Strona głównaZdrowieKurkuma na zapalenie stawów: 6 powodów, dla których należy używać tego środka...

Kurkuma na zapalenie stawów: 6 powodów, dla których należy używać tego środka przeciwbólowego

Może znasz kurkumę jako orientalną przyprawę, która nadaje kolor i smak wielu potrawą, ale czy wiesz, że ma ona znakomitą historię stosowania w tradycyjnej medycynie jako lekarstwo na wszystko, od ran i trądziku po zapalenie oskrzeli i zapalenie stawów?

Podstawą tych zastosowań są właściwości przeciwzapalne kurkumy, przypisywane głównie chemikaliom zwanym kurkuminą. Badania pokazują, że korzystne jest stosowanie kurkumy w zapaleniu stawów, ponieważ zioło to czasami działa tak samo skutecznie, jak standardowe leki.

1. Zmniejsza ból i obrzęk stawów

Kurkumina w kurkumie ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W pilotażowym badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pacjenci otrzymywali 500 mg kurkuminy lub 50 mg diklofenaku sodowego, niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Pacjenci w grupie kurkumy wykazali maksymalną poprawę pod względem liczby obrzęków stawów, poziomów markerów stanu zapalnego we krwi, bólu i funkcji.

2. Tłumi stany zapalne

Zapalenie jest podstawową przyczyną bólu występującego we wszystkich postaciach zapalenia stawów. Wiele badań dowiodło, że kurkumina może aktywować system obrony antyoksydacyjnej w komórce i doprowadzić do uwolnienia antyoksydantów i białek, które chronią komórkę i pomagają w detoksykacji.

Pomaga również hamować produkcję, a także działanie prozapalnych cytokin (białek), enzymów i innych mediatorów zapalnych. Udaremniając ich aktywność, kurkuma może złagodzić stany zapalne.

Ta przeciwzapalna właściwość kurkumy pomaga w zapobieganiu różnorodnym stanom zapalnym, od zapalenia stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów po cukrzycę, a nawet raka.

3. Zapobiega degradacji chrząstki i chroni chrząstkę

Kolejna wielka zaleta kurkumy? Kurkuma ma ochronny wpływ na chrząstkę ciała. Zużycie chrząstki ma kluczowe znaczenie dla postępu choroby zwyrodnieniowej stawów. Kurkumina zapobiegając zwyrodnieniu chrząstki stawowej może złagodzić objawy, a nawet spowolnić pogorszenie stanu zdrowia.

Mówi się również, że kurkumina zmniejsza zapalenie chrząstki – problem występujący w reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów i zwiększa aktywność chondrocytów odpowiedzialnych za tworzenie i utrzymywanie macierzy chrząstki.

4. Może zapobiegać dnie i walczyć z nią

Kurkuma może obniżać wysoki poziom kwasu moczowego, co powoduje bolesny stan zwany dną moczanową. Kurkumina obniża poziom kwasu moczowego poprzez hamowanie enzymu oksydazy ksantynowej, który katalizuje przemianę ksantyny w kwas moczowy.

5. Zwalcza stres oksydacyjny związany z zapaleniem stawów

Stres oksydacyjny ma do odegrania rolę w sposobie, w jaki choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się i postępuje. Właśnie dlatego suplementy przeciwutleniające są badane jako potencjalna alternatywa lub jako dodatkowa terapia w leczeniu schorzeń takich jak zapalenie kości i stawów kolana.

Spośród wielu dostępnych na rynku suplementów przeciwutleniających kurkumina ma znaczący wpływ na funkcję i łagodzenie bólu. Naukowcy byli w stanie potwierdzić, że działanie przeciwutleniające naturalnego środka może pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

6. Działa jako terapia uzupełniająca z innymi lekami

Chociaż same zalety kurkumy są wystarczającym powodem, aby przyjrzeć się temu lekowi bliżej, niektóre dowody sugerują również, że może poprawić jakość życia i zapewnić lepszą ulgę w bólu dla pacjentów przyjmujących inne leki.

W jednym przypadku pacjenci, którzy już przyjmowali 75 mg diklofenaku sodu w celu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, otrzymywali 1000 mg kurkuminoidów dziennie wraz z regularnymi lekami. I chociaż nie było statystycznie istotnej różnicy, grupa przyjmująca kurkuminoidy miała lepsze wyniki w zakresie codziennego życia, a także bólu.

Zobacz Też: