Kaszel palacza: wszystko co musisz wiedzieć. Objawy i leczenie.

Kaszel jest naturalnym sposobem oczyszczania tych dróg oddechowych. Kiedy kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas po bardzo długim okresie palenia jest znany jako kaszel palacza.

Kaszel palacza ma inny od zwykłego kaszlu odgłos. Charakteryzuje się świszczącym oddechem i odgłosem odrywającej się flegmy w gardle. Kaszel palacza zazwyczaj jest mokry. Oznacza to, że niesie ze sobą dużo śluzu i flegmy.

Kaszel palacza może stać się przewlekłym, jeśli jesteś palaczem. To może prowadzić do uszkodzenia gardła i płuc. Wiele zabiegów może pomóc w opanowaniu podrażnienia i ukoić bolące gardło.

Co powoduje kaszel palacza?

Rzęski to małe, podobne do włosów struktury wzdłuż dróg oddechowych. Kiedy palisz, rzęski tracą część swojej zdolności do wypychania substancji chemicznych i innych obcych substancji z płuc. Z tego powodu toksyny pozostają w płucach dłużej niż normalnie. W odpowiedzi twoje ciało wymusza kaszel, aby usunąć chemikalia z płuc.

Kaszel palacza może być szczególnie irytujący rano. Dzieje się tak dlatego, że rzęski odzyskują zdolność usuwania substancji chemicznych z płuc, gdy nie paliłeś przez kilka godzin. Może to sprawić, że twój kaszel stanie się o wiele bardziej nieprzyjemny po przebudzeniu.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Możliwości leczenia

Różnorodne zabiegi są dostępne, aby zminimalizować lub usunąć kaszel palacza. Od tradycyjnych metod leczenia po leki alternatywne i domowe.

Tradycyjne zabiegi

Najlepszym sposobem leczenia kaszlu palacza jest zmniejszenie ilości dymu lub całkowite rzucenie palenia. Rzucenie palenia usuwa przyczynę kaszlu.

Kaszel palacza domowe sposoby

 • Wypłucz gardło kroplami na kaszel, pastylkami lub słoną wodą.
 • Pij 6-8 szklanek wody dziennie, aby utrzymać nawodnienie organizmu.
 • Podnieś głowę ponad resztą ciała podczas snu, aby upewnić się, że śluz nie zgromadzi się w gardle.
 • Ćwicz regularnie 30 minut dziennie. Ćwiczenie rozluźnia śluz i ułatwia usunąć flegmę podczas kaszlu.
 • Unikaj kawy lub alkoholu, aby zmniejszyć nasilenie kaszlu. Kawa i alkohol mogą powodować odwodnienie i powodować podrażnienia.

Jeśli te zabiegi nie pomogą zapytaj lekarza o leki, które mogą pomóc złagodzić twoje objawy. Typowe leki to tabletki na kaszel palacza rozszerzające oskrzela i kortykosteroidy.

Leki rozszerzające oskrzela pomagają rozluźnić mięśnie wokół dróg oddechowych. Zazwyczaj przyjmuje się je za pomocą inhalatora. Krótko działający lek rozszerzający oskrzela działa przez kilka godzin i jest stosowany tylko w razie potrzeby. Długo działający działa przez co najmniej 12 godzin i bierze się go codziennie. Lekarz zdecyduje, czy jest on odpowiedni dla Ciebie.

Kortykosteroidy pomagają łagodzić stany zapalne w drogach oddechowych. Są używane razem z lekami rozszerzającymi oskrzela.

Naturalne i alternatywne zabiegi

Para niektórych olejków eterycznych może być użyteczna w łagodzeniu niektórych objawów kaszlu palacza.

Związki chemiczne w olejach eukaliptusowych były skuteczne. Traktowały one inne bolesne stany, które często towarzyszą kaszlowi palacza, w tym zapaleniu oskrzeli i zapaleniu gardła.

Spróbuj użyć nawilżacza lub dyfuzora z tym olejkiem eteryczny. Opary mogą ukoić gardło i złagodzić objawy, takie jak zapalenie.

Ziołowe suplementy mogą również pomóc w leczeniu kaszlu, bólu gardła i innych objawów. Suplementy te mogą obejmować:

Domowe zabiegi

Możesz wykonać niektóre zabiegi w domu, aby złagodzić i leczyć dyskomfort kaszlu. Wypróbuj następujące środki zaradcze:

 • Pij zieloną herbatę, która zawiera przeciwutleniacze lub herbatę z rumianku, który zawiera składniki, które mają relaksujący wpływ na organizm.
 • Użyj miodu w  herbacie lub wodzie lub połknij łyżeczkę każdego dnia. Miód pokryje twoje gardło i zmniejszy podrażnienie gardła.
 • Weź suplementy witaminy C lub pij ciecze z dużą ilością witaminy C, takiej jak sok pomarańczowy.
[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Nie przegap: [su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”2″ tax_term=”5″ order=”desc” orderby=”rand”]

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak długo trwa kaszel palacza?

Kaszel palacza może trwać od kilku dni, tygodni do nieskończoności w zależności od intensywności palenia.

Jeśli palisz papierosy raz na jakiś czas, kaszel najprawdopodobniej zniknie po kilku dniach od rzucenia palenia.

Jeśli palisz regularnie, najprawdopodobniej będziesz mieć objawy tak długo, jak będziesz palić. Możesz również nie być w stanie łatwo pozbyć się kaszlu, nawet przy wielu zabiegach i środkach domowych, które mogą łagodzić objawy.

W przypadku silnego palenia, kaszel może trwać miesiącami nawet po rzuceniu palenia lub zmniejszeniu palenia. W niektórych przypadkach możesz mieć kaszel palacza przez wiele lat po zakończeniu leczenia.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy kaszel palacza jest oznaką raka płuc?

Niektóre objawy raka płuc są podobne do kaszlu palacza, takie jak chrypka i świszczący oddech. Dlatego nie zawsze łatwo jest odróżnić. Ale papierosy, cygara i opary elektronicznych papierosów zawierają wiele substancji, które mogą powodować raka. Są one znane jako czynniki rakotwórcze.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, szczególnie jeśli jesteś nałogowym palaczem porozmawiaj ze swoim lekarzem o przebytych badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc:

 • niezamierzona i nagła utrata wagi
 • odkrztuszanie krwi
 • stały ból w klatce piersiowej

Pierwsze badanie przesiewowe na raka płuc wkrótce po wystąpieniu tych objawów może zmniejszyć ryzyko. Znalezienie wczesnego stadium raka może pomóc ci go pokonać, zanim stan będzie zaawansowany lub rozprzestrzeni się poza twoje płuca. Twój lekarz może zalecić badania przesiewowe w kierunku raka płuc, nawet jeśli nie masz żadnego z tych objawów, w zależności od tego, ile palisz.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Komplikacje

Powikłania kaszlu palacza różnią się w zależności od tego, jak często palisz, jak ciężki jest twój kaszel i czy masz jakiekolwiek podstawowe schorzenia.

Komplikacje mogą obejmować:

 • uszkodzenie gardła
 • ochrypły głos
 • swędzenie i podrażnienie dróg oddechowych
 • długotrwały, przewlekły kaszel
 • zwiększone infekcje

Palenie przez dłuższy czas może powodować gromadzenie toksycznych substancji chemicznych w płucach i drogach oddechowych. Może to spowodować rozwój innych warunków, takich jak:

 • zapalenie płuc
 • zapalenie oskrzeli
 • rozedma
 • rak płuc
[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Polecamy: [su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”2″ tax_term=”5″ order=”desc” orderby=”rand”]

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kiedy iść do lekarza?

Palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Porozmawiaj z lekarzem na temat sposobów rzucenia palenia, szczególnie jeśli zauważysz wpływ na twoje zdrowie, na przykład kaszel palacza.

Jeśli masz objawy, które kolidują z codziennym życiem, skontaktuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy masz podstawowy stan, który powoduje kaszel. Objawy te mogą obejmować:

 • ciągły ból wraz z kaszlem
 • nienormalna utrata masy ciała
 • ból w kościach
 • bóle głowy
 • odkrztuszanie zielonego lub żółtego śluzu

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

 • niemożność kontrolowania pęcherza podczas kaszlu
 • ból w żebrach od urazu lub pęknięcia
 • odkrztuszanie krwi

Wszystkie te objawy mogą wskazywać na stany takie jak:

 • infekcja dróg oddechowych
 • POChP
 • refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)
 • rak płuc

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kaszel palacza rokowania

Rzucenie palenia jest najlepszym sposobem, aby zatrzymać kaszel palacza i zapobiec poważnym chorobom. Nie jest łatwo rzucić palenie, ale warto spróbować. Twój lekarz może ci pomóc i może skierować cię do specjalistów, którzy pomogą Ci wyjść z nawyku.

Masz wiele opcji leczenia kaszlu palacza i wszelkich podstawowych warunków. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić w domu od razu, aby upewnić się, że twój kaszel nie powstrzyma cię od cieszenia się życiem.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: