Nasze babcie zawsze miały to w apteczce: leczy przeziębienia i pomaga przy bólach stawów

Każdy miał kiedyś ten lek w domu. Leczy oparzenia, leczy grypę, przeziębienia i pomaga przy bólach stawów. Jednak nie należy go przyjmować wewnętrznie, ponieważ jest toksyczny w przypadku połknięcia.

Kamfora jest uzyskiwana z drzewa kamforowego lub może być również wytwarzana syntetycznie. Mimo, że znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w kosmetyce jest szczególnie znana ze swoich właściwości leczniczych.

W przeszłości stanowiła integralną część niemal każdej apteczki. Jej bezpośrednie spożycie nie jest bezpieczne, dlatego najczęściej stosuje się ją w postaci maści i olejków. 

W jakich chorobach warto sięgnąć po kamforę

Kamforę stosuje się głównie na przeziębienia, kaszel i bóle, zwłaszcza stawów. Dzięki zdolności rozszerzania naczyń krwionośnych kamfora działa rozgrzewająco.

Jest skuteczna przeciwko swędzeniu, więc pomoże ci przy ukąszeniach owadów. Jest również stosowana w przypadku trądziku i wielu innych dolegliwości, takich jak:

Leczenie oparzeń

Balsamy i kremy kamforowe mogą być stosowane do leczenia oparzeń. Badanie na zwierzętach przeprowadzone w 2018 roku  wykazało, że maść zawierająca kamforę, olej sezamowy i miód skróciła czas gojenia oparzeń drugiego stopnia.

Leczenie zapalenia stawów

Produkty kamforowe mogą skutecznie zmniejszać ból, stany zapalne i obrzęki spowodowane zapaleniem stawów. Według badań naukowych kamfora ma działanie przeciwzapalne, które może pomóc w leczeniu zapalenia stawów.

Leczy grzybicę paznokci

Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym maści kamforowe są korzystne w leczeniu grzybicy paznokci stóp, co potwierdziły również badania z 2011 roku .

Inne możliwe zastosowania

Kamfora może również pomóc w innych trudnościach, chociaż korzyści te nie zostały jeszcze potwierdzone naukowo lub zostały potwierdzone, ale tylko w bardzo małych badaniach. Są to na przykład:

  • Wypadanie włosów
  • brodawki
  • ból ucha
  • opryszczka
  • hemoroidy
  • objawy chorób serca i słabe krążenie
  • niepokój i depresja
  • skurcze mięśni
  • niskie libido

Kto powinien unikać kamfory?

Kamfora ma silny specyficzny zapach i jest łatwo wchłaniana przez skórę. Chociaż obecnie jest częściej wytwarzana z terpentyny niż z kamfory, jest bezpieczna w użyciu, o ile używasz jej w rozsądnych ilościach i tylko zewnętrznie.

Nigdy nie bierz jej wewnętrznie ani nie nakładaj na uszkodzoną skórę, ponieważ może być toksyczna.

W niektórych przypadkach może powodować działania niepożądane. Powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z chorobami wątroby oraz epilepsją lub astmą.

W żadnym wypadku nie podawaj kamfory małym dzieciom

Należy również unikać stosowania kamfory u dzieci poniżej drugiego roku życia. Przechowuj kamforę poza zasięgiem małych dzieci.

Udowodniono , że spożycie kamfory jest śmiertelne dla małych dzieci, nawet w małych dawkach.

U starszych dzieci może powodować drgawki. Wewnętrzne spożycie kamfory może być niebezpieczne nawet dla osoby dorosłej. 

Kamfora może powodować poważne skutki uboczne, a nawet śmierć. Objawy zatrucia kamforą pojawiają się w ciągu 5 do 90 minut po spożyciu.

Objawy obejmują pieczenie w jamie ustnej i gardle, nudności i wymioty. Dlatego w razie przypadkowego połknięcia kamfory należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: