Strona głównaZdrowieMukowiscydoza - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Mukowiscydoza – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Mukowiscydoza jest wrodzonym zaburzeniem, które powoduje poważne uszkodzenie płuc, układu trawiennego i innych narządów w organizmie.

Mukowiscydoza co to takiego?

Co to jest mukowiscydoza? Mukowiscydoza atakuje komórki wytwarzające śluz, pot i soki trawienne. Te wydzielane płyny są zwykle rzadkie i śliskie. Ale u osób z mukowiscydozą wadliwy gen powoduje, że wydzieliny stają się lepkie i gęste. Zamiast działać jako środek poślizgowy, wydzieliny zapychają przewody i kanały, szczególnie w płucach i trzustce.

- Advertisement -

Chociaż mukowiscydoza wymaga codziennej opieki, osoby z tą chorobą są zazwyczaj w stanie chodzić do szkoły i pracować, a często mają lepszą jakość życia niż osoby z mukowiscydozą w poprzednich dekadach.

Mukowiscydoza długość życia:

Ulepszenia w zakresie badań przesiewowych i leczenie sprawiają, że osoby z mukowiscydozą mogą obecnie żyć średnio 30 lat, a niektórzy nawet 40 – 50 lat.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mukowiscydoza objawy

Mukowiscydoza u noworodka, niemowlą – badanie przesiewowe noworodków na mukowiscydozę wykonuje się obecnie w każdym stanie w Stanach Zjednoczonych. W rezultacie stan można zdiagnozować w ciągu pierwszego miesiąca życia, zanim pojawią się objawy. W przypadku osób urodzonych przed wykonaniem badań przesiewowych u noworodków ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z oznak i objawów mukowiscydozy.

Objawy mukowiscydozy różnią się w zależności od ciężkości choroby. Nawet u tej samej osoby objawy mogą się pogarszać lub poprawiać wraz z upływem czasu. Niektóre osoby mogą nie odczuwać objawów, aż do wieku dojrzewania lub dorosłości.

Ludzie z mukowiscydozą mają wyższy niż normalny poziom soli w pocie. Rodzice często mogą zasmakować soli, kiedy całują swoje dzieci. Większość innych oznak i objawów mukowiscydozy wpływa na układ oddechowy i układ trawienny. Mukowiscydoza u dorosłych – u dorosłych z rozpoznaniem mukowiscydozy częściej występują atypowe objawy, takie jak nawracające ataki zapalenia trzustki (zapalenie trzustki), bezpłodność i nawracające zapalenie płuc.

Oznaki i objawy oddechowe

Gęsty i lepki śluz związany z mukowiscydozą zatyka przewody, które przenoszą powietrze do płuc i odprowadzają z nich. Może to powodować oznaki i objawy, takie jak:

 • Uporczywy kaszel, który powoduje gęsty śluz
 • Świszczący oddech
 • Bezdech
 • Nietolerancja ćwiczeń
 • Powtarzające się infekcje płuc
 • Zapalone przewody nosowe lub zatkany nos

Objawy trawienne

Gęsty śluz może również blokować przewody, które przenoszą enzymy trawienne z trzustki do jelita cienkiego. Bez tych enzymów trawiennych, twoje jelita nie są w stanie całkowicie wchłonąć składników odżywczych z jedzenia. Rezultatem jest często:

 • Cuchnące, tłuste stolce
 • Niski przyrost wagi i wzrost
 • Blokada jelitowa, zwłaszcza u noworodków (niedrożność mekonium)
 • Ciężkie zaparcia

Częste wysiłki podczas wypróżniania mogą spowodować, że część odbytnicy – koniec jelita grubego – wystaje poza odbyt (wypadanie odbytnicy). Kiedy ma to miejsce u dzieci, może być oznaką mukowiscydozy. Rodzice powinni skonsultować się z lekarzem posiadającym wiedzę na temat mukowiscydozy. Wypadanie odbytnicy u dzieci może czasami wymagać operacji. Wypadanie odbytnicy u dzieci z mukowiscydozą występuje rzadziej niż w przeszłości, co może wynikać z wcześniejszych badań, diagnostyki i leczenia mukowiscydozy.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka występują objawy mukowiscydozy lub jeśli ktoś w Twojej rodzinie ma mukowiscydozę porozmawiaj z lekarzem o testach na tę chorobę.

Zasięgnij natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma trudności z oddychaniem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mukowiscydoza przyczyny

W mukowiscydozie defekt (mutacja) w genie zmienia białko, które reguluje ruch soli w komórkach i poza nimi. Rezultatem jest gruby, lepki śluz w układzie oddechowym, trawiennym i rozrodczym, a także zwiększona ilość soli w pocie.

W genie może wystąpić wiele różnych defektów. Rodzaj mutacji genu wiąże się z ciężkością choroby.

Mukowiscydoza dziedziczenie

Dzieci muszą odziedziczyć jedną kopię genu od każdego z rodziców, aby posiadać tą chorobę. Jeśli dzieci odziedziczą tylko jedną kopię, nie rozwiną mukowiscydozy. Będą jednak nosicielami i prawdopodobnie przekażą gen swoim dzieciom.

Czynniki ryzyka

 • Historia rodzinna. Ponieważ mukowiscydoza jest dziedzicznym zaburzeniem może przechodzić z członka na członka rodziny.
 • Rasa. Chociaż mukowiscydoza występuje we wszystkich rasach, najczęściej występuje u białych mieszkańców pochodzenia północnoeuropejskiego.

Mukowiscydoza komplikacje

Powikłania układu oddechowego

 • Uszkodzone dróg oddechowych (rozstrzenie oskrzeli). Mukowiscydoza jest jedną z głównych przyczyn rozstrzeni oskrzeli, która uszkadza drogi oddechowe. To sprawia, że ​​trudniej jest wprowadzić powietrze do płuc i wydostać je z płuc i usunąć śluz z dróg oddechowych (oskrzeli).
 • Przewlekłe infekcje. Gęsty śluz w płucach i zatokach stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. Ludzie z mukowiscydozą często mogą mieć infekcje zatok, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.
 • Wzrosty w nosie (polipy nosa). Ponieważ podszewka wewnątrz nosa ma stan zapalny i jest opuchnięta może rozwinąć się miękki, mięsisty wzrost (polip).
 • Kaszel z krwią (hemoptysis). Z biegiem czasu mukowiscydoza może powodować ścieńczenie ścian dróg oddechowych. W rezultacie nastolatki i dorośli z mukowiscydozą mogą odkaszlnąć krwią.
 • Odma płucna. Ten stan, w którym powietrze gromadzi się w przestrzeni oddzielającej płuca od ściany klatki piersiowej, jest również częstszy u osób starszych z mukowiscydozą. Odma opłucnowa może powodować ból w klatce piersiowej i duszność.
 • Niewydolność oddechowa. Z biegiem czasu mukowiscydoza może tak bardzo uszkodzić tkankę płucną. Czynność płuc zwykle pogarsza się stopniowo i ostatecznie może zagrażać życiu.

Powikłania układu trawiennego

 • Niedobory żywieniowe. Gęsty śluz może blokować rury, które przenoszą enzymy trawienne z trzustki do jelit. Bez tych enzymów organizm nie może wchłonąć białka, tłuszczów ani witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
 • CukrzycaTrzustka produkuje insulinę, której organizm potrzebuje do spożycia cukru. Mukowiscydoza zwiększa ryzyko cukrzycy. Około 30 procent osób z mukowiscydozą rozwija cukrzycę w wieku 30 lat.
 • Zablokowany przewód żółciowy. Rurka, która przenosi żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego może ulec zablokowaniu i stanom zapalnym prowadząc do problemów z wątrobą, a czasem do kamieni żółciowych.
 • Niedrożność jelit. Niedrożność jelit może wystąpić u osób z mukowiscydozą w każdym wieku. Dzieci i dorośli z mukowiscydozą są bardziej skłonni niż niemowlęta do rozwinięcia wgłobienia, stanu, w którym odcinek jelit składa się jak akordeon.

Powikłania związane z układem rozrodczym

Prawie wszyscy mężczyźni z mukowiscydozą są niepłodni, ponieważ rura łącząca jądra z gruczołem prostaty (nasieniowodem) jest zablokowana śluzem lub całkowicie zanika. Niektóre metody leczenia niepłodności i zabiegi chirurgiczne umożliwiają czasami mężczyznom z mukowiscydozą stanie się biologicznymi ojcami.

Chociaż kobiety z mukowiscydozą mogą być mniej płodne niż inne kobiety, możliwe jest, że poczną i odniosą sukcesy w ciążach. Mimo to ciąża może nasilić objawy związane z mukowiscydozą, dlatego należy omówić potencjalne ryzyko z lekarzem.

Inne komplikacje

 • Rozrzedzenie kości (osteoporoza). Ludzie z mukowiscydozą są bardziej narażeni na ryzyko niebezpiecznego rozrzedzenia kości.
 • Brak równowagi elektrolitowej i odwodnienie. Ponieważ ludzie z mukowiscydozą mają bardziej słony pot, bilans składników mineralnych we krwi może być nieprawidłowy. Objawy obejmują zwiększenie częstości akcji serca, zmęczenie, osłabienie i niskie ciśnienie krwi.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mukowiscydoza zapobieganie

Jeśli ty lub twój partner ma bliskich krewnych z mukowiscydozą, oboje musicie poddać się testom genetycznym przed podjęciem decyzji o dziecku. Test, który przeprowadza się w laboratorium na próbce krwi,może pomóc w określeniu ryzyka posiadania dziecka z mukowiscydozą.

Jeśli jesteś już w ciąży i test genetyczny pokazuje, że Twoje dziecko może być zagrożone mukowiscydozą, Twój lekarz może przeprowadzić dodatkowe testy na rozwijającym się dziecku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mukowiscydoza diagnostyka

Mukowiscydoza kiedy się ujawnia? Aby zdiagnozować mukowiscydozę lekarze mogą przeprowadzić kilka testów.

Badanie przesiewowe noworodków i diagnoza

W jednym teście przesiewowym próbka krwi jest sprawdzana pod kątem wyższych niż normalne poziomów substancji chemicznej (immunoreaktywny trypsynogen lub IRT) uwalnianej przez trzustkę. Poziom IRT noworodka może być wysoki z powodu przedwczesnego porodu lub stresującego porodu. Z tego powodu mogą być potrzebne inne testy, aby potwierdzić rozpoznanie mukowiscydozy.

Testy genetyczne mogą być stosowane oprócz sprawdzania poziomów IRT w celu potwierdzenia diagnozy. Lekarze mogą również przeprowadzać testy genetyczne w celu zbadania konkretnych defektów genu odpowiedzialnego za mukowiscydozę.

Aby ocenić, czy niemowlę ma mukowiscydozę lekarz może przeprowadzić test potu, gdy niemowlę ma co najmniej 2 tygodnie. W teście potu lekarze nakładają chemikalia wytwarzające pot na niewielką powierzchnię skóry. Następnie zbierają pot, aby go przetestować i sprawdzić czy jest bardziej słony niż normalnie. Testowanie można wykonać w ośrodku specjalizującym się w mukowiscydozie.

Badanie starszych dzieci i dorosłych

Testy mukowiscydozy mogą być zalecane dla starszych dzieci i dorosłych, którzy nie byli poddawani badaniu przesiewowemu od urodzenia. Twój lekarz może zalecić testy genetyczne i potowe na mukowiscydozę, jeśli masz nawracające ataki zapalenia trzustki, polipy nosa, przewlekłe zapalenie zatok lub infekcje płuc, rozstrzeń oskrzeli lub niepłodność u mężczyzn.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mukowiscydoza leczenie

Nie ma lekarstwa na mukowiscydozę, ale leczenie może złagodzić objawy i zmniejszyć komplikacje. Zaleca się ścisłe monitorowanie i wczesną, agresywną interwencję. Zarządzanie mukowiscydozą jest skomplikowane, dlatego warto rozważyć uzyskanie leczenia w ośrodku, w którym pracują lekarze i inni pracownicy przeszkoleni w mukowiscydozie. Lekarze mogą współpracować z multidyscyplinarnym zespołem lekarzy i lekarzy przeszkolonych w mukowiscydozie, aby ocenić i leczyć twój stan.

Cele leczenia obejmują:

 • Zapobieganie i kontrolowanie infekcji, które występują w płucach
 • Usuwanie i obluzowywanie śluzu z płuc
 • Leczenie i zapobieganie blokowaniu jelit
 • Zapewnienie odpowiedniego odżywiania

Leki

Opcje mogą obejmować:

 • Antybiotyki w leczeniu i zapobieganiu infekcjom płuc
 • Leki przeciwzapalne zmniejszające obrzęk dróg oddechowych w płucach
 • Substancje rozrzedzające śluz, które pomagają odkaszlnąć śluz, co może poprawić czynność płuc
 • Leki wziewne nazywane lekami rozszerzającymi oskrzela, które mogą pomóc w utrzymaniu otwartych dróg oddechowych poprzez rozluźnienie mięśni wokół oskrzeli
 • Doustne enzymy trzustkowe pomagają w absorpcji składników odżywczych przez przewód pokarmowy

Dla osób z mukowiscydozą, które mają określone mutacje genetyczne, lekarze mogą zalecić nowszy lek zwany wakaftorem (Kalydeco). Ten lek może poprawić czynność płuc i wagę oraz zmniejszyć ilość soli w pocie. Dawka zależy od masy ciała i wieku.

Dla osób z pewną mutacją genową w wieku 12 lat i starszych dostępny jest inny lek (Orkambi), który łączy w sobie iwakaftor z lekiem zwanym lumakaftorem. Połączenie tych leków może poprawić czynność płuc i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak dyskomfort w klatce piersiowej i zadyszka wkrótce po rozpoczęciu leczenia. Niektóre osoby mogą również mieć wysokie ciśnienie krwi podczas przyjmowania leku. Lekarze mogą monitorować Cię pod kątem jakichkolwiek działań niepożądanych.

Fizjoterapia klatki piersiowej

Rozluźnienie gęstego śluzu w płucach ułatwia jego usuwanie( kaszel). Fizjoterapia klatki piersiowej pomaga rozluźnić śluz. Zwykle odbywa się od jednego do czterech razy dziennie. Powszechną techniką jest klaskanie złożonymi dłońmi z przodu i z tyłu klatki piersiowej. Niektóre techniki oddychania mogą być również stosowane w celu poluzowania śluzu. Twój lekarz poinformuje Cię o rodzaju fizycznej terapii klatki piersiowej, którą poleca dla ciebie.

Rehabilitacja pulmonologiczna

Lekarz może zalecić długoterminowy program, który może poprawić czynność płuc i ogólne samopoczucie. Rehabilitacja pulmonologiczna jest zwykle przeprowadzana na zasadzie ambulatoryjnej i może obejmować:

 • Ćwiczenia fizyczne, które mogą poprawić twoją kondycję
 • Techniki oddychania, które mogą pomóc rozluźnić śluz i poprawić oddychanie
 • Poradnictwo żywieniowe
 • Edukacja o twoim stanie

Procedury chirurgiczne i inne

 • Usunięcie polipa nosa. Lekarz może zalecić operację usunięcia polipów nosa, które utrudniają oddychanie.
 • Terapia tlenowa. Jeśli poziom tlenu we krwi spadnie, lekarz może zalecić oddychanie czystym tlenem, aby zapobiec podwyższeniu ciśnienia krwi w płucach (nadciśnienie płucne).
 • Endoskopia i płukanie. Śluz można odsysać z zatkanych dróg oddechowych przez endoskop.
 • Rurka do karmienia. Mukowiscydoza zaburza trawienie, więc nie można bardzo dobrze wchłaniać składników odżywczych z pożywienia. Lekarz może zasugerować tymczasowe użycie probówki do karmienia, aby zapewnić dodatkowe odżywianie podczas snu. Tę rurkę można umieścić w nosie i prowadzić do żołądka lub chirurgicznie wszczepić ją do jamy brzusznej.
 • Operacja jelit. Jeśli w jelicie wystąpi blokada może być konieczna operacja usunięcia jej. Wgłobienie jelita, w którym odcinek jelita sam się złożył, również może wymagać chirurgicznej naprawy.
 • Przeszczep płuc. Ponieważ bakterie wyścielają drogi oddechowe w chorobach, które powodują trwałe uszkodzenie dróg oddechowych (rozstrzeń oskrzeli), takich jak mukowiscydoza, oba płuca wymagają wymiany.Mukowiscydoza nie powraca w przeszczepionych płucach. Jednakże inne powikłania związane z mukowiscydozą – takie jak infekcje zatok, cukrzyca, problemy z trzustką i osteoporoza – mogą nadal występować po przeszczepieniu płuc.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Styl życia i domowe środki zaradcze

Możesz zarządzać swoim stanem i minimalizować komplikacje na kilka sposobów. Zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z domowych środków zaradczych.

Mukowiscydoza dieta

Mukowiscydoza może powodować niedożywienie, ponieważ enzymy potrzebne do trawienia nie mogą dotrzeć do jelita cienkiego, zapobiegając wchłanianiu pokarmu. Osoby z mukowiscydozą mogą potrzebować znacznie większej liczby kalorii dziennie niż osoby bez tej choroby.

Zdrowa dieta jest ważna dla utrzymania dobrej funkcji płuc. Ważne jest również picie dużej ilości płynów, które mogą pomóc w rozrzedzeniu śluzu w płucach. Możesz pracować z dietetykiem, aby opracować plan odżywiania.

Większość osób z mukowiscydozą musi przyjmować kapsułki enzymu trzustkowego podczas każdego posiłku i przekąski. Ponadto lekarz może zalecić:

 • Leki zobojętniające
 • Uzupełniające odżywianie wysokokaloryczne
 • Specjalne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
 • Dodatkowy błonnik zapobiegając blokowaniu jelit
 • Dodatkowa sól, szczególnie podczas upałów lub przed ćwiczeniami
 • Odpowiednia ilość wody podczas upałów

Aktualizuj szczepienia

Oprócz innych zwykłych szczepionek dla dzieci, osoby z mukowiscydozą powinny mieć roczną szczepionkę przeciw grypie i wszelkie inne szczepionki zalecane przez lekarza. Mukowiscydoza nie wpływa na układ odpornościowy, ale u dzieci z mukowiscydozą częściej występują powikłania, gdy zachorują.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia pomagają rozluźnić śluz w drogach oddechowych i wzmacniają serce. Dla wielu osób z mukowiscydozą uczestniczenie w sporcie może poprawić pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wszystko, co pomaga w poruszaniu się, w tym chodzenie i jazda na rowerze może pomóc.

Wyeliminuj dym

Nie pal w domu ani w samochodzie i nie pozwalaj innym palić wokół siebie ani dziecka. Bierne palenie jest szkodliwe dla wszystkich, ale szczególnie dla osób z mukowiscydozą.

Zachęcaj do mycia rąk

Naucz wszystkich członków rodziny, aby dokładnie myli ręce przed jedzeniem, po skorzystaniu z łazienki, po powrocie do domu z pracy lub szkoły oraz po przebywaniu w pobliżu osoby chorej. Mycie rąk to najlepszy sposób na ochronę przed infekcją.

Odwiedzaj swojego lekarza

Będziesz mieć ciągłą opiekę od swojego lekarza i innych pracowników służby zdrowia. Pamiętaj, aby uczestniczyć w regularnych wizytach kontrolnych. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami i postępuj zgodnie z instrukcjami. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, takie jak ciężkie zaparcia, większa ilość śluzu niż zwykle, krew w śluzie lub zmniejszona energia.


Masz słabe krążenie? Poznaj najlepsze domowe środki zaradcze!

Starzenie się powoduje wiele niepożądanych stanów zdrowotnych, w tym słabe krążenie. Osłabione naczynia krwionośne i siedzący tryb życia są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do...

Zachowaj pestkę od awokado i wyhoduj własne drzewko w domowym zaciszu

Ten wspaniały owoc zwany awokado stał się częścią współczesnego zdrowego żywienia. Dzieje się tak, gdyż ma on szereg korzyści dla zdrowia. Awokado jest bogate w...

Pelagra (rumień lombardzki) atakuje! Sprawdź objawy i sposoby leczenia.

Pelagra została po raz pierwszy opisana przez Casala w 1735 roku jako choroba z powodu niedoboru niacyny. Pelagra występuje najczęściej u osób, które maja...

Pożegnaj się z wysokim ciśnieniem krwi, poziomem cholesterolu

W dzisiejszych czasach każdy posiłek naładowany jest tonami soli, niezdrowymi tłuszczami i masą cukru. Każdy z nich wywołuje szereg poważnych dolegliwości, a także zwiększa ryzyko...

Naturalny lek na kaszel przygotowany z marchewki

Kaszel jest mechanizmem używanym przez organizm do eliminowania obcych cząstek i substancji, a także nadmiaru śluzu, który gromadzi się w płucach i drogach oddechowych. Mimo...

Przyjmuj witaminę „D” przez 3 miesiące, a wszystkie te choroby znikną

Bardzo mało produktów żywnościowych w naturalny sposób zawiera witaminę D w swoim składzie. Wśród nich można podkreślić na przykład łososie i inne rodzaje ryb oraz żółtko jaj.  Jest to...

Tylko jedna łyżka tego jedzenia dziennie poprawi Twoje zdrowie na wielu poziomach

Ostra papryka chilli zawdzięcza swój smak specjalnemu składnikowi zwanemu kapsaicyną. Im więcej zawiera kapsaicyny, tym bardziej jest ostra. Jednak większe ilości kapsaicyny mogą poparzyć...

Wyeliminuj kryształy kwasu moczowego w stawach za pomocą naturalnych środków

Kryształy kwasu moczowego powstają, gdy występuje nadmierna ilość puryn, co prowadzi do rozwoju rodzaju zapalenia stawów znanego jako dna moczanowa. Dna zwykle dotyka dorosłych...

10 korzyści zdrowotnych octu jabłkowego

Jedno jabłko dziennie nie dopuszcza do ciebie lekarza, podobnie jak dzienna dawka octu jabłkowego. Ocet jabłkowy to rodzaj octu wytwarzanego z jabłek o charakterystycznym bursztynowym...

Symptomy niedoboru magnezu, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla organizmu ludzkiego, ponieważ uczestniczy w ponad 300 procesach metabolicznych w naszym ciele. Każdy z nas potrzebuje magnezu. Magnez jest ósmym...

Poprawia wzrok i sprawi, że będziesz wyglądać o 15 lat młodziej. Cudowny naturalny domowy środek!

To wspaniałe lekarstwo, które przygotujesz w domu w tym samym czasie może poprawić Twój wzrok i odmłodnieć okolice oczu. Sam środek jest prosty i łatwy do przygotowania, także...

Jak przygotować ocet jabłkowy w swoim domu

Liczne korzyści zdrowotne octu jabłkowego są niepodważalne. Ten wspólny składnik kuchenny może podnieść Twoje zdrowie na wielu poziomach.  Działa cuda zarówno w środku, jak i na...

To co ocet winny robi ze skórą jest niewiarygodne

Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju infekcje skórne czy to swędzenie, zaczerwienienie, a nawet zbyt duża suchość. Większość z nich są związane w...

Pij sok z cytryny zamiast spożywać tabletki jeśli masz jeden z tych 8 problemów

Flawonoidy zawarte w soku z cytryny posiadają niesamowite właściwości przeciwutleniające i pomagają w walce z rakiem. Zapobiegają one nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, niestrawności, gorączce, zaparciom i różnym...

Moczyła ręce w occie jabłkowym, 2 razy w tygodniu.

Cierpienie z powodu bólu w stawach jest jednym z najbardziej potwornych problemów, ponieważ dotyka praktycznie każdego aspektu Twojego życia. Co więcej konwencjonalne leki do zwalczenia...

Napój, który wyleczy zapalenie stawów, złagodzi ból i stan zapalny

Kurkuma jest uważana za królową przypraw, biorąc pod uwagę, że można ją wykorzystać  praktycznie w każdym przygotowywanym daniu. Zawiera ponad 300 przeciwutleniaczy, co czyni ją najlepszym składnikiem...

Brązowe kontra białe jajka – czy istnieje różnica i które warto jeść?

Wiele osób ma uprzedzenia, jeśli chodzi o kolor jaj. Niektórzy uważają, że brązowe jaja są zdrowsze lub bardziej naturalne, podczas gdy inne czują, że białe...

Ból podczas oddawania moczu? Przyczyny, objawy i jak się go pozbyć.

Dysuria to ból i pieczenie, które powstają podczas oddawania moczu. Ten stan prawie zawsze oznacza, że ​​masz infekcję dróg moczowych. Może mieć wiele różnych przyczyn, a...

Poznaj najlepsze, naturalne środki na hemoroidy. Nawet lekarze są zdziwieni!

Najczęstsze objawy obejmują bezbolesne krwawienie podczas ruchów jelit, które powoduje jaskrawą czerwoną krew, swędzenie, podrażnienie lub obrzęk w odbycie, powstawanie wrażliwej lub bolesnej grudki w...

Wypij to, aby oczyścić wątrobę i schudnąć w ciągu 72 godzin

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów.  Jeśli zostaje przytłoczona przez toksyny, to nie będzie działać prawidłowo i doprowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych. Wątroba również przyczynia się do utraty wagi...

Domowy syrop, który leczy kaszel i usuwa śluz z płuc u dzieci i dorosłych

Marchew jest jednym z najzdrowszych warzyw, to doskonałe źródło witaminy A i karotenu, które są ważne dla zdrowia oczu. Jest również dobrym źródłem witaminy B,...

6 alternatywnych metod leczenia bólu stawów

Zapalenie stawów to przewlekłe zaburzenie, które powoduje stany zapalne, deformacje i sztywność jednego lub więcej stawów. Jest to częsta dolegliwość u osób starszych, chociaż w niektórych...

Czy słyszałeś o owocowym cudzie, który zapobiega cukrzycy

Ten egzotyczny owoc o słodko-kwaśnym smaku po przekrojeniu przypomina pięcioramienną gwiazdę. Dzięki temu stanowi bardzo efektowną dekorację drinków czy ciast, ale może być również...

Oczyść wątrobę bez bólu i wyglądaj młodziej

Twoja wątroba odgrywa kluczową rolę w ogólnym funkcjonowaniu całego organizmu, należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać ją w czystości. Poznaj prosty przepis, który można przygotować w...

Komórki rakowe umierają w ciągu 42 dni. Ten sok wyleczył 45 tyś. osób

Po długich poszukiwaniach najlepszego alternatywnego środka na raka udało to się Rudolfowi Brojs. Sporządził on potężny sok, który wyleczył ponad 45 000 pacjentów z rakiem i...

Twarz może pokazać, których składników brakuje organizmowi!

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić czy masz niedobór jakiś składników odżywczych jest zrobić badanie krwi, tylko czasem nie mamy na to czasu. Istnieje także prostszy sposób,...

Te 6 ziół może chronić mózg przed chorobą Alzheimera, depresją i lękami

Dzisiaj kiedy naturalne lekarstwa wypierają leki zioła stały się dość popularne dzięki ich potężnym właściwościom zdrowotnym. Stresujące i intensywne życie, które większość ludzi prowadzi...

Czy wiesz, dlaczego dobrze jest włożyć cebulę do herbaty? Tą sztuczkę stosował mój dziadek!

Ludzie, którzy cierpią na bóle brzucha i jelit, wiedzą jak niewygodne są te dolegliwości i często dochodzi do tego, że żaden lek nie uśmierza...

5 korzyści z terapii bańkami. Wszyscy powinni to wiedzieć!

Wydaje się, że najczęściej poruszanym tematem na Igrzyskach Olimpijskich w Rio nie były sport i medale, ale raczej starożytna praktyka boulingu - stosowana przez...

Stłuszczenie wątroby – jak się go pozbyć, a dodatkowo schudnąć

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, w której organ ten ma tyle tłuszczu w sobie, że zwiększa swoją masę, aż o 5 do 10% całkowitej wagi. Ta choroba otłuszczenia...

Syrop z czarnego bzu – pozbądź się bólu i zapalenia stawów

W wielu badaniach stwierdzono, że właściwości lecznicze tego owocu pomagają zmniejszyć objawy grypy o 50%, zmniejszają gorączkę, bóle głowy, ból gardła, kaszel i bóle ciała. Dzisiaj...

Starożytna receptura na choroby płuc, impotencję

Ta starożytna receptura powstała w klasztorze w Tybecie i jest bardzo korzystna w leczeniu wielu chorób. Jednakże, że jest ona bardzo silna, zalecane jest stosować ją raz...

Tonik wspomagający odchudzanie zawierający cytrynę i kurkumę

Ten tonik to naturalny preparat, który stał się popularny ze względu na właściwości zdrowotne i odchudzające. Kurkuma i cytryna mają właściwości przeciwutleniające i oczyszczające, które...

Usuń nawet 8 kg toksyn ze swojego organizmu i to w 2 tygodnie

Nasze jelita odgrywają integralną rolę odprowadzania toksycznych odpadów z organizmu. Tak więc w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania okrężnicy odpady mogą pozostać w naszym ciele powodując poważne komplikacje zdrowotne.  Zwykle...

Tradycyjny środek na astmę, zapalenie oskrzeli, kaszel i choroby płuc

Zakażenia, alergie i palenie może doprowadzić do pewnego rodzaju chorób płuc lub zaburzeń. W tym artykule chcemy Wam przedstawić przepis na popularny tradycyjny środek, który...

Jak wykorzystać żelatynę w łagodzeniu bólu stawów

Bóle stawów są bardziej powszechne u sportowców, udowodniono również, że mogą one być spowodowane urazami, schorzeniami genetycznymi i siedzącym trybem życia. Osoby, które mają do...

UWAGA: Bądź ostrożny spożywając imbir!

Oprócz jego niesamowitych korzyści dla zdrowia, imbir może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia w połączeniu z lekami jakie dana osoba przyjmuje. Właściwości lecznicze imbiru są...

Eliksir, który może usunąć śluz z płuc i wzmocnić układ odpornościowy

Zimowa pora roku przyczynia się do tego, że częściej mamy katar i ból gardła. Niezależnie od tego czy masz przeziębienie lub grypę, objawy są...

Użyj tylko 3 kropli tego oleju, aby uwolnić się od alergii

Jeśli jesteś uczulony na pyłki, futro lub inne rzeczy, wiesz jak frustrujące są alergie. Nie można oddychać przez zatkany nos, nie mówiąc już o irytującym...

4 łyżki tego napoju każdego dnia usuną zatknięte tętnice i wysokie ciśnienie krwi

W ciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowaliśmy drastyczny wzrost stanów sercowo-naczyniowych, w tym stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu, głównie w wyniku niezdrowych...

Jak woda pitna z miedzianego naczynia poprawia twoje zdrowie

Według medycyny ajurwedyjskiej woda pitna z miedzianego naczynia może regulować trzy główne energie w naszym ciele: Vata, Pitta i Kapha. Naukowcy twierdzą, że woda,...

To rozwiązanie pomoże Ci walczyć z zapaleniem stawów, rwa kulszową i bólem pleców

Olej rycynowy ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia i może ci pomóc z długą listą schorzeń. Pochodzi z Indii i jest bogaty w kwasy tłuszczowe, a...

8 naturalnych środków na przewlekłe niskie ciśnienie krwi

Każdy może cierpieć z powodu niskiego ciśnienia krwi. Może to być spowodowane  zbyt wysoką temperaturą lub działaniem niepożądanym leku. Niektórzy cierpią na ten problem regularnie, może...

Po połączeniu te 2 składniki stają się najlepszym lekarstwem na cukrzycę!

Nie leczona cukrzyca może być zagrożeniem dla życia pacjenta, ale również może powodować wiele skutków ubocznych. Jednak istnieją sposoby, aby ją kontrolować i utrzymać w odpowiednim zakresie...

Jak leczyć ból gardła za pomocą naturalnych składników

Podrażnienie gardła jest irytującym symptomem, który mamy, gdy dochodzi do infekcji naszych migdałków lub dróg oddechowych. Powoduje to nieprzyjemne uczucie pieczenia , któremu zwykle towarzyszy stan zapalny i trudności...

Zmieszaj banany z wodą – wygraj walkę z grypą i zapaleniem oskrzeli

Dziś zaprezentujemy Państwu niezwykły zdrowy przepis, naturalny środek wykonany z bananów, który oferuje bardzo korzystne rezultaty. Jest to doskonała naturalna mikstura przeciwko kaszlowi i zapaleniu oskrzeli. Jest smaczny, zdrowy...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

5 powodów, dlaczego warto pić herbatę imbirową i jak ją przygotować

Pewnie nie jedna osoba zna pozytywne korzyści spożywania imbiru, my chcemy Wam przekazać te najważniejsze i dodatkowo dodajemy przepis na bardzo smaczną herbatę imbirową. 1.Przciwzapalne Przewlekłe...

Poznaj korzyści zdrowotne wynikające z dodania cynamonu do kawy

Cynamon jest aromatyczną przyprawą, ma przyjemny, słodki smak i w dodatku nie jest drogi. Istnieje wiele powodów dla których warto go spożywać codziennie i to najlepiej...

Śmierdzące stopy – niezawodne sposoby na przykry zapach stóp

Bromodoza, czyli śmierdzące stopy jest bardzo częstym stanem medycznym. Jest to spowodowane gromadzeniem się potu, co powoduje rozwój bakterii na skórze. Te bakterie powodują nieprzyjemne zapachy. Zakażenia...

Skórka z cytryny – wspaniałe rozwiązanie na ból stawów

Cytryny są bogate w niezbędne składniki odżywcze, które wspierają Twoje ogólne zdrowie i samopoczucie. Same skórki cytryny zawierają limonen i salvestrol Q40, które są składnikami...

Napoje, które oczyszczą krew z toksyn i cholesterolu

Twoja krew może zostać zanieczyszczona z wielu powodów:  nagromadzenia toksyn z powodu niewłaściwego funkcjonowania oczyszczających narządów, takich jak nerki, wątroba lub jelita, zła dieta pełna...

Pij to godzinę przed snem, a pozbędziesz się nadmiaru kilogramów

Nagromadzony tłuszcz jest najgorszym wrogiem kobiet, które chcą schudnąć w szybkim czasie. Szczególnie tłuszcz z brzucha i nóg jest bardzo trudny do wyeliminowania, ale...

Pij to rano, aby zwalczyć wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie to zaburzenie sercowo-naczyniowe, które pojawia się, gdy ciśnienie krwi wzrasta z powodu problemów z tętnicami. To przeciąża serce i powoduje, że ciężko...

Sztywna szyja, kark? Wypróbuj te domowe środki zaradcze!

Sztywna szyja charakteryzuje się trudnością poruszania się lub obracania głowy z powodu bólu i dyskomfortu. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak ból głowy, uczucie...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

Dlaczego nigdy nie należy wyrzucać pestki od awokado?

Czy wiesz, że pestki awokado naładowane są wspaniałymi składnikami odżywczymi, które mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia organizmu? W rzeczywistości nasiona awokado zawierają więcej przeciwutleniaczy niż sam...

Pij ten napój każdego ranka na pusty żołądek i pożegnaj się z nadwagą!

Ogólnie tłuszcz pod skórą nie jest wielkim problemem, największe problemy powoduje tłuszcz znajdujący się w okolicach jamy brzusznej. W tym artykule przedstawimy Wam potężny i sprawdzony środek,...

10 produktów spożywczych, które łagodzą bóle stawów i stany zapalne

Według Centrum kontroli i zapobiegania chorobom zapalenie stawów jest jedną z wiodących chorób, na które cierpi wiele osób. Zapalenie stawów jest bolesną chorobą reumatyczną,...

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia.

Zapalenie oskrzeli jest stanem, w którym drogi oddechowe w płucach ulegają zapaleniu i powodują kaszel, często ze śluzem lub świszczącym oddechem. Co to jest zapalenie oskrzeli? Zapalenie...

Spożyj to przed pójściem spać i nigdy więcej nie obudzisz się zmęczonym

Bardzo ważne jest, aby dobrze spać w nocy, a ostatnio czas snu stale się zmniejsza. Normalny sen w nocy powinien wynosić 7-8 godzin, ale...

Wspaniała mieszanka, która wyczyści okrężnicę z toksycznych odpadów

Jelito grube jest jednym z najważniejszych narządów układu pokarmowego, a jeśli on nie działa prawidłowo można doświadczyć różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Według statystyk ponad 50...