Strona głównaZdrowieEndometrioza: objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Endometrioza: objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Endometrioza jest często bolesnym zaburzeniem, w którym tkanka, która normalnie wyściela wnętrze macicy – endometrium – rośnie poza macicą. Endometrioza najczęściej obejmuje twoje jajniki, jajowody i tkankę wyściełającą miednicę.

Endometrioza objawy

Objawy endometriozy są różne. Niektóre kobiety doświadczają łagodnych objawów, ale inne mogą mieć objawy umiarkowane do ciężkich. Nasilenie bólu nie wskazuje stopnia ani stadium choroby. Możesz mieć łagodną formę choroby, a jednocześnie odczuwać agonalny ból. Możliwe jest również uzyskanie ciężkiej postaci i niewielki dyskomfort.

Ból miednicy jest najczęstszym objawem endometriozy. Możesz również mieć następujące objawy:

 • bolesne okresy
 • ból w dolnej części brzucha przed i podczas miesiączki
 • skurcze jeden lub dwa tygodnie wokół miesiączki
 • ciężkie krwawienie miesiączkowe lub krwawienie między miesiączkami
 • bezpłodność
 • ból po stosunku seksualnym
 • dyskomfort związany z ruchami jelit
 • ból w dole pleców, który może wystąpić w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego

Możesz również nie mieć żadnych objawów. Ważne jest, aby wykonywać regularne badania ginekologiczne, które pozwolą ginekologowi monitorować wszelkie zmiany. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dwa lub więcej objawów.

Endometrioza leczenie

Na endometriozę nie ma lekarstwa, ale jej objawy można opanować. Dostępne są opcje medyczne i chirurgiczne w celu zmniejszenia objawów i radzenia sobie z potencjalnymi komplikacjami. Twój lekarz może najpierw spróbować leczenia zachowawczego. Następnie może zalecić operację, jeśli twój stan się nie poprawi.

Każdy reaguje inaczej na te opcje leczenia. Twój lekarz pomoże ci znaleźć ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Może być frustrujące uzyskanie diagnozy i opcji leczenia we wczesnej fazie choroby. Ze względu na problemy z płodnością, ból i lęk, że nie ma ulgi, choroba ta może być trudna do opanowania psychicznie.

Leki przeciwbólowe

Możesz wypróbować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, ale nie są one skuteczne we wszystkich przypadkach.

Terapia hormonalna

Przyjmowanie hormonów może czasem złagodzić ból i zatrzymać jego progresję. Ta terapia pomaga twojemu ciału regulować miesięczne zmiany w hormonach, które promują wzrost tkanki.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają płodność, zapobiegając miesięcznemu wzrostowi i gromadzeniu się tkanki endometrium. Tabletki antykoncepcyjne , plastry i pierścienie dopochwowe mogą zmniejszyć lub nawet wyeliminować ból.

Danazol

Danazol to kolejny lek stosowany w celu zatrzymania menstruacji i zmniejszenia objawów. Podczas przyjmowania danazolu choroba może nadal postępować. Danazol może powodować działania niepożądane, w tym trądzik i hirsutyzm, który powoduje wzrost włosów na twarzy i ciele.

Chirurgia zachowawcza

Chirurgia zachowawcza jest dla kobiet, które chcą zajść w ciążę lub odczuwają silny ból i dla których leczenie hormonalne nie działa. Celem chirurgii zachowawczej jest usunięcie lub zniszczenie wzrostu endometrium bez uszkadzania narządów rozrodczych.

Ostateczna operacja (histerektomia)

Rzadko Twój lekarz może zalecić całkowitą histerektomię jako ostateczność, jeśli twój stan nie poprawi się podczas innych terapii. Podczas całkowitej histerektomii chirurg usunie twoją macicę i szyjkę macicy.

Endometrioza przyczyny

Endometrioza

Podczas regularnego cyklu menstruacyjnego twoje ciało zrzuca podszewkę twojej macicy. Umożliwia to przepływ krwi menstruacyjnej z macicy przez mały otwór w szyjce macicy i przez pochwę.

Dokładna przyczyna endometriozy nie jest znana. Jedną z najstarszych teorii jest to, że endometrioza występuje z powodu procesu zwanego wsteczną menstruacją. Dzieje się tak, gdy krew miesiączkowa przepływa przez jajowody do jamy miednicy zamiast pozostawać w pochwie.

Inną teorią jest to, że hormony przekształcają komórki poza macicą w komórki podobne do tych znajdujących się wewnątrz macicy, znanych jako komórki endometrium. Inni uważają, że stan może wystąpić, jeśli małe obszary twojego brzucha zamieniają się w tkankę endometrium.

Możliwe jest również, że krew menstruacyjna przedostaje się do jamy miednicy przez chirurgiczną blizny, na przykład po cesarskim cięciu . Inna teoria mówi, że komórki endometrium są transportowane z macicy przez układ limfatyczny. Jeszcze inna teoria mówi, że może to być spowodowane wadliwym układem odpornościowym, który nie niszczy nieprawidłowych komórek endometrium.

Etapy endometriozy

Endometrioza ma cztery etapy:

 • minimalny
 • łagodny
 • umiarkowany
 • silny

Różne czynniki determinują stadium choroby. Czynniki te mogą obejmować lokalizację, liczbę, rozmiar i głębokość implantów endometrialnych.

Etap 1: Minimalny

W minimalnej endometriozie na jajniku występują małe zmiany lub rany oraz płytkie implanty endometrialne. Może również występować stan zapalny w jamie miednicy lub w jej okolicy.

Etap 2: łagodny

Łagodna endometrioza obejmuje lekkie zmiany i płytkie implanty na jajniku i miednicznej wyściółce.

Etap 3: Umiarkowany

Umiarkowana endometrioza obejmuje głębokie implanty na jajniku i miednicy. Może też być więcej uszkodzeń.

Etap 4: Ciężki

Najcięższy etap endometriozy obejmuje głębokie implanty na miednicy i jajnikach. Mogą również występować zmiany w jajowodach i jelitach.

Endometrioza diagnoza

Endometrioza

Objawy endometriozy mogą być podobne do objawów innych stanów, takich jak torbiele jajników i choroba zapalna miednicy. Leczenie bólu wymaga dokładnej diagnozy.

Twój lekarz wykona jeden lub więcej z następujących testów:

Szczegółowa historia

Lekarz zanotuje twoje objawy i historię rodzinną. Ogólna ocena stanu zdrowia może również zostać przeprowadzona w celu ustalenia, czy istnieją jakiekolwiek inne oznaki choroby długotrwałej.

Ultradźwięk

Twój lekarz może użyć USG przezpochwowego lub USG jamy brzusznej . W ultrasonografii przezpochwowej do pochwy wprowadza się przetwornik. Oba rodzaje ultradźwięków dostarczają obrazów twoich narządów rozrodczych. Mogą pomóc Twojemu lekarzowi zidentyfikować torbiele związane z endometriozą, ale nie są skuteczne w wykluczaniu choroby.

Laparoskopia

Jedyną pewną metodą identyfikacji endometriozy jest jej bezpośrednie oglądanie. Odbywa się to za pomocą drobnego zabiegu chirurgicznego znanego jako laparoskopia. Po zdiagnozowaniu tkanka może zostać usunięta w tej samej procedurze.

Endometrioza komplikacje

Problem z płodnością jest najpoważniejszą komplikacją. Kobiety z łagodniejszymi postaciami endometriozy mogą być zdolne do poczęcia i donoszenia ciąży.

Endometrioza czynniki ryzyka

Endometrioza

Około 2 do 10 procent kobiet w wieku rozrodczym ma endometriozę. Zwykle rozwija się wiele lat po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego. Ten stan może być bolesny, ale zrozumienie czynników ryzyka może pomóc ci ustalić, czy jesteś podatny na ten stan i kiedy powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Wiek

Kobiety w każdym wieku są narażone na endometriozę. Zwykle dotyczy kobiet w wieku od 25 do 40 lat, ale objawy mogą rozpocząć się w okresie dojrzewania.

Historia ciąży

Ciąża wydaje się chronić kobiety przed progresją endometriozy. U kobiet, które nie rodziły dzieci istnieje większe ryzyko rozwoju choroby. Jednak endometrioza może nadal występować u kobiet, które urodziły dzieci.

Historia menstruacyjna

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz problemy ze swoim okresem. Kwestie te mogą obejmować krótsze cykle, dłuższe miesiączki lub miesiączkę rozpoczynającą się w młodym wieku. Czynniki te mogą zwiększać ryzyko.

Zobacz także: Mononukleoza: przyczyny, objawy i diagnoza

Endometrioza rokowania

Endometrioza jest stanem przewlekłym, bez możliwości wyleczenia. Ale to nie znaczy, że stan musi wpływać na twoje codzienne życie. Dostępne są skuteczne metody leczenia bólu i problemów związanych z płodnością, takich jak leki, terapia hormonalna i chirurgia. Objawy endometriozy zwykle ustępują po menopauzie.

Źródło: drseckin.com/

Zobacz Też: