Strona głównaZdrowieKurkuma na zapalenie stawów: 6 powodów, dla których należy używać tego środka...

Kurkuma na zapalenie stawów: 6 powodów, dla których należy używać tego środka przeciwbólowego


Może znasz kurkumę jako orientalną przyprawę, która nadaje kolor i smak wielu potrawą, ale czy wiesz, że ma ona znakomitą historię stosowania w tradycyjnej medycynie jako lekarstwo na wszystko, od ran i trądziku po zapalenie oskrzeli i zapalenie stawów?

Podstawą tych zastosowań są właściwości przeciwzapalne kurkumy, przypisywane głównie chemikaliom zwanym kurkuminą. Badania pokazują, że korzystne jest stosowanie kurkumy w zapaleniu stawów, ponieważ zioło to czasami działa tak samo skutecznie, jak standardowe leki.

1. Zmniejsza ból i obrzęk stawów

Kurkumina w kurkumie ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W pilotażowym badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pacjenci otrzymywali 500 mg kurkuminy lub 50 mg diklofenaku sodowego, niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Pacjenci w grupie kurkumy wykazali maksymalną poprawę pod względem liczby obrzęków stawów, poziomów markerów stanu zapalnego we krwi, bólu i funkcji.

2. Tłumi stany zapalne

Zapalenie jest podstawową przyczyną bólu występującego we wszystkich postaciach zapalenia stawów. Wiele badań dowiodło, że kurkumina może aktywować system obrony antyoksydacyjnej w komórce i doprowadzić do uwolnienia antyoksydantów i białek, które chronią komórkę i pomagają w detoksykacji.


Pomaga również hamować produkcję, a także działanie prozapalnych cytokin (białek), enzymów i innych mediatorów zapalnych. Udaremniając ich aktywność, kurkuma może złagodzić stany zapalne.

Sprawdź To!  Pożegnaj się z bólem w stawach, nogach i kręgosłupie dzięki temu sprawdzonemu rozwiązaniu

Ta przeciwzapalna właściwość kurkumy pomaga w zapobieganiu różnorodnym stanom zapalnym, od zapalenia stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów po cukrzycę, a nawet raka.

Sprawdź To!  Najlepsze lekarstwo obniżające wysoki poziom złego cholesterolu

3. Zapobiega degradacji chrząstki i chroni chrząstkęKolejna wielka zaleta kurkumy? Kurkuma ma ochronny wpływ na chrząstkę ciała. Zużycie chrząstki ma kluczowe znaczenie dla postępu choroby zwyrodnieniowej stawów. Kurkumina zapobiegając zwyrodnieniu chrząstki stawowej może złagodzić objawy, a nawet spowolnić pogorszenie stanu zdrowia.

Mówi się również, że kurkumina zmniejsza zapalenie chrząstki – problem występujący w reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów i zwiększa aktywność chondrocytów odpowiedzialnych za tworzenie i utrzymywanie macierzy chrząstki.

4. Może zapobiegać dnie i walczyć z nią

Kurkuma może obniżać wysoki poziom kwasu moczowego, co powoduje bolesny stan zwany dną moczanową. Kurkumina obniża poziom kwasu moczowego poprzez hamowanie enzymu oksydazy ksantynowej, który katalizuje przemianę ksantyny w kwas moczowy.

5. Zwalcza stres oksydacyjny związany z zapaleniem stawów

Stres oksydacyjny ma do odegrania rolę w sposobie, w jaki choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się i postępuje. Właśnie dlatego suplementy przeciwutleniające są badane jako potencjalna alternatywa lub jako dodatkowa terapia w leczeniu schorzeń takich jak zapalenie kości i stawów kolana.

Spośród wielu dostępnych na rynku suplementów przeciwutleniających kurkumina ma znaczący wpływ na funkcję i łagodzenie bólu. Naukowcy byli w stanie potwierdzić, że działanie przeciwutleniające naturalnego środka może pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Sprawdź To!  Jedna szklanka tego może pomóc w usunięciu odpadów z jelita grubego

6. Działa jako terapia uzupełniająca z innymi lekami

Chociaż same zalety kurkumy są wystarczającym powodem, aby przyjrzeć się temu lekowi bliżej, niektóre dowody sugerują również, że może poprawić jakość życia i zapewnić lepszą ulgę w bólu dla pacjentów przyjmujących inne leki.

Sprawdź To!  Bananowy shake - schudnij szybko i bez wysiłku

W jednym przypadku pacjenci, którzy już przyjmowali 75 mg diklofenaku sodu w celu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, otrzymywali 1000 mg kurkuminoidów dziennie wraz z regularnymi lekami. I chociaż nie było statystycznie istotnej różnicy, grupa przyjmująca kurkuminoidy miała lepsze wyniki w zakresie codziennego życia, a także bólu.
loading...
loading...
>