków( FDA ) , a także organy zarządzające na całym świecie, zakazały stosowania suplementów diety zawierających żywokost i odradzały jakiekolwiek użycie wewnętrzne. Odkryto, że zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które są toksyczne dla wątroby.

Żywokost jest nadal bardzo przydatny do zastosowań zewnętrznych. Może służyć jako silny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. W rzeczywistości może nawet przyspieszyć gojenie się ran.

Żywokost – 6 korzyści leczniczych

1. Może szybko złagodzić ból mięśni i stawów

Artykuł opublikowany w 2013 r. na temat zastosowań leczniczych żywokostu stwierdził:

Udowodniono klinicznie, że łagodzi ból, stany zapalne, obrzęk mięśni i stawów w przypadku zwyrodnienia stawów, ostrych bólów mięśniowych w plecach, skręceń, stłuczeń i naprężeń po urazach i wypadkach sportowych, również u dzieci w wieku 3 lat i starszych.

To bardzo niewiarygodne stwierdzenie!

Jednak dostępne dowody naukowe zdają się potwierdzać. W wielu badaniach aplikacja żywokostu polepsza gojenie i reakcję bólową na siniaki, skręcenia i bolesne mięśnie i stawy, szczególnie związane z wysiłkiem fizycznym.

W badaniu klinicznym z udziałem 164 uczestników porównującym skuteczność żywokostu przeciwko zwykłemu NLPZ(niesteroidowemu lekowi przeciwzapalnemu) stosowanemu do skręcenia stawu skokowego i bólu, jego działanie było lepsze niż żelu diklofenaku , co doprowadziło naukowców, aby ten naturalny produkt funkcjonował jako bezpieczna i skuteczna alternatywa dla standardowego leczenia.

2. Skuteczny w łagodzeniu bólu dolnej części pleców

Szukanie ulgi w bólu pleców może być wyczerpującym i zniechęcającym zadaniem dla ludzi zmagających się z tym bólem w dowolnym momencie. Jednakże żywokost może oferować alternatywną metodę dla tego przewlekłego stanu.

Dwa badania kliniczne wykazały znaczną, szybką ulgę w bólu w porównaniu z placebo na zewnętrznej aplikacji żelu z korzenia żywokostu lekarskiego.

3. Może pomagać w zmniejszaniu bólu związanego z zapaleniem stawów

1 na 5 osób na świecie cierpi na ból związany z zapaleniem stawów. Zużyta chrząstka i tkanka łączna powodują kruszenie się kości i wywoływanie przewlekłego bólu.

Z powodu możliwych skutków ubocznych związanych z większością leków na zapalenie stawów, takich jak zgaga, wrzody żołądka, zwiększone ryzyko ataku serca lub udaru, zaćmy i wiele innych, wiele osób szuka alternatywnych sposobów na złagodzenie bólu w bezpieczny sposób. Okazuje się, że stosowanie miejscowo maści z żywokostu lub okładu może znacznie zmniejszyć ból związany z artretyzmem.

Sprawdź to ➡ ➡  Aspartam rakotwórczy? Cała prawda o efektach ubocznych

W celu złagodzenia zapalenia stawów spróbuj stworzyć okład z żywokostu z łagodzącymi ból olejkami eterycznymi, takimi jak olejek z mięty pieprzowej i nakładaj go na bolesne obszary dwa do trzech razy dziennie.

Uwaga: Żywokost lekarski należy stosować miejscowo maksymalnie 10 dni, aby uniknąć bioakumulacji. Nie ma badań wskazujących na to niebezpieczeństwo, ale podejmujemy takie środki ostrożności, aby pozostać po bezpiecznej stronie.

4. Naturalne leczenie fibromialgii

Ponieważ fibromyalgia jest związana z bólem w różnych częściach ciała, aplikacja żywokostu może pomóc w złagodzeniu tego bólu.

Jeśli cierpisz na ból związany z bólem fibromialgii, pamiętaj, że najlepszym wyjściem jest szukanie ukierunkowanego podejścia, które pomoże rozwiązać problem, bez względu na przyczynę bólu. Dostosowanie stylu życia do utraty wagi, wyeliminowanie problematycznych składników żywności, takich jak ekscytotoksyny i jedzenie środków przeciwzapalnych, może przynieść dodatkową ulgę.

5. Przyspiesza gojenie się ran

Żywokost zawiera składnik zwany alantoiną, który wspomaga regenerację skóry, a także kwas rozmarynowy i garbniki. Alantoina została zatwierdzona jako lek do leczenia różnych problemów skórnych. Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie używaj żywokostu na otwartej ranie.

6. Łagodzi podrażnienia skóry

Prawdopodobnie wynika to również częściowo z obecności alantoiny, co jest kolejnym zastosowaniem w medycynie ludowej, ponieważ działa kojąco na podrażnioną, podrażnioną skórę.

Żywokostowy profil botaniczny

Łacińska nazwa to Symphytum officinale. Rośnie jako kiść korzeniowa z gałęziami wyrastającymi z łodygi i osiąga około 60-90 cm wysokości. Niektóre odmiany wytwarzają żółte lub fioletowe kwiaty obok szerokich, rozmytych liści. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest rosyjski żywokost ( Symphytum x uplandicum ).

Żywokost może rosnąć w prawie każdym klimacie,  glebie i preferuje cień. Z punktu widzenia medycyny większość środków stosowanych w medycynie ludowej sugeruje używanie liści, chociaż korzenie przynoszą również znaczne korzyści, gdy są stosowane. Głównym składnikiem żywokostu jest śluz (żelatynowy związek pochodzenia roślinnego).

Historia i ciekawe informacje na temat żywokostu

W medycynie ludowej żywokost występował powszechnie w Europie. Znany jako „knitbone”, był używany do wszystkiego, od przyspieszenia regeneracji stawów, przez nudności do leczenia trądziku. Dawniej zalecano leczenie biegunki i problemów z płucami, takich jak krztusiec. Może być stosowany w ogrodnictwie jako nawóz, a także zioło.

Z produktów żywokostowych, najbardziej znana jest maść żywokostowa stosowana jako środek ziołowy ze względu na zdolność rośliny do zmniejszania stanu zapalnego i gojenia się ran. Korzeń był również używany w przeszłości jako wywar pomagający w problemach żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka.

Sprawdź to ➡ ➡  10 najlepszych korzyści zdrowotnych brokułów

Istnieją również wstępne badania nad rozwojem ekstraktu żywokostu lekarskiego w tworzeniu leku przeciwnowotworowego do walki z rakiem prostaty. W badaniu na zwierzętach stwierdzono bardzo obiecujące wyniki.

Jak używać żywokost

W większości przypadków najbardziej skutecznym sposobem użycia żywokostu jest balsam, maść lub okład.

Możesz kupić olej żywokostowy jako napar z oliwą z oliwek. Możesz też stworzyć swój własny olej (znany również jako balsam z żywokostu) poprzez gotowanie oliwy z oliwek (lub innego oleju przewoźnika) oraz korzeni i liści żywokostu. Użyj tego oleju do leczenia mniejszych zamkniętych ran i bólów.

Wiele osób po prostu używa świeżych lub suchych liści żywokostu bezpośrednio na skórze, w zależności od rodzaju i ciężkości bólu, jaki mają.

Możliwe działania niepożądane

Tak jak wspomniałem konieczne jest, abyś nie spożywał żywokostu, czy to w postaci świeżej czy herbaty (lub jakiejkolwiek innej metody).

Żywokost jest toksyczny, ponieważ zawiera substancję o nazwie alkaloidy pirolizydynowe. Głównym problemem jest toksyczne działanie na wątrobę. PA mogą powodować veno-okluzyjną chorobę wątroby, zablokowanie mikroskopijnych żył w wątrobie, które mogą prowadzić do marskości wątroby, niewydolności wątroby i / lub raka.

Podjęto pewne wysiłki w celu wytworzenia oczyszczonego ekstraktu z żywokostu lub herbaty wolnej od alkaloidów pirolizydynowych. Oba te działania przyniosły jeszcze gorsze efekty uboczne niż wcześniej.

Podczas gdy do tej pory nie było przypadków toksyczności wynikającej z naskórkowego stosowania, minimalna ilość PA przechodzi przez skórę, gdy go używasz. Z tego powodu najlepiej używać go nie dłużej niż 10 dni z rzędu i maksymalnie przez 4-6 tygodni każdego roku, aby uniknąć jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych.

Nigdy nie używaj żywokostu na otwartej ranie lub uszkodzonej skórze. Osoby z chorobami wątroby, rakiem lub historią nadużywania alkoholu również powinny unikać nawet zewnętrznego ich stosowania.

Większość źródeł zgadza się, że żywokost jest bezpieczny zewnętrznie dla dzieci powyżej 3 roku życia. Inni zalecają jednak, aby nigdy go nie używać dla dzieci poniżej 18 roku życia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny go używać.

Końcowe przemyślenia

  • Żywokost jest tradycyjnym ziołowym sposobem leczenia bólu mięśni i stawów, a także leczyć siniaki.
  • To wieloletnie zioło rośnie głównie w Wielkiej Brytanii. Ale może rosnąć w większości klimatów, chociaż roślina preferuje zacienione środowiska.
  • Używając żywokostu jako okładu  możesz znaleźć ulgę w bólu związanym z takimi schorzeniami, jak skręcenie kostki, bóle mięśni, artretyzm i fibromyalgia.
  • Żywokost nie zawsze jest bezpieczny do spożycia, ponieważ zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które są wyjątkowo niebezpieczne dla wątroby. Aplikacje zewnętrzne nie mają takich samych efektów toksycznych.
  • Kobiety w ciąży / karmiące, a także małe dzieci lub osoby z potencjalnymi uszkodzeniami lub chorobami wątroby powinny całkowicie unikać żywokostu.

ZOBACZ TAKŻE